معاون سازمان محیط زیست:

منشا بروز پدیده گرد وغبار در تهران کانون های داخلی است

تهران-ایرنا-معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:منشا بروز پدیده گرد و غباری که اکنون در تهران با آن مواجه هستیم کانون های داخلی است.

سعید متصدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد:کانون هایی که امروز موجب بروز پدیده گرد و غبار در تهران شده است بیشتر از سمت کانون های موجود در غرب پایتخت است که ناشی از فعالیت معادن شن و ماسه و دیگر کانون هاست.
وی افزود:سال گذشته نیز در آبان ماه چنین کانونی در شرق تهران بر روی شهر تاثیر گذاشت و موجب افزایش غلظت گرد و غبار شد، اما پیش بینی ها نشان می دهد این پدیده امروز نیز ادامه داشته باشد اما از فردا چهارشنبه کاهش می یابد.
متصدی ادامه داد:در چند سال گذشته اقدامات زیادی برای کنترل و از بین بردن کانون های داخلی ریزگردها انجام نشد و مسوولان وقت اعلام می کردند، پدیده گرد و غبار قابل کنترل نیست در حالی که این شانه خالی کردن از بار مسوولیت است.
وی تاکید کرد: اگر روی کانون های داخلی ریزگردها کار می شد حداقل بسیاری از پدیده هایی که امروز در زمینه گرد و غبار با آن مواجه هستیم کاهش می یافت.
معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:برای اینکه به این وضعیت سر و سامانی بدهیم، کار بر روی کانون های داخلی را آغاز کردیم که این کار با شناسایی این کانون ها در حال انجام است و بعد از آن وارد فاز مدیریت منابع آبی،خاک و کاشت گیاه برای تثبیت خاک می شود.
وی افزود:پیش بینی ها و بررسی سوابق پدیده گرد و غبار در ایران و تهران نشان داد که در فصل هایی از سال مانند اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز با این پدیده روبرو خواهیم شد به همین منظور در اسفند ماه کارگروه واکنش سریع مقابله با پدیده گرد و غبار را تشکیل دادیم.
متصدی با بیان اینکه انجام عملیات کاهش گرد و غبار و از بین بردن کانون ها یک فرایند چندین ساله است گفت: بر این اساس کارگروه واکنش سریع و مقابله با پدیده گرد و غبار با همکاری سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و برخی دانشگاه های علوم پزشکی و سایر نهادهایی که می توانند کمک رسانی کنند تشکیل شد تا در زمان بروز این پدیده حداکثر پوشش حفاظتی را برای مردم ایجاد کنند.
وی تاکید کرد:این کانون های گرد و غبار طی چندین سال در کشور شکل گرفتند که اگر به طور صحیح مدیریت می شدند امروز با مشکل ریزگرد با این شدت حداقل از طریق کانون های داخلی مواجه نبودیم.
متصدی گفت:تلاش کردیم منابع انسان ساخت که پدیده ریزگردها را تشدید می کند کنترل کنیم تا از این مرحله عبور کنیم.
پدیده گرد و خاک و پراکندگی ذرات معلق از عصر روز گذشته استان البرز به ویژه کرج را فرا گرفته بود و اواخر روز گذشته به کلانشهر تهران رسید.
سازمان هواشناسی کشور شامگاه دوشنبه در اخطاریه شماره 11خود اعلام کرده بود با توجه به افزایش میزان سرعت باد در مناطق حومه تهران، با خیزش گرد و خاک مواجه شده ایم؛ بنابراین با در نظر گرفتن روند کاهش کیفیت هوا توصیه می کنیم جدا هموطنان از ترددهای غیر ضرور در شهر خودداری کنند.
مسوولان سازمان هواشناسی سرعت وزش باد را حداکثر 12 کیلومتر بر ثانیه برآورد کرده اند و اعلام شده که میدان دید در فرودگاه امام خمینی به 500 متر کاهش پیدا کرده است.
علمی ( 4 ) **9014**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

پربیننده

مریلا دست نداد و سوژه عکاسان شد

سایه روشن‌های سومین جشنواره جهانی فیلم فجر ؛

مریلا دست نداد و سوژه عکاسان شد

بی اعتمادی مردم و ناامنی در پایتخت آل سعود

آنچه حادثه شنبه شب ریاض آشکار کرد

بی اعتمادی مردم و ناامنی در پایتخت آل سعود

موضوعات مرتبط