نامه فیلیپین به سازمان ملل و 193 کشور در خصوص اختلافات ارضی با چین

کوالالامپور- ایرنا - فیلیپین در نامه ای به 'بان کی مون' دبیر کل سازمان ملل متحد طرح اقدام سه گانه خود و چگونگی برخورد با اختلافات ارضی این کشور با چین در دریای چین جنوبی را تشریح کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه فیلیپین روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد این نامه همچنین برای 193 عضو سازمان ملل متحد ارسال شده و در آن مانیل از جامعه بین المللی خواسته است از این طرح برای حل صلح آمیز اختلافات ارضی فیلیپین و چین که بسیار خطرناک است، پشتیبانی کنند.
بنابراین گزارش، 'لیبران کاباکتولان' نماینده دائم فیلیپین در سازمان ملل متحد در بیانیه ای قبل از نشست کمیته ششم (حقوقی) این سازمان توضیح داد که اقدام سه گانه برای توقف فعالیت هایی است که امکان دارد تنش ها بین فیلیپین و چین را تشدید کند.
وی گفت که این طرح 'یک چارچوب مثبت، جامع و سازنده' و ترکیبی از طرح های صلح آمیز کشورهایی است که با چین بر سر مالکیت بخش هایی از دریای چین جنوبی اختلاف دارند.
براساس گزارش روز شنبه تارنمای 'استار'، نماینده دائم فیلیپین در سازمان ملل با اشاره به فعالیت های اخیر چین در آب های مورد مناقشه، گفت که برنامه عمل سه گانه پیشنهادی مانیل شامل روش های فوری، میان مدت و نهایی برای رسیدگی به فعالیت های تحریک آمیز و بی ثبات کننده در دریای چین جنوبی است.
چین و فیلیپین بر سر مالکیت جزایر 'رنای' که پکن از آن به عنوان جزایر 'نن شا' یاد می کند و تپه های دریایی جانسون اختلاف دارند.
آبهای دریای چین جنوبی که از منابع سرشار نفت و گاز و شیلات برخوردار است محل چالش بین چین و فیلیپین است.
چین مدعی مالکیت مطلق بر آبهای دریای چین جنوبی است و همواره از مدعیان دیگر از جمله فیلیپین، ویتنام و ژاپن خواسته تا از طریق گفت وگوی دو جانبه به این تنش ها پایان دهند.
'بنینو آکینو' رییس جمهور فیلیپین که شهریورماه امسال به اروپا سفر کرد به رایزنی با برخی مقامات بلندپایه این قاره به منظور حل و فصل اختلافات ارضی این کشور با پکن بر سر مناطقی از دریایی چین جنوبی پرداخت.
چین پیش از این نیز به فیلیپین هشدار داده است از بین المللی کردن مساله منازعات دریایی میان دو کشور بر سر تملک جزایر دریای جنوبی چین پرهیز کند.
فیلیپین فروردین ماه امسال اعلام کرد این اختلاف را به دادگاه بین المللی سازمان ملل متحد برده است و پکن تاکید دارد درخواست مانیل برای داوری بین المللی در خصوص این اختلافات هرگز مورد قبول چین قرار نخواهد گرفت.
از سوی دیگر چین تاکید دارد کشورهای این منطقه دارای بیانیه ای در باره حل و فصل اختلافات مرتبط با دریای چین جنوبی هستند که فیلیپین باید به آن پایبند بوده و راه صحیح را که گفت وگو و رایزنی است طی کند.
آساق**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال