عاشورا در لبنان و جلوه هایی از پیروزی خون بر شمشیر

بیروت - ایرنا - شیعیان لبنان به نقل از اجداد و افراد پا به سن گذاشته های خود، روایت می کنند، در دوران حکومت عثمانی در منطقه، زمانی که ماه محرم فرا می رسید، چگونه برای برپایی مراسم عزاداری به کوه ها و غارها پناه می بردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شیعیان لبنان می گویند که همواره اهالی 'جبل عامل' در مقابل فشارهای کارگزاران مسلح حکومت عثمانی برای جلوگیری از اقامه شعائر حسینی و برپایی عزاداری مقاومت می کرده و بر لزوم بهره مندی از این حق خود اصرار می ورزیده اند.
روز سه شنبه در لبنان عاشورا است.
پس از گذشت چند قرن از آن روزها و به طور دقیق تر در نیمه اول دهه هشتاد از قرن بیستم میلادی، شهر 'نبطیه' در جنوب لبنان که در برپایی مراسم ویژه حسینی زبانزد است، شاهد حادثه ای بود که همچنان در خاطره مردم این دیار باقی مانده است.
حادثه از این قرار بود، رژیم صهیونیستی پس از اشغال جنوب لبنان در یکی از ایام محرم و عاشورای حسینی، تصمیم به حمله به شهر نبطیه می گیرد، اما طولی نمی کشد که از این اقدام خود پشیمان می شود.
عزاداری های پرشور حسینی برگزار شده در نبطیه، به یکباره تبدیل به صحنه درگیری های خونین بین عزاداران و نظامیان صهیونیست می شود و در نهایت آنان مجبور به فرار از نبطیه می گردند.
این حادثه درسی بزرگ به رژیم صهیونیستی داد و حتی صهیونیست ها تاوان آن حمله را سال های سال و تا آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000 پرداختند.
صهیونیست ها دریافتند، ملتی که آراسته به تفکر حسینی است و به حماسه شهادت 'اباعبدالله (ع) و سالار شهیدان افتخار می کند و شعار 'کل یوم عاشوراء و کل ارض کربلاء' را سر می دهد، هرگز قابل شکست دادن نیست.
از زمان حکومت عثمانی تا امروز، تحولات و تغییرات بسیاری در منطقه اتفاق افتاده است. روزگاری که در آن مراسم عزاداری حسینی با ترس و نگرانی برگزار می شد، مدت ها است که سپری شده است.
لبنان امروز، همه ساله در دهمین روز از ماه محرم و در عاشورای حسینی شاهد بزرگترین و باشکوه ترین رویداد حماسی تاریخ خود است و این رویداد عظیم یعنی حضور با شکوه و مقتدرانه عزاداران حسینی، تاثیرات مهمی در مسایل جاری این کشور و تحولات منطقه ای داشته است .
تاریخ نگاران از جمله محققان تاریخ احیای شعائر محرم، اتفاق نظر دارند که تاریخ برگزاری مجالس عزاداری حسینی در بلاد شام قدیم به ویژه لبنان به بلندای تاریخ حضور شیعه در منطقه است.
شیعیان لبنان، برپایی مجالس عزاداری، نوحه خوانی، مرثیه سرایی و 'مقتل خوانی' را در هیچ دورانی متوقف نکرده اند.
شیخ 'حسین الخشن' مدیر یک موسسه دینی اسلامی (حوزه علمیه) در گفت و گو با ایرنا، نقش 'سید محسن امین' در زدودن کج فهمی ها از عزاداری های حسینی در لبنان و نیز نقش 'علامه سید حسین شرف الدین' را در برقراری ارتباط بین عاشورا و امور امت اسلامی بسیار مهم و موثر خواند.
وی گفت: هیات های حسینی در شهر 'بیروت' تا امروز بطور مستمر در مدرسه 'عاملیه' برگزار شده و مشخصه بارز این جلسات که از سال 1938 در پایتخت لبنان آغاز شده، مشارکت علمای اهل سنت و شخصیت های مسیحی است که بُعد ملی به این مجالس بخشیده است.
** پیوند عاشورا به فلسطین
در خلال دهه هفتاد و هشتاد میلادی، مساله عاشورا به حوادث جاری مسلمانان و به طور خاص به موضوع فلسطین پیوند زده شد.
شیخ الخشن اظهار داشت: این جهت گیری، در سخنرانی های 'شیخ محمد جواد مغنیه' و 'سید هاشم معروف الحسنی'، 'شیخ عبدالله نعمه' و 'سید موسی عزالدین' در مجالس حسینی و عاشورایی به وضوح مشاهده می شود.
با همت علمای بزرگی همچون 'امام موسی صدر'، 'سید محمد حسین فضل الله' و 'شیخ محمد مهدی شمس الدین' در لبنان، منابر حسینی بیش از پیش در خدمت مسایل اساسی امت اسلامی بکارگرفته شد و قدم های مهمی برای حل این مسایل برداشته شد.
** نقش اندیشه امام خمینی (ره) در حماسه های عاشورایی لبنان
اما به اعتقاد شیخ الخشن، تحول جوهری و اساسی در درک صحیح و استفاده از مجالس عاشورایی و عزاداری های حسینی برای اقتدار بخشیدن به اسلام و مسلمانان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران روی داد.
وی تاکید کرد: اندیشه امام خمینی (ره) عمق و نیروی زیادی به مفاهیم عاشورایی بخشید و در نتیجه آن، مجالس بزرگ و ارزشمند و قابل احترام حسینی که به 'صرف گشت و گذار در تاریخ قدیم و صرف بیان مصائب' معطوف بود، تبدیل به سفری از 'عمق تاریخ به زمان حاضر' تبدیل شد.
** ترسیم خط حسینی در مقابل خط یزیدی
حضرت امام خمینی(ره)، خیزش و انقلاب حسینی را به تاریخ و وقایع معاصر مسلمانان پیوند زدند و مفهوم 'خط حسینی' را در مقابل 'خط یزیدی' ترسیم کردند.
جهشی از جمله در مجالس و عزاداری های حسینی صورت گرفت و آن تطبیق حوادث تاریخی به ویژه محرم و عاشورا با واقعیت ها و تاریخ امروز بود.
حضرت امام خمینی (ره)، رژیم اشغالگر صهیونیستی را به عنوان یزید زمان معرفی کردند و فلسطین مظلوم را 'کربلای امروز' نامیدند.
ثمرات این اندیشه حضرت امام خمینی(ره) که برگرفته از سیره 'امام حسین'(ع) بود، در لبنان به طور عام و در منطقه جبل عامل به طور خاص نمایان شد. مقاومت که اصلی ترین نیروی مقابله با رژیم صهیونیستی را تشکیل می دهد، از مجالس عاشورایی و حسینی برخاسته و خط گرفته و توانست برای نخستین بار در تاریخ نبردهای عربی و این رژیم، طعم شکست را به دشمن اشغالگر بچشاند.
جبل عامل در صحنه جغرافیایی و سیاسی لبنان، دیگر منطقه ای حاشیه ای و بی اهمیت نیست.
جبل عامل پیش از شروع تاریخ مقاومت، به عنوان منطقه ای ضمیمه شده و از ملحقات لبنان به شمار می رفت، اما اکنون در وسط صحنه و تبدیل به 'قلب تپنده لبنان' شده است.
همان طور که امام خمینی (ره) جمله معروف 'همه چیز ما از عاشورا است' را بیان فرموده اند، اکثر شیعیان لبنان و به شکل دقیق تر کسانی که در خط مقاومت قرار دارند، اذعان می کنند که همه پیروزی های حاصل شده در لبنان، نتیجه اندیشه امام خمینی (ره) و نگاه انقلابی ایشان به مفهوم کربلا و عاشورای امام حسین (ع) است.
شیعیان لبنان از این اندیشه حسینی و مفاهیم مربوط به آن به خوبی استقبال کرده و در مقاومت علیه دشمن صهیونیستی از آن بهره برده و نهایتا پیروزی بزرگی را رقم زدند که ترجمان حقیقی معادله 'پیروزی خون بر شمشیر' است.
این تمام ماجرا نیست و ابعاد دیگری نیز وجود دارد که لبنان را متفاوت از سایرین می کند.
شیخ حسین الخشن معتقد است: با تمسک به اندیشه امام خمینی (ره) برگرفته از آموزه های 'دین اسلام ناب محمدی'، شعائر و مراسم حسینی در جبل عامل، از انحرافات و برخی رفتارهای خشن دور و مصون ماند. به عنوان مثال قمه زنی اگرچه در لبنان انجام می شود ولی شیوع آن بسیار محدود است و اکثریت شیعیان لبنان آن را نفی و طرد می کنند.
این استاد حوزه علمیه افزود: در لبنان، هیات ها و مجالس حسینی تنها مجالسی هستند که در آنها پیش از عزاداری، موعظه و سخنرانی و موضوع گیری های سیاسی انجام می شود و شخصیت های سنی مذهب و متفکرین و شخصیت های دینی مسیحی بطور گسترده در آنها شرکت می کنند و به گرمی از آنان استقبال می شود.
امروز که اندیشه تکفیر و نفی مخالفان رواج یافته، مجالس اباعبدالله (ع) به فضایی برای مشارکت و حضور ارکان متنوع تشکیل دهنده این کشور کوچک تبدیل شده و بارقه ای از امید ایجاد کرده است.
رویدادهای اخیر و تلاش های صورت گرفته در رواج فرهنگ تکفیری در لبنان، باعث تمسک هرچه بیشتر لبنانی ها به شعائر حسینی و عاشورایی در ایام عزاداری محرم شده است.
در دو سال گذشته که حجم تهدیدهای تکفیریها به اوج خود رسیده، مجالس و هیات های حسینی اقبال بی سابقه ای را در مناطق مختلف لبنان شاهد بوده است.
شیعیان لبنان معتقدند که برپایی هر چه باشکوه تر این مجالس، یکی از راه های مقابله با اندیشه های تکفیری است و ایمان راسخ دارند که نبرد با تکفیری ها، امتداد معرکه کربلا است و در این معرکه، یک بار دیگر خون بر شمشیر پیروز خواهد شد.
خاورم ** 388** 1324**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال