گشایش نخستین موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران در کاشان

کاشا- ایرنا- نخستین موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران روز یکشنبه در خانه «علامه فیضی» در بافت تاریخی کاشان گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، طراح و مدیر این موزه گفت: تاکنون 110 عروسک و 100 اسباب بازی برای نمایش در موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی جمع آوری و آماده نمایش شده است.
«امیر سهرابی» افزود: این اشیا به مناطق مختلف ایران از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان تعلق دارد و با توجه به این که هنوز این طرح پژوهشی در کل کشور به پایان نرسیده، شمار آثار قابل نمایش در این موزه افزایش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: خانه «جعفر علامه فیضی» روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار خریداری و مرمت و آماده سازی بنای ساختمان با هدف تبدیل به این موزه انجام شده که قدیمی ترین اشیای این موزه، عروسک های خیمه شب بازی مربوط به اواسط دوره قاجار هستند که از روستاهای شهرستان نایین و وسایل شعبده بازی متعلق به اواخر دوره قاجار از شهر اصفهان جمع آوری شده است.
سهرابی گفت: برای تاسیس موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی از سال 87 طرح پژوهشی خود را درباره عروسک و اسباب بازی های مناطق مختلف ایران آغاز کرده و اینک بخشی از عروسک ها، اسباب بازی های کودکان و بزرگسالان و عروسک های خیمه شب بازی را مورد پژوهش قرار داده که نمونه هایی از آنها نیز جمع آوری شده است.
موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی در بافت تاریخی کاشان، روبروی خانه تاریخی طباطبایی ها در کوچه علامه فیضی قرار دارد.
در آیین گشایش این موزه جمعی از هنرمندان از جمله مرضیه برومند کارگردان سینمای کودک و 'حمیدرضا اردلان' رییس یونمای ایران حضور داشتند.
562/545 / 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال