دو نظامی فیلیپینی در درگیری با شورشیان چپگرا کشته شدند

کوالالامپور – ایرنا - دو نظامی فیلیپینی روز دوشنبه در درگیری با شورشیان ارتش نوین خلق این کشور در استان آلبای که بخشی از جزیره های 'ویسایا' است، به ضرب گلوله کشته شدند.

به گزارش ایرنا، پلیس آلبای فیلیپین اعلام کرد که این سربازان صبح روز دوشنبه در کمین شورشیان چپ در منطقه ای پوشیده از درخت گرفتار و کشته شدند.
به نوشته تارنمای 'مانیلا پست'، 'مارول منسس' رییس پلیس آلبای گفت که این دو نظامی فیلیپینی با لباس غیرنظامی در حال بازگشت از بازار بودند که گرفتار این کمین شدند.
نیروهای مسلح فیلیپین نیز اعلام کرد شورشیان چپ پنج دقیقه پس از استقرار نظامیان و درگیر شدن دو طرف متواری شدند.
ارتش اعلام کرد سربازان در حال ردیابی این شورشیان هستند.
شورشیان ارتش نوین خلق یک شاخه چهار هزار نفره از شورشیان مسلح حزب کمونیست فیلیپین هستند که از چهار دهه گذشته تاکنون علیه دولت مرکزی مشغول جنگ هستند.
حزب کمونیست فیلیپین سال 1968 در پی شکست های جنبش چریک قدیمی 'هوکیاهاپ' تشکیل شد. این حزب پس از مدتی همراه با بقایای 'هوک ها'، جناح نظامی به نام ارتش نوین خلق تشکیل دادند.
این ارتش در هنگام تشکیل در سال 1969 تنها 50 چریک و 35 قبضه تفنگ داشت، اما به تدریج رشد کرد و در سال 1972 که سربازان دولتی، کمونیست ها را محاصره کردند تعداد آنان به 600 نفر می رسید.
نیروهای چپگرا به مرور زمان به دلیل فساد در بدنه دولتی فیلیپین رشد کردند. بیشترین فعالیت چپگراها در حال حاضر در مناطق شمالی و جنوبی میندانائو است.
این حزب تاکنون چند دور مذاکره با دولت فیلیپین برای صلح انجام داده است و 'بنیگنو آکینو' رییس جمهوری فیلیپین نیز دی ماه سال گذشته از دولت نروژ خواسته بود برای برقراری صلح میان مانیل و ارتش نوین خلق (چریک های کمونیست) میانجیگری کند.
آساق**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال