معاون وزیر آموزش و پرورش:

زنگ انشا در پایه هفتم دوباره می آید

تهران - ایرنا - با تصویب و ابلاغ ایجاد زنگ انشاء، کتاب خوانی و گفت و گو از سوی شورای عالی آموزش و پرورش، این درس مهم مجددا احیا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری روز دوشنبه اظهار داشت: این کار به همت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی صورت گرفته و بنا داریم تا زنگ های انشا، کتابخوانی و گفت و گو را در قالب برنامه درسی خاص و متناسب با جنس و سن دانش آموزان در دیگر گروه ها و پایه های درسی نیز بعد از کار کارشناسی احیا کنیم.
وی ادامه داد: الگوهای نوین زنگ انشا به منظور توانمندسازی دانش آموزان در گروه های درسی اکنون در سازمان پژوهش و برنامه ریزی بررسی شده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد همچنین در رابطه با زنگ کتابخوانی در مدارس نیز جلساتی برگزار شد و بنا داریم در سال تحصیلی آینده بویژه در دوره ابتدایی کتابخوانی در کلاس درس رونق بگیرد.
کفاش اظهار داشت: با هماهنگی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای کار 10 میلیارد ریال را برای خرید و تجهیز کتابخانه های مدارس اختصاص می دهیم تا با تغییر نگرش ها، کتاب ها را از قفسه های کتابخانه های مدارس و اتاق مدیر ، به یک کالای مصرفی تبدیل کنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین از تجهیز 300 کتابخانه در 300 پژوهش سرای دانش آموزی در حوزه آموزش متوسطه خبر داد و گفت: یک میلیون جلد کتاب در این پژوهش سراها ساماندهی و چینش مجدد خواهد شد.
کفاش با اشاره به اینکه بنا داریم فضای کتابخانه های پژوهش سراها را از کتاب های مفید و ارزشمند پر کنیم، اظهار داشت: همچنین دسترسی به بانک های اطلاعاتی کتابخانه ها اکنون در دست بررسی است تا اطلاعات کتابخانه ها به صورت دیجیتال در اختیار دانش آموزان دوره متوسطه و مراکز دانشگاه فرهنگیان قرار گیرد.
وی تصریح کرد همچنین در نظر داریم بر اساس دستور العمل ابلاغی به استان ها، از سال تحصیلی آینده بخشی از ساعت های درسی به امر کتابخوانی اختصاص یافته و از حالت تشویقی صرف خارج شود به این معنا که به یک کار موظفی برای دانش آموز و معلم تبدیل شود.

* برگزاری دوره آموزشی برای حذف تنبیه بدنی دانش آموزان
کفاش در ادامه به تشکیل کارگروهی با دستور علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش به منظور فرهنگسازی و برگزاری دوره های آموزشی ویژه معلمان به منظور حذف تنبیه بدنی دانش آموزان خبر داد و گفت: این دوره آموزشی به ابعاد مختلف روحی و روانشناختی در این رابطه خواهد پرداخت.
معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: این دوره آموزشی با عنوان شیوه های موثر تشویق و تنبیه در تعلیم و تربیت برگزار می شود که در آن تبعات منفی و مثبت تنبیه بر دانش آموزان تشریح خواهد شد.
وی با بیان اینکه قانون و مجازات به تنهایی نمی تواند آثار سوء رفتار تنبیهی که برخی معلمان در پیش می گیرند را از بین ببرد، افزود: در این رابطه کمیته ای تشکیل شده که موارد بسیار اندک برخورد معلمان با دانش آموزان را مورد بررسی قرار می دهد.

* منشور حقوق دانش آموزی در صف انتظار برای تصویب
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: منشور حقوق دانش آموزی اکنون تدوین شده و در صف انتظار برای ارایه و تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد.
کفاش بیان داشت: منشور حقوق دانش آموزی مصوبه مجلس دانش آموزی است که اکنون متن آن کامل تر شده که بعد از تصویب در قالب بسته های آموزشی برای دانش آموزان دوره ابتدایی ارایه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بنا داریم این منشور را برای اولیا دانش آموزان نیز تدوین کنیم، گفت: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قصد دارد با انجام کارهای کارشناسی، این مبحث را در کتاب های جدید حوزه اجتماعی وارد کند.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت ویژه همکاران ستادی و استانی درباره حقوق شهروندی از دیگر اقدامات در دست انجام درباره فرهنگسازی حقوق شهروندی است.

*برنامه یک روز با نشاط در دو هزار مدرسه ابتدایی
معاون وزیر آموزش و پرورش از اجرای طرح یک روز با نشاط در دو هزار مدرسه ابتدایی سراسر کشور در سال تحصیلی آینده خبر داد و افزود: برای اجرای این طرح در مرحله اول 40 میلیارد ریال در اختیار مدارسی که به صورت آزمایشی طرح را اجرا می کنند، قرار داده می شود.
کفاش بیان داشت: مدارس داوطلب در قالب این طرح در روز پنجشنبه باز بوده و به فعالیت هایی همچون هنری، نمایشی و حضور در کانون های تربیتی و پرورشی می پردازند.
وی تصریح کرد شرکت دانش آموزان در برنامه های روز پنجشنبه اجباری نیست اما بنا داریم سیاست های تشویقی به کار گیریم تا دانش آموزان و خانواده ها تمایل بیشتری برای حضور در برنامه ها داشته باشند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: شروع اجرای این طرح با مدارس هیات امنایی، شاهد و خاص و برخی مدارس عادی است و ما بوفه ای از فعالیت های پرورشی و فرهنگی را برای این روز در نظر گرفته ایم و به هیچ وجه یک نسخه واحد برای مدارس داوطلب در نقاط مختلف کشور نپیچیده ایم.
کفاش با اشاره به اینکه بخشی از هزینه های این طرح نیز از طریق مساعدت و کمک های والدین تامین می شود، ادامه داد: همزمان با اجرای این طرح، پژوهش های لازم صورت می گیرد تا برای توسعه و تعمیق و یا حتی توقف اجرای آن برای سال های دیگر تصمیم گیری شود.

* برگزاری کنگره پرسش مهر رییس جمهور در شهریور ماه
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در رابطه با طرح پرسش مهر رییس جمهور در سال 92، آثاری به دست ما رسیده و گروه های داوری در بخش های مختلف اکنون در حال بررسی هستند و نتایج تا پایان تیرماه اعلام می شود.
کفاش از برگزاری کنگره پرسش مهر رییس جمهور در شهریور ماه خبر داد و افزود: نمایشگاه بزرگی از آثار دانش آموزان ممتاز کشور برگزار می شود و آثار منتخبان به نمایش در می آید.
وی با بیان اینکه فرهنگیان نیز در رابطه با پرسش مهر رییس جمهور در پنج زمینه مطالبی ارسال کرده اند، اظهار داشت: انشا، گفت وگو، کتابخوانی، حقوق شهروندی و عدم تنبیه دانش آموزان از جمله موضوعاتی است که فرهنگیان تجربیات خود را به داوری گذاشته اند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: بهترین مطالب در قالب کتابی چاپ شده و از آنها تقدیر خواهد شد.
فراهنگ (3)**1883**1588

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال