بررسی جدیدترین یافته های علمی تولید و صادرات گل و گیاه در همایش ملی گل و گیاهان زینتی

کرج - ایرنا - جدیدترین یافته های علمی مرتبط با اقتصاد، تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی در نخستین همایش ملی گل و گیاهان زینتی ایران در کرج، بررسی می شود.

به گزارش ایرنا، رییس نخستین همایش ملی گل و گیاهان زینتی روز سه شنبه در آیین گشایش این همایش که در موسسه اصلاح، تهیه و تولید نهال و بذر کرج برگزار شد، افزود: دراین همایش با برگزاری کارگاههای آموزشی، جدیدترین دستاوردهای علمی در زمینه گل و گیاهان زینتی با حضور کارشناسانی از کشورهای هلند، ژاپن، ترکیه و آذربایجان مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
'همایون آزادی' با اشاره به همکاری 10 سازمان و نهاد در برگزاری این همایش ملی، اظهار کرد: در همین ارتباط از مجموع 300 مقاله علمی دریافت شده 40 مقاله آن به صورت سخنرانی و پوستر در همایش ارایه می شود.
وی افزود: این همایش با شعار 'رشد صنعت گل و گیاهان زینتی، توسعه صادرات غیرنفتی' و با محوریت توسعه سازه ها و اتوماسیون گلخانه ای، به نژادی و به زراعی، ریزازدیادی و بیوتکنولوژی در توسعه گل و گیاهان زینتی، تغذیه و کشت هیدروپونیک برگزار می شود.
وی اظهار داشت: فیزیولوژی پس از برداشت، منابع ژنتیکی، توسعه و طراحی فضای سبز، آفات و بیماری های گل و گیاهان زینتی، اقتصاد و بازار گل و گیاهان زینتی، اقتصاد و بازار گل و گیاهان زینتی، تجاری سازی فناوری های نوین، توانمندی ها و چالش های صنعت گل کشور، فرهنگ و الگوی مصرف و اهمیت گیاهان زینتی در سلامت و حفظ محیط زیست از دیگر موضوعات موردبررسی در این همایش ملی است.

* کرج به شهر جشنواره های گل کشور تبدیل می شود
'عباس زارع' مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج نیز در این آیین گفت: کرج از دیرباز یکی از مراکز تولید گل و گیاه بخصوص گیاهان ریشه دار (نهال) در کشور بوده است.
وی با اشاره به ظرفیت های زیاد تولید گل و گیاه دراستان البرز، اظهار داشت: مناطق گرمدره، کلاک، آسیاب برجی، چهار باغ و هشتگرد از جمله مناطق مهم و مطرح کشور در تولید گل و گیاه هستند.
دبیر کمیته تخصصی فضای سبز کلانشهرهای کشور درادامه بیان داشت: سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج به عنوان تولید کننده و مصرف کننده گل و گیاه، برنامه ریزی مدونی برای برجسته تر کردن نقش این شهر درتولید گل و گیاه دارد.
مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج یادآور شد: از دیگر برنامه این سازمان، راه اندازی یکی از مجهزترین نهالستان های کشور با مشارکت بخش خصوصی در زمینی به مساحت 120 هکتار است که بخشی از این عرصه به تولید گل و گیاهان زینتی اختصاص می یابد.
وی افزود: با توجه به استعدادها و پتانسیلهای موجود در پوشش گیاهی کشور به نظر می رسد بخش دولتی با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و نهاد های تحقیقاتی، پژوهشی باید برای تکثیر و پرورش بسیاری از گونه های بومی و منطقه ای در فضای شهری اقدام کند.
زارع با اشاره به گذشته باغشهری کرج و میزان تولید گل و گیاه در این کلانشهر ادامه داد: کرج در گذشته دارای بازار خوبی در حوزه تولید گل و گیاه ریشه دار، درخت و درختچه بوده و تولیدات این منطقه به سایر نقاط کشور نیز ارسال می شده است.
به گفته وی، مدیریت شهری کرج در صدد است تا با برنامه ریزی مناسب، این کلانشهر را به شهر جشنواره های گل تبدیل کند.

* سیستم دلالی باید از تجارت داخلی محصولات کشاورزی خارج شود
استاد گروه باغبانی دانشگاه تهران نیز در همایش ملی گل و گیاه گفت: بایستی تجارت داخلی محصولات کشاورزی از سیستم دلالی خارج و آن را وارد سیستم های تعاونی و شرکت های تجاری دانش بنیان کنیم تا سهم ما در بازار جهانی زنده شود.
دکتر 'محسن کافی' افزود: متاسفانه توسعه کشاورزی همواره یکسویه بوده و تولید انبوه در اولویت قرار داشته لیکن باید به موضوع تنوع و کیفیت نیز توجه بیشتری شود.
وی بیان داشت: در کشور ما در بخش تولید کشاورزی بیشتر به سود توجه می شود و اگر تجارت محصولات
علمی شود، علاوه بر دولت، کشاورزان و تولید کنندگان نیز از منافع آن بهره مند خواهند شد.
کافی، تقویت تشکل ها، ایجاد شرکت های تجاری بازرگانی با حضور دانشجویان و تاجران حرفه ای را از جمله راهکارهای رفع این معضل دانست و گفت: تاجرانی که به صورت سنتی کار می کنند علاقه ای به محصولات خود ندارند و در صورت لزوم در عرصه های دیگر وارد نیز می شوند.
وی با اشاره به اینکه ایران یک دهم درصد سهم صادرات گل و گیاه در جهان را دارد، گفت: سهم ایران از این بازار طی 12 سال گذشته هیچ تغییری نکرده است.
نخستین همایش ملی گل و گیاهان زینتی ایران با حضور کارشناسان داخلی و خارجی از امروز( سه شنبه) در کرج آغاز شده است، برگزاری نمایشگاه گل و گیاهان زینتی از دیگر برنامه های این همایش دو روزه است.
693/ 691/ 1625

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال