تاخیر 10 ماهه در برگزاری همایش بین المللی لندن؛

طلسم رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی شکسته نمی شود

تهران - ایرنا - وزارت نفت که رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی را به لغو تحریم ها موکول کرده و برای استفاده از ظرفیت شرکت های بزرگ بین المللی در صورت تداوم تحریم ها تدابیر مناسبی اتخاذ نکرده، طی یک سال گذشته بارها رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی را به تعویق انداخته است.

به گزارش ایرنا، وزارت نفت با هدف تسریع در توسعه میادین نفتی و گازی، جبران کم کاری سال های گذشته در میادین مشترک و وارد کردن فناوری های نوین اقدام به طراحی مدل جدید قراردادهای نفتی کرد، اما نقطه ضعف مدل جدید قرارداد ها این بود که این مدل برای دوران پس از رفع تحریم ها تدوین شده بود.
اگرچه در ماه های گذشته شرکت های بزرگ بین المللی از مدل جدید استقبال کرده اند، اما همه آنها حضور در صنعت نفت ایران و عقد قراردادهای جدید را به دوران پس از تحریم موکول کرده اند.
در واقع به نظر می رسد مدل جدید قراردادهای نفتی برای غول های نفتی در دوران پس از تحریم از جذابیت برخوردار است و وزارت نفت برای دوران فعلی که محدودیت ها کماکان جریان دارد، برنامه ای ندارد.
در اسفندماه سال گذشته همایشی با حضور کارشناسان حوزه انرژی برای بحث و تبادل نظر درخصوص ویژگی های قرارداد های جدید نفتی درتهران برگزار و قرار شد یک کنفرانس بین المللی نیز در اردیبهشت ماه برای رونمایی از مدل جدید قرارداد های نفتی ایران که به IPC موسوم شده در لندن برگزار شود.
پس از مدتی اعلام شد این کنفرانس بین المللی به فصل تابستان موکول شده و سپس زمان برگزاری در آبان ماه اعلام شد و اکنون نیز رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی از برگزاری این کنفرانس در اسفندماه سال جاری خبر می دهد که البته آن نیز قطعی به نظر نمی رسد.
سیدمهدی حسینی رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در خصوص رونمایی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) می گوید: چنانچه تحریم ها لغو شود، مدل تازه قراردادهای نفتی اسفند ماه در لندن رونمایی خواهد شد.
وی ارائه مدل تازه قراردادهای نفتی در لندن را مشروط به لغو تحریم ها دانست و اعلام کرد: در صورت رفع تحریم ها این مدل در لندن در یک کنفرانس سه روزه ارائه می شود.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز در خصوص آخرین وضعیت تدوین قراردادهای جدید نفتی، گفت: مدل جدید قراردادهای نفتی بزودی در وزارت نفت نهایی می شود.
وزیر نفت درباره اینکه آیا مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) برای تایید نهایی به دولت ارسال شده است، گفت: بحثهای آخر این قرارداد در وزارت نفت در حال نهایی شدن است که بعد از آن برای تایید به دولت ارسال می شود.
زنگنه درباره اینکه آیا مدل جدید قراردادهای نفتی باید به تایید مجلس برسد، گفت: نه لازم نیست، بطور قانونی باید در دولت نهایی شود.
رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران پیش از این در خصوص ویژگی های مدل جدید قراردادهای نفتی ایران، اظهار داشته بود: قراردادهای بیع متقابل در گذشته کاملا یکسویه و به نفع ایران بوده است و بنابراین شرکتهای خارجی با چنین قراردادی، انگیزه ای برای حضور در صنعت نفت ایران ندارند.
حسینی افزود: در قراردادهای جدید، حلقه های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار می شود.
وی با اشاره به واگذاری عملیات اکتشاف به پیمانکار در این قراردادها، عنوان کرد: باید سعی کنیم شرکتهای خارجی را به مناطق پرریسک صنعت نفت نیز وارد کنیم زیرا قاعده بازی در دنیا این است که هزینه سنگین اکتشاف را شرکتهای خارجی تامین کنند و نباید هزینه های ملی صرف مخارج اکتشاف شود.
حسینی یکی از بحثهای مهم قراردادهای نوع چهارم را انتقال تکنولوژی و شفافیت مالی ذکر و تصریح کرد: در قراردادهای جدید، کارشناسان ایرانی در کنار شرکتهای سرمایه گذار خارجی قرار می گیرند تا با آخرین فناوریهای روز دنیا آشنا شوند، ضمن آنکه باید خود نیز در این انتقال و دریافت تکنولوژی بهتر عمل کنیم.
نکته ای که باید خاطرنشان کرد این است که صنعت نفت ایران به حدی برای شرکت های بزرگ نفتی جذابیت دارد که پس از لغو تحریم ها، شرکت های بزرگ بین المللی حتی در صورت ارایه نشدن مدل جدید قراردادهای نفتی باز هم به سراغ کشورمان خواهند آمد.
در واقع تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی، تنها می تواند روند مشارکت شرکت های معتبر بین المللی در پروژه های صنعت نفت ایران را تسریع کند.
مساله ای که تاکنون در وزارت نفت مغفول مانده، موفقیت در جلب شرکت های بزرگ نفتی در دورانی است که تحریم ها تداوم دارد.
به نظر می رسد مسوولان وزارت نفت باید همانند سایر دستگاه های دولتی دولت تدبیر و امید، سناریوهای مختلفی را برای مواجه شدن با شرایط مختلف آماده تا در صورت لغو و یا تداوم تحریم ها بتوانند از فرصت های پیش رو بهترین بهره گیری را کرده و منافع حداکثری کشور را تامین کنند.
در حال حاضر بسیاری از دستگاه های دولتی، سناریوهای مختلفی را آماده کرده اند تا در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات با 1+5 و لغو تحریم ها از غافله عقب نمانده و به سرعت روند بازگشت به بازار جهانی را در پیش بگیرند و از سوی دیگر سناریوی بدبینانه ای را نیز تهیه کرده اند که در صورت تداوم تحریم ها، از امکانات داخلی و خارجی بهترین بهره برداری را داشته باشند.
وزارت نفت می تواند علاوه بر مدل جدید قراردادهای نفتی فعلی که برای دوران پس از تحریم تدوین شده، مدل دیگری را نیز برای استفاده از توان شرکای بالقوه خارجی در صورت تداوم تحریم ها تهیه کند.
اقتصام(5)2022**1558

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال