مدیرکل دفتر بازرسی محیط زیست:

پرونده زمین خواری ورجین 6 هزار و 500 میلیارد تومان به بیت المال آسیب زده است

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پرونده زمین خواری منطقه حفاظت شده ورجین در قسمت جنوبی البرز مرکزی 6 هزار و 500 میلیارد تومان به بیت المال آسیب زده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سید احمد نبوی روز دوشنبه در نشست خبری با عنوان کشف زمین خواری بزرگ در مناطق حفاظت شده محیط زیست اظهارکرد: این پرونده شامل 118 پرونده است که برای 42 مورد آن از ابتدای سال 88 تا تیرماه سال 92 حکم دادگاه مبنی بر رفع دخل و تصرف صادر شده است.
وی با بیان این که احکام صادر شده اجرا نشده و به آنها بی توجهی شده است افزود: متخلفان برای 8 پرونده دیگر نیز صورتجلسه صوری مبنی بر رفع تصرف و اجرای قانون امضا کرده اند.
وی افزود: احکام صادر شده از سوی قوه قضاییه و دادگستری در این مورد طی سال های اخیر مسکوت نگه داشته شده است به گونه ای که از آغاز روند رسیدگی به این موضوع تا کنون چهار سال گذشته است.
نبوی اظهارداشت: از دو ماه گذشته سازمان حفاظت محیط زیست رسیدگی به این پرونده را آغاز و موضوعات جدیدی را در این رابطه شناسایی کرده است و به سرعت در حال پیگیری و اخذ حکم قضایی در این مورد است.
مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حدود 100 پرونده زمین خواری دیگر در استان تهران وجود دارد که هنوز در آنها ویلاسازی نشده است، افزود: در این موارد به قوه قضاییه شکایت کرده ایم و گروه های ویژه ای را برای رسیدگی به این موضوع تشکیل داده ایم.
نبوی افزود: قیمت برخی از این ویلاها حتی تا 18 میلیارد تومان نیز می رسد اما ما موظفیم برای تخریب آنها اقدام کنیم.
وی با انتقاد از ضعف عملکرد دستگاه های مربوطه در سال های گذشته اظهار کرد: کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت محیط زیست در سال های گذشته می توانستند با ورود به این موضوع مانع پیشرفت ساخت و سازها در این مناطق شوند.
نبوی به موضوع تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: ما از طرح این موضوع استقبال می کنیم اما چرا این موضوع در آن زمان انجام نشد تا جلوی اینگونه اقدامات گرفته شود.
وی ادامه داد: نزدیک به 50 پرونده از سازمان بازرسی کل کشور به سازمان محیط زیست رسیده که تمام آنها مربوط به 8 سال گذشته است اما ما مجبور به پاسخگویی در مورد آنها هستیم.
نبوی به موارد دیگری از زمین خواری در سایر استان های کشور اشاره کرد و گفت: در استان های مازندران، گیلان و فارس نیز اتفاقاتی مشابه استان تهران در زمینه زمین خواری رخ داده است که به زودی به آنها نیز رسیدگی خواهیم کرد.
وی توضیح داد: در مورد تصرفاتی که در استان مازندران و گیلان رخ داده است، ورود کرده ایم که در کمتر از یک ماه آینده گزارش آن را به رسانه ها اعلام می کنیم.
منطقه حفاظت شده ورجین (Varjin) به مساحت ۲۷۰۰۰هکتار در شمال شرقی شهر تهران و در محدوده شمیرانات واقع شده است.
منطقه حفاظت شده ورجین به موجب مصوبه شماره ۸۹ شورای عالی حفاظت محیط زیست در تاریخ ۲۱/۶/۱۳۶۱ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.
علمی(3)**1834**9132**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال