زوریک مرادیان، نخستین شهید ارامنه

تهران- ایرنا- زوریک مرادیان (مراد مسیحی) نخستین شهید ارامنه است که تمام ارامنه ایران از شهادت او به طور غیرمنتظره ای یکه خوردند.

به گزارش ایرنا، در کتاب « جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران » درباره این شهید سرافراز آمده است: زوریک فارغ التحصیل دبیرستان « کوشش مریم » بود، پس از آن که در آزمون کنکور ورود به دانشگاه شرکت کرده و پذیرفته نشد.
وی برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و برای انجام وظیفه شهروندی خود در قبال میهنش ایران که در جنگی تحمیلی قرار داشت به خدمت سربازی رفت.
به پادگان واقع در منطقه جنگی پیرانشهر فرستاده شد و در آن جا با وظیفه شناسی و از خودگذشتگی خود محبوبیتی به دست آورد.
شهادت زوریک مرادیان در 14 اکتبر 1980 (22 مهر 1359) به هنگامی که در سنگر قرار داشت و آماده برای شلیک خمپاره بود، روی داد.
پادگان هدف بمباران های پیوسته هواپیماهای دشمن قرار گرفت و یکی از بمب ها در سنگر زوریک منفجر شد و او با افتخاری شایسته شهیدان به شهادت رسید.

** زوریک شیفته ورزش بود
زوریک مرادیان در سال 1960 در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه «ساهاکیان» و متوسطه را در دبیرستان «کوشش مریم» گذراند.
او شیفته ورزش بود و فوتبال بازی می کرد به همین دلیل بود که جمعی از دوستانش تیم فوتبالی به نام «شهید زوریک مرادیان» تشکیل دادند.
این تیم در بازی های سراسری ارامنه که توسط باشگاه فرهنگی و ورزشی «آرارات» هر ساله برگزار می شود و دیگر مسابقات ورزشی شرکت می کند.
او چهار خواهر دارد و تنها برادر آنان بود. دو تن از خواهرانش ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده اند، دو خواهر دیگرش دوره دبیرستان را به پایان برده مشغول کار هستند.
پدرش، آقای واهان، راننده کامیون است و مادرش، خانم کاتارینه، خانه داری می کند.
زوریک نخستین شهید ارامنه در جنگ بود، از این رو، تمام ارامنه ایران از شهادت او به طور غیرمنتظره ای یکه خوردند و موجی از درد و اندوهی عمیق پدید آورد.
پدرش پس از شهادت پسر با دلی داغدار در وضعیتی سخت افسرده به سر می برد و تا چندگاهی نمی توانست بر سر کار برود.
آقای واهان پیش از شهادت پسرش بارها به پیرانشهر رفته بود و در پادگان آن جا با پسرش زوریک دیدار کرده بود. وی پس از شهادت او نیز با دلی آکنده از اندوه بار دیگر به آن پادگان رفت و در ملاقات با فرمانده و سربازان همرزم پسرش از ایشان بسی دلجویی و ارج و احترام دید و تا اندازه ای تسکین یافت.
پیکر شهید زوریک با حضور مردم در جایگاه ویژه شهیدان آرامگاه ارامنه «نور بور استان» تهران به خاک سپرده شد.
چند گاهی پس از شهادت زوریک، پدر و مادر او نامه ای از زوریک که از پادگان به نشانی آنان فرستاده بود دریافت کردند. او در این نامه از اوضاع و احوال خود در پادگان نوشته بود و از والدینش خواسته بود که چونان شهروندانی وظیفه شناس و آگاه از خطرات و تهدیدات دشمن بر ضد میهن، همواره وضعیت جنگی حاکم بر کشور، بخصوص مقررات خاموشی شبانه را رعایت کنند و به هواپیماهای بمب افکن دشمن فرصت جهت یابی ندهند.
چون بستگان نزدیک زوریک در شهر اراک ساکن بودند، در کلیسای مسروپ مقدس آن شهر نیز مجلس ترحیمی توسط هیات کلیسا و مدرسه آن شهر وابسته به خلیفه گری ارامنه تهران به مناسبت شهادت این فرد دوست داشتنی برگزار شد.
ارتشیان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اراک به سبب آن که زوریک یک ارمنی با اصلیت اراکی بود در پی شهادت او ارج و احترام خاصی برای ارامنه اراک قائل هستند.
در همین ارتباط عکس بزرگ شهید زوریک در مرکز سپاه پاسداران اراک بر دیوار نصب شده است.
اجتمام**ن.س**1880**1436

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال