سردبیر روزنامه لبنانی السفیر

جورج جرداق مسیحی با نوشتن کتاب امام علی(ع) رساترین پاسخ رابه مخدوش کنندگان چهره اسلام داد

بیروت – ایرنا - صاحب امتیاز روزنامه لبنانی «السفیر» با تجلیل از« جورج جرداق» برای نگارش مجموعه کتاب های « امام علی(ع) صدای عدالت انسانی»، اظهارداشت: هنگامی که یک مسیحی چنین کتابی را درباره امام علی (ع) می نویسد رساترین پاسخ به کسانی است که درصدد مخدوش کردن چهره دین اسلام هستند و امروز شاهد تندروی ها و تلاش آنها برای نفی و نابود کردن دیگران هستیم.

به گزارش ایرنا، « طلال سلمان» که عصر جمعه در مراسم یادبود جورج جرداق سخن می گفت، خاطرنشان کرد: جورج جرداق به تمام معنا انسان بود و این انسانیت را با نگارش کتاب «امام علی(ع) صدای عدالت انسانی» متجلی ساخت.
وی با بیان اینکه « چراغ مرجعیون ( زادگاه جرداق در جنوب لبنان) خاموش شد»، تاکید کرد: جرداق، لبنانی بود اما نه، او با تمام وجود و نه فقط از روی احساس وعاطفه، یک فلسطینی بود.
سردبیر روزنامه السفیر تصریح کرد: جرداق بر ارزش های مشترک اسلام و مسیحیت از جمله ارزش های حق ، عدالت ، رحمت ، خیر و محبت که یک انسان متمدن و عاشق دیگران را می سازند ، تمرکز کرد.
طلال سلمان گفت: این نویسنده مسیحی به قیامت و زندگی ابدی ایمان داشت، خداوند و مردم را دوست داشت و به انقلاب در راه ریشه کن کردن ظلم این پیام جاودان حضرت مسیح (ع) باور داشت.
لبنان و اهالی رسانه ، ادبیات و شعر با « جورج جرداق» روزنامه نگار، ادیب و شاعر و نویسنده مسیحی مجموعه کتاب های« امام علی(ع) صدای عدالت انسانی» وداع کردند.
در مراسم یادبودی که برای وداع با ادیب راحل جورج جرداق عصر جمعه در کلیسای روم ارتدوکس در منطقه اشرفیه بیروت برگزار شد، پیام تسلیت « علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران به مردم لبنان، خانواده فقید و محبان جرداق تسلیم شد.
در این مراسم اهالی رسانه ، ادبا و شعرا و نویسندگان و شخصیت های مذهبی و سیاسی و فرهنگی و خانواده این نویسنده مسیحی فرهیخته شرکت کردند.
« جورج سجعان جرداق» نویسنده ، شاعر و روزنامه نگار مسیحی لبنانی که مجموعه « امام علی (ع) صدای عدالت انسانی» را به رشته تحریردر آورده است روز چهارشنبه گذشته و در سن 84 سالگی در بیروت پایتخت لبنان درگذشت.
جورج جرداق در سال 1931 میلادی در منطقه مرجعیون در جنوب لبنان متولد شد و در سال 1950پا به عالم رسانه گذاشت و در روزنامه ها و مجلات الصیاد ، الشبکه ،الانوار، الکفاح العربی ، الجمهور الجدید، الامن ، المجله السعودیه و الوطن و القبس کویت فعالیت کرد و قلم زد.
وی در سال 1960 میلادی تصمیم گرفت مجموعه کتاب های امام علی (ع) صدای عدالت انسانی را بنویسد.
او این مجموعه را در 5 مجلد تحت نام های «علی و حقوق بشر»، « علی و انقلاب فرانسه»، « علی و سقراط»، « علی و دوران او » و «علی و قومیت عربی» به رشته تحریر در آورد و به عنوان پیوست این کتاب ها نیز « روائع نهج البلاغه» را نوشت.
« میخائیل نعیمه» درباره کتاب امام علی (ع) و جورج می گوید: یقین دارم که نویسنده با تمام وجود و با وجدان و انصاف این کتاب را نوشته و در ترسیم چهره علی بن ابی طالب بی نهایت موفق شده و این میسر نشده است مگر اینکه تصویری زنده از این مرد بزرگ بعداز نبی گرامی (ص) پیش روی جورج بوده است.
مجموعه امام علی (ع) تاکنون 4 بار تجدید چاپ شده است و سه انتشاراتی در یک سال آن را منتشر کردند.
تاکنون بیش از 5 میلیون نسخه از این مجموعه چاپ و منتشر و به فارسی ، اردو ، فرانسه و اسپانیایی هم ترجمه شده است.
این کتاب اولین بار توسط «سید هادی خسروشاهی» در سال 1342 به فارسی ترجمه و منتشر شد.
پیکر جورج جرداق بعداز مراسم مذهبی یادبودش به زادگاهش مرجعیون درجنوب این کشور منتقل می شود تا در آرامگاه خانوادگی به خاک سپرده شود.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال