رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران؛

طوفان مقیاس کوچک تهران قابل پیش بینی نبود

تهران - ایرنا - رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: طوفانی که در تهران به وقوع پیوست جزو پدیده های مقیاس کوچک هواشناسی بود و چون این پدیده ها مقیاس کوچکتری دارند، طوفان تهران قابل پیش بینی نبود.

فرهنگ احمدی گیوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: پدیده های هواشناسی به سه گروه بزرگ، میان و کوچک مقیاس تقسیم می شوند و پدیده های طوفانی که دو بار در خرداد ماه جاری تهران به وقوع پیوست در گروه کوچک مقیاس قرار داشتند.
وی با بیان اینکه وسعت پدیده های بزرگ مقیاس از 100 کیلومتر به چندین برابر می رسد، افزود: میان مقیاس ها نسبت به بزرگ مقیاس ها وسعت کمتری دارند و وسعت پدیده های مقیاس کوچک نیز بین 10 تا 30 کیلومتر است.
به گفته این عضو کمیسیون تخصصی بررسی طوفان تهران، هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان برای پیش بینی وضعیت هواشناسی، نقشه های هواشناسی بزرگ مقیاس را که معمولا حجم بزرگی نیز دارند، مورد بررسی و رصد قرار می گیرند.
گیوی یادآور شد: برخی از پدیده های هواشناسی مقیاس بزرگ وقتی با پدیده های مقیاس کوچک ترکیب می شوند به راحتی قابل پیش بینی نیستند و تنها با استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته قابل ردیابی هستند.
رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اظهار داشت: پیش بینی پدیده های هواشناسی در مقیاس کوچک تنها با استفاده از تجهیزات و امکانان پیشرفته عملی است و با وجود امکانات و تجهیزات موجود در سازمان هواشناسی کشور وقوع این پدیده طوفانی طی روزهای 12 و 16 خردادماه سال جاری در تهران قابل پیش بینی نبوده است.
وی با بیان اینکه در صورتی که تجهیزات مدرن و پیشرفته وجود داشت، وقوع این طوفان در تهران قابل پیش بینی بود، گفت: پیش بینی پدیده های هواشناسی در مقیاس کوچک تنها با استفاده از تجهیزات جدید مسیر است.
وی تصریح کرد: هرچه پدیده های هواشناسی بزرگ باشند، طول عمر بیشتری دارند و رصد آنها نیز به راحتی عملی است.
گیوی گفت: وضعیت اقلیمی جهان با فعالیت های بشری دستکاری و تغییر اقلیم در اقصی نقاط جهان سبب شده مسایل جوی را نتوان به صورت دقیق پیش بینی کرد و طوفان روزهای 12و 16 خردادماه تهران نیز از آن جمله بوده است.
یادآور می شود، کمیسیون تخصصی بررسی سانحه طوفان تهران که روزهای 17 و 18 خردادماه جاری به دستور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، گزارش داده که با توجه به کوتاهی زمان شکل گیری و ابعاد (خرد مقیاس) طوفان تهران وقوع این پدیده در ساختارهای سامانه های دیده بانی و پیش بینی موجود و معمول شهر تهران قابل ردگیری و پیش بینی نبوده و صدور اطلاعیه وقوع باد شدید یک روز قبل از آن توسط سازمان هواشناسی کشور نیز صحیح بوده است.
اقتصام(4)1108**1558

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال