خرم: اوباما از فرصت باقی مانده برای توافق با ایران استفاده کند

تهران- ایرنا - علی خرم معتقد است: اگر اوباما در مذاکرات ایران و 1+5 که در حال نهایی شدن است، موفق به توافق نشود ، با پیروزی کنونی جمهوری خواهان در سنای آمریکا به سختی امکان تعامل با ایران و ادامه مسیر گذشته را خواهد داشت.

این کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل با بیان اینکه کار دولت اوباما با پیروزی جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا دشوار خواهد شد، گفت: اوباما باید از فرصت باقی مانده برای رسیدن به توافق با ایران استفاده کند.
«علی خرم» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی درباره انتخابات میان دوره ای مجلس سنای آمریکا و پیامدهای آن اظهار داشت: خواه ناخواه با اکثریت یافتن جمهوریخواهان در سنای آمریکا ، جان کری و سایر اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا به راحتی گذشته نمی توانند با تیم ایران روبرو شوند چرا که باید پاسخگوی اکثریت نمایندگان تندروی این کشور نیز باشند.
وی احتمال داد که موضع آمریکا در مذاکرات تغییر می کند و شاید فرصت آنچه را که نرمش می خواندند را از این پس نداشته باشند.
خرم با بیان اینکه در پرونده هسته ای و توافق در این زمینه نباید تاخیر شود، افزود: تفاهم بین ایران و 1+5 باید به نتیجه برسد،در این راه آنها که از روی نادانی ساز مخالف می زنند ،باید بیدار شوند که منافع ملی کشور می تواند با عدم توافق به خطر بیفتد.
وی همچنین اضافه کرد: از سوی دیگر مسوولین هم نباید فرصت مطرح شدن گلایه ها و نگاه های غیرکارشناسی را در فضای سیاسی کشور بدهند.
دیپلمات سابق وزارت امورخارجه تاکید کرد: جمهوری خواهان اسرائیل را متحد درجه یک خود می دانند. از این منظر وقتی جمهوری خواهان پیروزی بدست آورند، نقش رژیم صهیونیستی در سیاست خارجی آمریکا پررنگ تر می شود.
این تحلیلگر مسایل بین الملل خاطرنشان کرد: ما نباید اجازه دهیم که جمهوری خواهان و اسراییل یک تن واحد شوند و ما شاهد تنش های دوره جورج بوش و احمدی نژاد باشیم که مطلوب منافع ایران و حتی منطقه نیست.
خرم ادامه داد: از سوی دیگر ایران باید مسایل منطقه ای را نیز تا دوسال پایانی ریاست جمهوری اوباما سامان دهد ،تا اگر رییس جمهور بعدی ایالات متحده از جمهوری خواهان باشد،این دیدگاه امکان تاثیر بر تحولات منطقه را نداشته باشد.
وی تصریح کرد: نمایندگان جمهوریخواه نامزد در این انتخابات، از مدت ها پیش اعلام کرده بودند که در صورت انتخاب شدن،سیاست هایی که در سال های گذشته می خواستند درباره ایران اجرایی کنند و دموکرات ها مانع آن شده بودند را پیاده خواهند کرد.
وی با اشاره به طرح جمهوریخواهان با عنوان «تحریم های مهلک» علیه ایران افزود: آنها دو سال پیش این طرح را به مجلس برده بودند و تلاش کردند تا تصویب کنند ،اما دموکرات ها در پرتو توافق ژنو آن را متوقف کردند.
این کارشناس مسایل بین الملل خاطرنشان کرد:بدون تردید کار برای حزب دموکرات و شخص اوباما سخت تر خواهد شد.
این استاد دانشگاه پیش بینی کرد که با پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات مجلس سنای آمریکا، فضای سیاست خارجی این کشور به سمت تندروی برود و دولت دموکرات نتواند مانند گذشته عمل کند.
به گفته این تحلیلگر مسایل سیاسی، به طور کلی جمهوری خواهان مخالف توافق هسته ای با ایران هستند، در حالیکه دموکرات ها به جای درگیری سیاسی و تحریم خواهان همکاری بیشتر با کشورها از جمله ایران هستند.
این دیپلمات سابق وزارت امورخارجه گفت: از سوی دیگر پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای مجلس سنا و افزایش تعداد آنها درعرصه سیاسیت آمریکا بر سیاست خارجی آمریکا نه تنها در قبال ایران بلکه در مواجهه با شرایط خاورمیانه، عراق، سوریه و فعالیت تروریست های داعش نیز تاثیر خواهد داشت.

به گزارش ایرنا،حزب جمهوریخواه آمریکا در رقابت برای کرسی های مجلس سنا توانست در ایالت های آرکانزاس، کلرادو، آیوا، مونتانا، کارولینای شمالی، داکوتای جنوبی و ویرجینای غربی به پیروزی برسد و کنترل مجلس سنا را از دموکرات ها خارج کند.
برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ به این سو، جمهوریخواهان کنترل مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفته اند.
سیام**9173**1553

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال