472 شهردار ایرانی عضو سازمان بین المللی شهرداران صلح هستند

تربت حیدریه - ایرنا - شهرداری فیض آباد شهرستان مه ولات در جنوب خراسان رضوی به عنوان چهارصد و هفتاد و دومین شهرداری از جمهوری اسلامی ایران به عضویت سازمان بین المللی شهرداران صلح درآمد.

'کازومی ماتسوئی' شهردار هیروشیما به عنوان رییس سازمان بین المللی شهرداران صلح روز شنبه با ارسال نامه ای رسمی از آغاز عضویت 'حسین پوریوسف' شهردار فیض آباد به عنوان عضو جدید این سازمان خبر داد.
'سازمان بین المللی شهرداران صلح' فعالیت خود را از سال 1982 به ابتکار شهرداران
'هیروشیما و ناکازاکی' ژاپن (نخستین قربانیان بمبهای اتمی ارتش آمریکا) و ثبت رسمی به عنوان سازمانی مردم نهاد در سازمان ملل متحد، آغاز کرده است.
هم اینک شش هزار و 435 شهر از 160 کشور عضو این سازمان هستند.
از این میان تاکنون 472 شهرداری از ایران عضو این سازمان بین المللی شده اند.
هر چند سال یکبار شهرداران عضو این سازمان در یکی از کشورهای عضو گرد هم می آیند تا برای تحقق اهداف آن شامل پیشگیری از وقوع جنگ، کشتار و تخریب، تلاش برای ریشه کنی سلاحهای کشتار، تقویت روابط فرهنگی و صلح طلبانه بین شهروندان شهرهای عضو به منظور گسترش فرهنگ صلح و دوستی و پرهیز از نزاع و خشونت در جهان همفکری و هماهنگی کنند.
دبیرخانه اصلی این سازمان در شهر هیروشیما ژاپن واقع است. دبیرخانه اروپایی آن نیز در شهر 'ایپر' بلژیک محل وقوع نخستین حمله شیمیایی در جنگ اول جهانی، مستقر است.
دبیرخانه شهرداران ایرانی عضو این سازمان نیز از سال 1387 به همت شهردار تهران در محل موزه صلح تهران فعال شده که اعضای آن جمعی از جانبازان شیمیایی هستند که داوطلبانه در این زمینه فعالیت می کنند.
شهرداران ایرانی عضو این سازمان تاکنون در چند اجلاس بین المللی حضور یافته و پیام صلح جویی و دوستی شهروندان ایرانی را به سایر شهرداران دنیا ابلاغ کرده اند.
همچنین برنامه های دوجانبه و چندجانبه فرهنگی، هنری و علمی گوناگونی در چارچوب این همکاریها تاکنون در ایران اجرا شده است.
از آنجا که ایران قربانی وسیع ترین حملات شیمیایی در زمان هشت سال دفاع مقدس بود و هنوز هزاران ایرانی از عوارض جنگ تحمیلی بویژه سلاحهای شیمیایی رنج می برند و نیز شعار اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم محو کامل زرادخانه های سلاحهای هسته ای در دنیا، عضویت شهرداران ایرانی در 'سازمان بین المللی شهرداران صلح' می تواند تاییدی بر این حقیقت باشد که ملت ایران خواهان صلح و همزیستی مسالمت آمیز با جهان و زندگی با آرامش، عزت و سرافرازی برای شهروندان است.
شهر فیض آباد مرکز شهرستان مه ولات بیست وچهارمین شهر خراسان رضوی است که شهردار آن به عضویت سازمان بین المللی شهرداران صلح درآمده است.
فیض آباد مرکز شهرستان 49 هزار نفری مه ولات در فاصله 203 کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.
براساس اطلاعات منتشر شده بر روی پایگاه رسمی سازمان بین المللی شهرداران صلح تاکنون شهرداریهای 'مشهد، ثامن، نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام، طرقبه، شاندیز، سنگان، صالح آباد، کدکن، کلات، خلیل آباد، بایگ، بجستان، باخرز، بیدخت، چناران، درگز، زاوه، فیروزه، جنگل و جغتای' از استان خراسان رضوی به عضویت این سازمان درآمده اند.
2691/660/ 684

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال