عبدالله و اشرف غنی از روند بازرسی آرای انتخابات افغانستان خارج شدند

کابل- ایرنا - تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روند بازرسی و ابطال آرای مشکوک انتخابات جنجالی این کشور خارج شدند و ادامه کار را ناظران بین المللی و داخلی برعهده گرفتند.

به گزارش ایرنا، ˈداود سلطان زویˈ عضو ارشد تیم انتخاباتی ˈ اشرف غنی احمدزیˈ روز چهارشنبه در نشست خبری در کابل اعلام کرد پس از آنکه تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله مشارکت در تجمیع و ابطال آرای مشکوک را تحریم کرد، سازمان ملل نیز از تیم انتخاباتی اشرف غنی احمد زی خواست در این روند مشارکت نکند و ادامه کار را به ناظران بین المللی بسپارند.
سلطان زوی گفت: سازمان ملل متحد از تیم انتخاباتی اشرف غنی احمد زی خواسته است از آنجا که تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله در روند تجمیع حضور ندارند، آنان نیز در این روند حضور نیابند.
عضو ارشد تیم انتخاباتی اشرف غنی احمد زی افزود که تجمیع و ابطال آرای مشکوک انتخابات از این پس با حضور ناظران ملی و بین المللی و تحت نظارت سازمان ملل متحد ادامه خواهد یافت.
وی افزود: سازمان ملل متحد وعده داده است که با شفافیت این روند را به خاتمه برساند.
به دنبال هشدار روز سه شنبه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله مبنی بر اینکه اگر خواسته های این ستاد در خصوص کارشیوه ابطال آرا پذیرفته نشود، ناظران خود را از روند تجمیع و ابطال آرای مشکوک خارج خواهد کرد، ناظران این ستاد روز چهارشنبه در محل کمیسیون برگزاری انتخابات جنجالی افغانستان حضور نیافتند.
این در حالی است که حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان دو روز قبل اعلام کرد مراسم تحلیف ریاست جمهوری در 11 شهریورماه پس از یک ماه تاخیر قطعا برگزار خواهد شد و هیچگونه تاخیری در این تاریخ را نخواهد پذیرفت.
قرار بود ماه گذشته مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود که با میانجیگری سازمان ملل برای بازشماری و بازرسی صد درصد آرای انتخابات جنجالی این کشور به تاخیرافتاد.
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن به بحران کشیده شد که عبدالله عبدالله نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات این کشور را که بر اساس آن اشرف غنی احمد زی، پیشتاز اعلام شد، نپذیرفت و مدعی شد تقلب گسترده در انتخابات روی داده است. وی تهدید کرد اگر آرا بازشماری و بازرسی نشود، حکومت موازی تشکیل خواهد داد.
پس از این ادعا دو نامزد ریاست جمهوری با میانجگیری سازمان ملل و معاونان رییس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه آمریکا موافقت کردند، صد درصد آرا با نظارت سازمان ملل، نمایندگان دو نامزد، ناظران بین المللی و رسانه ها بازشماری و بازرسی شود.
بر اساس این توافق پس از بازشماری و بازرسی آرا، نفر اول رییس جمهور و نفر دوم رییس اجرایی دولت افغانستان خواهد شد، تا پس از 2 سال با فراخوانی لویه جرگه و اصلاح قانون اساسی، سمت رییس اجرایی دولت افغانستان به نخست وزیری تغییر یابد.
دور اول 16 فروردین و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی 24 خرداد برگزار شد.
آساق*4*291*1501

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال