وزارت علوم قربانی چیست؟

تهران - ایرنا - سایت خبر آنلاین مینویسد:میلی منفرد، فرجی دانا و نیلی احمد آبادی نام هایی هستند که نمایندگان برای تصدی وزارت علوم روی نام آن ها خط قرمز کشیده است و حالا نوبت به فخرالدین احمدی دانش آشتیانی شانس خود را امتحان کند.

امروز وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به سیاق پیشینیان خود به مجلس رفت و در جمع فراکسیون رهروان ولایت که اکثریت کرسی های مجلس را در اختیار دارند برنامه ها و سوابق خود را توضیح داد. بعد از این هم برخی از نمایندگان سوالاتی از او پرسیدند و در نهایت مقرر شد که روز سه شنبه فراکسیون رهروان نظر خود را درباره وزیر پیشنهادی علوم اعلام کند.
چه برچسب هایی به وزرای پیشنهادی زده شده است؟
پیش از این مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره دانش آشتیانی با بیان اینکه هیچ حاشیه منفی نسبت به احمدی دانش آشتیانی وجود ندارد، گفته بود: در طول سال های گذشته فخر الدین احمدی دانش آشتیانی از تمام حواشی سیاسی که مجلس بر آن ها حساسیت دارد به دور بوده است.
اما واقعا مشکل نمایندگان با حواشی سیاسی وزرای معرفی شده است؟ در جلسه رای اعتماد به میلی منفرد و نیلی احمدآبادی و نیز در جریان استیضاح فرجی دانا، مخالفان بیش از آنکه به برنامه ها یا عملکرد وزرای مورد نظر روحانی توجه کنند به جهت گیری های سیاسی او توجه می کردند و اکثرا آن ها را به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و در برخی موارد به حوادث سال 78 ربط و نسبت می دادند. روح الله حسینان نماینده تهران درباره آخرین گزینه روحانی برای وزارت علوم هم چنین چیزی را مطرح کرده است و گفته است: رویکرد مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی علوم مثبت نیست. سوابق سیاسی احمدی دانش آشتیانی در سال 78 بیشترین علل مخالفت نمایندگان را در بردارد.
انتقاداتی که امروز به وزیر پیشنهادی گفتند
در جلسه امروز فراکسیون رهروان نیز این مسایل مطرح شده است. وزیر پیشنهادی علوم نیز در خصوص امضای نامه در مجلس ششم، معاونت وزارت علوم در زمان معین، عضویت در ستادهای انتخاباتی در سال 88 و عضویت در حزب مشارکت، به ابهامات نمایندگان پاسخ داد. در اخباری که امروز از نشست فراکسیون وزیر علوم درباره نامه مجلس ششم گفته است که این نامه را امضا نکرده و در آن زمان از وزارت علوم جدا شده بوده است. وزیر پیشنهادی علوم در خصوص عضویتش در حزب مشارکت نیز اعلام کرد که عضویتش در این حزب به عنوان ابزاری برای حضور در فعالیت های دولت بوده و در ابتدای دولت به این حزب پیوسته است و در ادامه با مشاهده تندروی ها، از حضور در جلسات حزب خودداری کرده و کم کم جدا شده است.
اعضای فراکسیون رهروان ولایت که اکثریت مجلس را تشکیل می دهند سعی می کنند موضعی بینابینی بگیرند. البته در جریان استیضاح فرجی دانا و رای نیاوردن نیلی احمدآبادی اعضای این فراکسیون با اقلیت اصولگرایان همسو شده بودند. بهروز نعمتی از اعضای هیئت رئیسه فراکسیون رهروان ولایت درباره وزیر پیشنهادی جدید گفته است: هیچ موضوعی نمی تواند خللی به تعامل دولت و مجلس وارد کند. درباره گزینه جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز نباید عجولانه تصمیم گرفت.
پاسخ هایی به انتقادات مخالفان
با توجه به این مسایل به نظر می رسد که در جریان انتخاب وزیر علوم مجلس و به خصوص افرادی که سردمدار استیضاح فرجی دانا بودند در حال لجبازی با دولت هستند و این مسئله کاملا سیاسی است. در این صورت برنده نهایی چه دانش آشتیانی رای بیاورد و چه رای نیاورد دولت است. مسئله دیگری که امروز در جلسه فراکسیون رهروان مطرح شد، معاونت دانش آشتیانی در زمان وزارت مصطفی معین بود. دانش آشتیانی در خصوص معاونت معین در دولت اصلاحات نیز گفت که در زمان فرهادی به معاونت وزارت علوم منصوب شده است و زمانی که معین وارد وزارت علوم شده، وی به تقاضای معین در این پست باقی مانده است. اما حتا اگر اینچنین هم نبود نمی توان به این خاطر برچسبی به کسی زد. مصطفی معین در دوره ای وزیر علوم جمهوری اسلامی بوده است و همکاری با او دلیل بر پذیرش همه نظرات او نمی شود.
رئیس جمهور معتقد است که نباید در وزارت علوم سیاسی کاری کرد و گزینه ای را هم که انتخاب کرده است ، گزینه ای است غیر سیاسی و کاملا اجرایی. دانشگاه ها هم نیازمند یک مدیر اجرایی قوی هستند. دانش آشتیانی خواستگاهی از درون وزارت علوم دارد و پیشینه او کاملا اجرایی و علمی است. سیاست دولت هم در قبال استیضاح فرجی دانا و وزرای پیشنهادی قبلی که رای نیاوردند هم تمکین سیاسی و جلوگیری از ایجاد فضای قطبی و افراط گرایانه است.
منبع/ خبر آنلاین
اول **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال