رییس جمهور فیلیپین با فشار افکار عمومی از موضع خود عقب نشینی کرد

کوالالامپور- ایرنا – رییس جمهور فیلیپین روز چهارشنبه تلاش برای اجرای طرح جنجالی تغییر قانون اساسی این کشور به منظور شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد.

به گزارش ایرنا، 'بنیکنو آکینو' رییس جمهور فیلیپین مردادماه گذشته از تلاش برای تغییر قانون اساسی به منظور باقی ماندن در قدرت برای یک دوره شش ساله دیگر خبر داده بود، اما اکنون این موضوع را رد می کند.
قانون اساسی فیلیپین دوره ریاست جمهوری در این کشور را به یک دوره شش ساله محدود کرده است تا مانع تبدیل شدن یک فرد به دیکتاتوری مشابه 'فردیناند مارکوس' شود.
جناح مخالف آکینو پس از اعلام احتمال تغییر قانون اساسی وی را مورد انتقاد قرار دادند و با 'فردیناند مارکوس' مقایسه کردند.
وی در انتخابات سال 2010 برای یک دوره شش ساله به عنوان رییس جمهور فیلیپین برگزیده شد و این دوره سال 2016 پایان می یابد و دیگر قادر نیست نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.
به نوشته روز چهارشنبه روزنامه 'استار' فیلیپین'، آکینو طی سخنانی در جمع تجار این کشور، گفت که عده ای معتقدند من باید خود را برای دور دوم انتخابات آماده کنم ، اما فکر می کنم این راه حل نیست و مردم باید با بصیرت برای انتخاب جانشین در سال 2016 اقدام کنند.
مردم فیلیپین همچنان پیامد قانون نظامی دوره مارکوس در سال 1972 را به یاد دارند و طی دو ماه گذشته نسبت به تغییر قانون اساسی ابراز نگرانی کرده بودند.
براساس قانون دوره مارکوس وی می توانست پس از پایان دوره قدرت بار دیگر به قدرت بازگردد و سکان هدایت این کشور را در دست گیرد.
خانواده آکینو از مخالفان مارکوس بوده اند و اکنون 'بنیکنو' نیز از مردم درخواست کرد فردی را به عنوان جانشین انتخاب کنند که بتواند سیاست های وی را دنبال کند.
رییس جمهور فیلیپین پیش از این 'مانوئل روکاس' متحد خود و وزیر کشور فیلیپین را به عنوان جانشین احتمالی معرفی کرده بود.
بررسی ها نشان می دهد احتمال برنده شدن 'ججومارباینای' معاون رییس جمهور فیلیپین و رهبر اتحاد جناح مخالف در انتخابات بیشتر است .
در فیلیپین رییس جمهور و معاون وی به طور جداگانه در انتخابات به وسیله مردم برگزیده می شوند.
بنیگنو آکینو در سال 2010 با شعار ریشه کن کردن فساد توانست با تکیه بر ریشه خانواگی خود رییس جمهور این کشور جنوب شرق آسیا با 100 میلیون جمعیت شود.
بنیگنو آکینو فرزند 'کرازون آکینو' است که از سال 1986 تا 1992 رییس جمهور فیلیپین بود. کرازون آکینو نخستین رییس جمهوری زن در تاریخ قاره آسیا و کشور فیلیپین بود.
کرازون آکینو شهرت خود را از همسرش سناتور 'بنینو آکینو' به دست آورد.
بنیگنوآکینو از سناتورهای مخالف فردیناند مارکوس بود که در سال 1983 به قصد شرکت در انتخابات به فیلیپین بازگشت اما در فرودگاه مانیل توسط ماموران مارکوس کشته شد.
آساق**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال