وزیر انرژی روسیه در دیدار با صالحی:

همکاری های ایران و روسیه در زمینه انرژی اتمی، می تواند در قالب توافقات دو کشور دنبال شود

تهران - ایرنا - وزیر انرژی روسیه گفت: برنامه همکاری های ایران و روسیه در زمینه های صلح جویانه انرژی اتمی همچون احداث نیروگاه های جدید می تواند در قالب توافقات دو کشور دنبال شود.

به گزارش ایرنا از سازمان انرژی اتمی، «آلکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه و رییس کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی دو کشور صبح امروز (سه شنبه) در دیدار با «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران به تولید 7 میلیارد کیلووات برق از نیروگاه اتمی بوشهر اشاره کرد و گفت: وزارت انرژی روسیه از طرف دولت روسیه علاقه مند به تقویت این همکاری ها است.
وی با اشاره به همکاری های تاریخی ایران و روسیه و با تاکید بر علاقه روسیه به واردات مواد غذایی و بیان تفاهم های صورت گرفته در طول سفر خود، گفت: امروز نمایندگان حدود 100 شرکت روسی - که علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند ، در اجلاس بازرگانی - تجاری حضور یافته اند.
وزیر انرژی روسیه همچنین علاقه مندی کشورش به همکاری دو کشور در سطحی وسیع تر، عمیق تر و جدی تر را مورد تاکید قرار داد.
وی با اشاره به مذاکرات خود با «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در زمینه احداث نیروگاه های برق و زمینه های مرتبط گفت: تفاهم نامه ای قرار است میان شرکت توانیر(شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ) و روسیه در این کمیسیون به امضا برسد.
وزیر انرژی روسیه ابراز امیدواری کرد دو کشور در زمینه انرژی اتمی با توجه به نیاز ایران و امکاناتی که در روسیه است، همکاری های خوب و گسترده ای داشته باشند.

***صالحی: روسیه شریک و دوستی قابل اعتمادتر از ایران پیدا نمی کند
رییس سازمان انرژی اتمی نیز در این دیدار با اشاره به تحولات چشمگیر منطقه و و لزوم اتخاذ استراتژی مقبول تر از سوی ایران و روسیه به عنوان دو کشور نقش آفرین منطقه، گفت: شرایط منطقه ای و بین المللی به گونه ای متحول شده که فرصت مغتنمی برای ایران و روسیه ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: دو طرف باید به روابط دوجانبه به گونه ای دیگر نگاه کرده و با توجه به شرایط جدید یکبار دیگر آن را مورد بازنگری قرار دهند.
صالحی ضمن اشاره به پیشرفت های علمی، تکنولوژیکی کشورمان بخصوص در زمینه هسته ای و با تاکید بر ایستادگی جمهوری اسلامی ایران بر اصول و مواضع بین المللی خود، افزود: روابط استراتژیک ایران و روسیه مورد تاکید رهبران دو کشور قرار گرفته است.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: روسیه در نگاه عمیق استراتژیک و هوشمندانه، شریک و دوستی قابل اعتمادتر از ایران پیدا نخواهد کرد.
سیام(1)**9189**1449

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال