آیت الله لاریجانی :وصل کردن اسیدپاشی به امر به معروف جنایت عظیمی است

تهران - ایرنا - رییس قوه قضاییه با بیان اینکه از همان ابتدا دستور دادم جنایت اسیدپاشی پیگیری شود، گفت: این کار جنایت بزرگی است اما نسبت دادن آن به امر به معروف و اسلام جفا و ظلم عجیبی است که نه تنها در مغرب زمین بلکه برخی رسانه های داخلی نیز به آن دامن می زنند.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، آیت الله «صادق آملی لاریجانی» روز یکشنبه در همایش ملی قانون و امر به معروف و نهی از منکر در مجتمع شهید بهشتی قوه قضاییه این مطلب را بیان کرد.
وی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه نورانی است که در اختیار داریم ، گریزی نیز به حادثه اسیدپاشی اصفهان زد و افزود: متاسفانه یکسری کشورهای غربی این حادثه را به امر به معروف و نهی از منکر نسبت داده اند که این جفا و ظلم عجیبی است و از آن بدتر اینکه برخی رسانه های داخلی نیز حتی اگر به شکل احتمال، همین کار را کرده اند.
رییس دستگاه قضا با بیان اینکه اگر فردی از انسانیت بویی برده و ذره ای وجدان داشته باشد، این عمل شنیع را مرتکب نمی شود، اظهار داشت: سمپاشی کردن علیه نظام جمهوری اسلامی ایران اقتضای غربی ها است اما چرا خودمان این فضا را آلوده می کنیم آن هم در حالی که اکنون طرحی در مجلس شورای اسلامی بر اساس وظیفه قانون اساسی در حال انجام است.
آملی لاریجانی خاطر نشان کرد: متاسفم که برخی رسانه های کشور این مطالب را به هم وصل می کنند و ظلم فاحشی بر نظام، دستگاه و متفکرین جامعه مرتکب می شوند.
رییس قوه قضاییه تصریح کرد: به دادستانی و دادگستری استان اصفهان از همان ابتدا دستور داده ام تا این موضوع را به طور جد پیگیری کند و براساس آخرین گزارشی که دیروز به دستم رسیده کارهای خوبی در حال انجام است و بزودی مرتکب این امر پیدا می شود.
آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: همه قبول داریم که شهروندان باید امنیت داشته باشند اما نباید ماجرا را آلوده کرد و بر فضای ناامن تبلیغی دامن زد.
** شاکله طرح حمایت از آمران به معروف مغایر با قانون اساسی است
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه شاکله طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ایراداتی دارد، گفت: متاسفانه شاکله این طرح مغایر با قانون اساسی است چرا که پیش بینی شده ستادی تشکیل و وظایف دستگاه مختلف را به این ستاد محول شود.
آیت الله آملی لاریجانی با قدردانی از مجلس برای تهیه طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، افزود: البته برخی نکات ماننده ماده 17 آن قابل تذکر است؛ چون در این ماده طرح تشکیل ستادی در نظر گرفته شده که کار آن اجرای این قانون و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.
وی اضافه کرد: صدور مجوز برای سازمان های مردم نهاد یکی از برنامه های این ستاد است ضمن اینکه گفته شده فردی از سوی قوه قضاییه به عنوان نماینده تام الاختیار در این ستاد حضور پیدا کند که من نمی دانم معنی آن یعنی چه؛ همچنین حضور نمایندگانی از فرمانده ناجا و رییس سازمان صدا و سیما نیز در این ستاد پیش بینی شده است.
به گفته رییس دستگاه قضا این شاکله از ستاد خلاف قانون اساسی است، چون براساس قانون حق نداریم ستاد یا مجموعه هایی را تشکیل و از جانب خودمان به آنها اختیاراتی بدهیم.
رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه این امر مغایر قانون است، به دلیل این مغایرت اشاره کرد و گفت: وظایف دستگاه ها به این ستاد داده شده و مکرر شورای نگهبان به این امر ایراد گرفته، یک زمانی در وزارت علوم شورایی راه انداخته و برخی از وظایف مسوولان را به این شورا محول کرده بودند که ما گفتیم حق این کار را ندارند. همچنین در لایحه پیشگیری از جرم همین پیش بینی وجود داشت؛ در آنجا هم برای شورای عالی از پیشگیری از وقوع جرم وظایفی برای دستگاه های مختلف تعیین کرده بودند البته امکان دارد که در بحث آمران به معروف و ناهیان از منکر این مشکل برطرف شود.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ممکن است الزام به هماهنگی صورت گیرد، این موضوع را نیز خلاف قانون دانست و ادامه داد: اما ممکن است مصلحت این باشد در هر صورت باید شاکله این قانون که تشکیل ستاد است، اصلاح شود.

**تقنین نباید سیاسی شود
رییس دستگاه قضا در ادامه به اشکال دوم این طرح پرداخت و گفت: در ماده اول این طرح آورده اند که معروف و منکر عبارتند از هر گونه فعل قول یا ترک قول و فعلی که در شرع مقدس مورد امر قرار گرفته یا نهی شده است .
نامبرده با بیان اینکه برخی نکات راجع به طرح امر به معروف و نهی از منکر قابل طرح است، افزود : تقنین در این باب نباید سیاسی شود ؛ زیرا امر به معروف و نهی از منکر یک مقوله شرعی است و همه باید کمک کنند که یک قانون روشن نوشته شود.
وی خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر چه از لحاظ حیطه و چه از لحاظ مراتب، ظرایف بسیاری دارد و این موارد باید در مقام قانون لحاظ شود.
به گفته آملی لاریجانی قانون نویسی با عبارت فقها فرق دارد؛ قانون یک امر واحد برای کل کشور است و باید خیلی روشن و شفاف باشد.
رییس قوه قضاییه تاکید کرد که در رابطه با تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر نباید عجله کرد، هر چند که گفته اند چند سال روی این طرح کار شده است.
آملی لاریجانی با بیان اینکه در مقام تقنین طوری بنویسیم که الفاظ کش دار تحویل مجریان ندهیم، گفت: خصوصا اینکه در برخی مواد گفتند که بین آمر به معروف و طرف اگر کسی حائل و مانع شود این هم جرم است و مقداری مجازات برایش در نظر گرفته شده است.
رییس دستگاه قضا اینها را مسائل ابهام انگیزی دانست و ادامه داد: این قانونی می شود که دائما در حال ایجاد پرونده سازی قضایی است.
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش در مورد امربه معروف و نهی از منکر گفت: طبق اصل هشتم قانون اساسی در جمهوری اسلامی دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای است همگانی و متقابل؛ یعنی دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت این وظیفه را دارند.
وی افزود: این اصل تصریح کرد که شرایط امر به معروف و نهی از منکر را قانون معین می کند.
اجتمام(3)**9317**7268**1436

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال