همسر شهید صارمی در گفت و گو با شرق

بروجردی به همسرم گفت باید به افغانستان بازگردد

تهران - ایرنا - شرق نوشت: 16 سال از شهادت محمود صارمی خبرنگار ایرنا در مزارشریف می گذرد. هرچند 17مرداد، یعنی سالروز شهادت این خبرنگار، مزین به نام خبرنگار شد و هرساله در این روز یاد و خاطره این شهید اهل رسانه گرامی داشته می شود، بااین حال همسر وی گلایه های فراوانی دارد.

خدیجه روزبهانی همسر شهید محمود صارمی در بخش هایی از این گفت وگو از سخنان علاءالدین بروجردی در برنامه زنده شناسنامه که نزدیک به یک ماه پیش پخش شد، انتقاد کرده است.
وی گفت: «16 سال از آن اتفاق و شهادت محمود و دیپلمات های ایرانی می گذرد اما دریغ از پاسخ دهی مسوولان وزارت خارجه! نه تنها در این دولت که در دولت های قبل هم هیچ کس حاضر نشد به ما پاسخی دهد. «من سوال دارم که چه اتفاقی در کنسولگری ایران در افغانستان افتاد؟»
آقای بروجردی که آن زمان نمایندگی ویژه دولت در افغانستان را برعهده داشتند، اکنون می آید و در تلویزیون به گونه ای حرف می زند که گویی هیچ مسوولیتی نداشتند! ایشان در آن برنامه گفتند: گوشت، دست گربه داده شد! باید بگویم آقای بروجردی کسی بود که به همسر من گفت باید به افغانستان برگردد و اکنون به گونه ای سخن می گوید که گویی هیچ مسوولیتی نداشته است.»
روزبهانی با بیان اینکه آن زمان علاءالدین بروجردی مسوول مستقیم فعالیت های ایران در افغانستان بود، می افزاید: «محمود به تازگی از افغانستان برگشته بود و آپاندیسش را جراحی کرده و در حال گذراندن دوران نقاهت بود که یک شب آقای بروجردی با منزل ما تماس می گیرد و به همسرم می گوید که باید به افغانستان برگردد. همسر من درحالی که بیمار بود و کسالت داشت، 14مرداد تهران را به قصد مشهد ترک کرد و از مشهد عازم افغانستان شد. شخص آقای بروجردی او را راهی افغانستان در حال جنگ کرد و به خوبی از خطرات آگاهی داشت.»
همسر شهید صارمی ادامه داد: «آقای بروجردی همسر من را چندبار به صورت تلفنی تحت فشار قرار داد، خاطرم می آید همسرم با هواپیمای جنگی عازم مزارشریف جنگ زده شد، همان هواپیمایی که آقای بروجردی با آن به ایران بازگشت!»
افزود: «همه دولت ها به اتباع خود گفته بودند به کشورشان برگردند اما به محمود دستور دادند به افغانستان جنگ زده برگردد، آقای بروجردی به او گفت باید به افغانستان برگردد و بعد ها خودش با هواپیمایی که محمود با آن به مزارشریف رفته بود، به ایران بازگشت.»
روزبهانی تاکید کرد: «وظیفه هر دولتی است که از اتباع خود در کشورهای بیگانه دفاع کند، وظیفه دولت است که تا آخرین لحظه از افراد خود حمایت کند، دولت باید پیگیری کند آن زمان چه کسانی مسوول بودند و چه اتفاقی افتاد؟ الان بعد از این همه سال آقای بروجردی به جای توضیح اتفاق، می آید و در تلویزیون می گوید «گوشت را دست گربه دادیم؟!» آیا این طرز صحبت درباره شهید صارمی مناسب بود؟ همه انسان ها ارزشمند هستند و حفظ جان و امنیت همه انسان ها دارای ارزش است. وظیفه همسر من گزارشگری بود اما باید جان و امنتیتش حفظ می شد.»
همسر شهید صارمی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است: برای مثال در این 16 سال حتی یک بار هم آقای بروجردی حالی از ما نپرسید و به دیدن ما نیامد، من چندین بار تماس گرفتم و حتی پیامک دادم و خودم را معرفی کردم تا شاید موفق شوم با ایشان حرف بزنم اما هیچ گاه تماسی از سوی او حاصل نشد اما وقتی زمان حرف می شود، به رسانه ملی می روند و از خود سلب مسوولیت می کنند و به گونه ای حرف می زنند که گویی تمام تلاش خود را برای نجات جان همسر من کرده است.»
شرق در پایان نوشته است: چندی پیش علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی در برنامه شناسنامه گفته بود که او تلاش زیادی برای نجات جان شهید صارمی و سایر دیپلمات های شهید در افغانستان کرده بود.
او در این برنامه عنوان کرد که در آن زمان مسوولیتی نداشته و تنها نماینده ویژه دولت در افغانستان بوده و حتی آن زمان به وزارت خارجه اعلام می کند که وضعیت خطرناک است و باید هرچه زودتر اتباع ایرانی را به کشور فراخواند.
او در این مصاحبه زنده، گفته بود: «معاونین وقت وزارت خارجه توافق نکردند که دیپلمات ها و خبرنگاران را از افغانستان بیرون ببریم و قرار شد مسوولیت را به نیروهای امنیتی پاکستان محول کنیم و به اصطلاح گوشت را به دست گربه دادیم.»
17 مرداد سال 77، در پی سقوط مزارشریف، نیروهای طالبان به کنسولگری ایران در این شهر حمله کردند. در این حمله 11 ایرانی شامل 10دیپلمات و محمود صارمی (خبرنگار ایرنا) به دست طالبان شهید شدند.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال