پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور سال 1394 برگزار می شود

تهران - ایرنا - دبیر شورای دین پژوهان کشوراعلام کرد: به منظور تعمیق، توسعه و ترویج پژوهش های دینی و به روزرسانی اطلاعات و روش های دین پژوهی، پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور در ابتدای سال 94 برگزار می شود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از دبیرخانه دین پژوهان کشور آیت پیمان افزود: براساس مصوبه شورای علمی دین پژوهان و براساس سنجش ضرورت ها و بایسته ها در این شورا موضوع «دین پژوهی در ایران معاصر؛ فرصت هاو چالش ها» به عنوان موضوع اصلی پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور انتخاب شده است.
وی افزود: در این رویداد پژوهشی مراکز فعال دین پژوهی و به ویژه معاونت پژوهشی حوزه علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی، جامعه المصطفی العالمیه، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، همکاری و حمایت می کند.
پیمان تاکید کرد: پژوهشگران علوم اسلامی می توانند دیدگاه ها و دستاوردهای علمی خویش را در قالب مقاله تخصصی و در محورهای هفت گانه کنگره به دبیرخانه ارسال کنند تا پس از ارزیابی و انتخاب، نسبت به انتشار و ارائه آن در کنگره اقدام شود.
وی افزود: محورهای این کنگره شامل «تعریف پژوهش دینی و شاخصه های مهم آن در دوران معاصر (بیان تفاوت های پژوهش با تألیف، تصحیح و تصنیف)»، «سنجش پژوهش های دینی از نظر کمی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی» و «شیوه های دین پژوهی در دنیای جدید» است.
دبیر شورای دین پژوهان کشور اضافه کرد: «تحلیل نمونه های عالی از پژوهش های مستشرقان درباره اسلام و تشیع»، «مقایسه شیوه های دین پژوهی درقبل و بعد از انقلاب اسلامی»، «دین پژوهی در سه دهه اخیر، تحلیل روش ها و رویکردها» و «نظریات مهم دین پژوهان ایرانی پس از انقلاب اسلامی» از دیگر محورهای پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور است.
مدیر مسوول موسسه دین پژوهان کشور افزود: طبق تعریف مورد قبول دبیرخانه، پژوهش دینی «کاوشی تحقیقاتی است که دارای ویژگی های نوآوری علمی، روشمند بودن، پاسخگو بودن به شبهات و سوالات نظری، حل مسایل علمی، نقادی داده ها، ایده پردازی و مدل سازی می باشد و لذا مقالات ارائه شده بایستی از ویژگی های تعریف مذکور برخوردار باشند.
وی گفت: مقالات بایستی در قالب متن کامل، خلاصه متن، فایل و پرینت متن از طریق پست و یا حضوری به دبیرخانه تحویل شوند.
پیمان مهلت ارسال آثار را پایان مهرماه 1393 اعلام کرد و از پژوهشگران علوم دینی و علاقه مندان دعوت کرد تا مقالات خود را برای ارزیابی و انتخاب در مهلت مقرر به نشانی: قم، میدان رسالت، خیابان سمیه، پلاک 27 به دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور ارسال نمایند و جهت کسب اطلاعات بیشتر به این دبیرخانه مراجعه و یا تماس حاصل نمایند.
پیمان افزود: دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور که به دلایلی در آغاز دولت نهم فعالیت خویش را متوقف نموده بود، از نیمه دوم سال گذشته مجدداً احیا گردیده و فعالیت های علمی و پژوهشی خود را به صورت مستقل آغاز کرده است.
شورای علمی دین پژوهان کشور مرکب از 15 نفر از شخصیت های علمی برجسته حقیقی و حقوقی از بین صاحب نظران و دین پژوهان و از اساتید حوزه و دانشگاه می باشند ، ریاست شورا برعهده محمدجواد صاحبی استاد حوزه و دانشگاه است.
فراهنگ(1)**1003**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال