اختصاصی ایرنا

مولاوردی: داووس زنان فرصت خوبی برای تبادل تجارب است

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: برگزاری مجمع جهانی زنان معروف به داووس زنان فرصت خوبی برای تبادل تجارب، رسیدن به چشم انداز مشترک و دستیابی به راهبردهای خلاقانه است.

ˈشهیندخت مولاوردی ˈ روز سه شنبه با ارائه گزارشی از سفر سه روزه خود به فرانسه به خبرنگار ایرنا با اعلام این مطلب افزود: ایران برای نخستین بار در بیست و چهارمین مجمع جهانی زنان که امسال با موضوع «زنان، طراحی مجدد اقتصادها و جوامع» در پاریس برگزار شد، شرکت کرد.
وی با بیان اینکه این مجمع هر سال در یک کشور برگزار می شود و به «داووس زنان» معروف است، افزود: از محورهای مورد اشاره در این مجمع تاکید بر نقش زنان به عنوان کلید تغییرات ضروری در اقتصاد و سیاست جوامع و محیط کار برای رشد اقتصاد جهانی و شکوفایی جوامع بود.
معاون رییس جمهوری با اشاره به زمان سه روزه برگزاری این مجمع (15 تا 17 خرداد ماه ) ادامه داد: در این مجمع که سال گذشته در کوالالامپور مالزی برگزار شد، حدود 40 نفر در سطح وزیر از 80 کشور شرکت کرده بودند.
به گفته وی، در نخستین روز از برگزاری این مجمع رییس جمهوری کوزوو ، وزیر کشور ایسلند، وزیر کار انگلیس، معاون رییس جمهوری ویتنام، وزیر زنان ،جوانان و ورزش فرانسه، معاون دبیر کل سازمان ملل که همگی زن هستند، حضور داشتند.
مولاوردی با بیان اینکه طبق سالهای گذشته میزگردی در نخستین روز از برگزاری این مجمع در سطح عالی برگزار می شود، اضافه کرد: در این روز علاوه بر مراسم افتتاحیه، کنفرانس خبری رییس اجلاس برگزار و محورهایی تعیین شده در چند میزگرد مورد بررسی قرار گرفت.

** برگزاری میزگردهای تخصصی در این مجمع
مولاوردی با بیان اینکه عناوین میزگردهای روز اول ˈ شتاب پیشرفت اقتصادی زنان ˈ بود، ادامه داد: ˈگسترش فرصت های کار آفرینیˈ و ˈبهبود اشتغال زنان ˈ دیگر عناوین میزگردهای این روز بود.
مولاوردی با بیان اینکه ˈ توازن بین کار و زندگی ˈ یکی از عناوین میزگردهای یاد شده بود، افزود: این یکی از مباحث مورد توجه و چالش اصلی در زندگی زنان است که ما به دنبال آن هستیم.
وی با اشاره به شعار این مجمع در سال گذشته با عنوان ˈزنان ایجاد اقتصاد جدید ˈ تصریح کرد: بر اساس عناوین این مجمع، میز گردهایی نیز در همین رابطه برگزار می شود و از افراد صاحب نظر برای حضور در آن دعوت می شود.
به گفته مولاوردی، خانم ˈایرنه ناتی ویدادˈ که زنی آمریکایی فیلیپینی الاصل است، رییس این مجمع می باشد.
معاون رییس جمهوری با یادآوری اینکه این مجمع ذیل اجلاس های سازمان ملل نیست، گفت: در این مجمع سازمان های فعال غیر دولتی در امور زنان نیز حضور داشتند اما با توجه به از دست رفتن فرصت ثبت نام برای این نهادها بخش خصوصی از ایران موفق به حضور در این مجمع نشد.
وی با اشاره به اینکه هر کشور شرکت کننده در این مجمع از قبل طرحی درباره حمایت از اقتصاد زنان ارائه کرده بود ، اضافه کرد:
جمهوری اسلامی ایران طرح حمایت بانکی از گروه های کوچک زنان روستایی را به عنوان تجربه ای موفق به این مجمع ارائه کرد هر چند تا رسیدن به الگوهای جهانی فاصله زیادی وجود دارد.
به گفته وی، یک هزار و 300 نفر از بخش های خصوصی کشورهای شرکت کننده به همراه هیات دولتی در این مجمع حضور داشتند.
وی افزود، استفاده موثر از رسانه های اجتماعی برای ایجاد بازار (بازار یابی)، باز تعریف مجدد از تعریف مسئولیت اجتماعی شرکت ها و باز تعریف رهبری و برخورد با شکست و موفقیت از جمله محورهای مورد اشاره در این مجمع بود.

**برگزاری مجمع جهانی زنان سال آینده در برزیل
مولاوردی با بیان اینکه قرار است سال آینده این مجمع در برزیل برگزار شود، ابراز امیدواری کرد که بخش های غیردولتی فعال در حوزه زنان جمهوری اسلامی نیز بتوانند برای ارائه طرح های اقتصادی خود در این مجمع شرکت کنند.
وی تصریح کرد: این مجمع فرصت خوبی برای تبادل تجارب، رسیدن به چشم انداز مشترک و دستیابی به راهبردهای خلاقانه است.

**دیدارهای مولاوردی با مقامات عالی رتبه و وزرا
مولاوردی با اشاره به دیدار و ملاقات های خود با مقامات عالی رتبه و وزرای کشورهای مختلف گفت: دیدار با دوشارت
وزیر امور خارجه پیشین فرانسه، خانم گیگو رییس کمیسیون امور خارجی مجلس ملی فرانسه و وزیر اسبق دادگستری از جمله این دیدارها بود.
وی افزود: در دیداری که با خانم «نجات والو بلقاسم» وزیر زنان ، جوانان، سیاست شهری و ورزش فرانسه داشتیم بر اهمیت تقویت روابط و مناسبات بین دو کشور و تبادل تجربیات و پیشبرد همکاری ها در زمینه ارتقا توانمندی اقتصادی زنان و دسترسی عادلانه آنان به فرصت ها، منابع و ایفای نقش مؤثر در توسعه کشور تاکید شد.
به گفته وی، در این دیدار، بلقاسم برای بررسی زمینه های همکاری بین دو کشور در امور زنان اعلام آمادگی و بر تبادل تجربیات در این رابطه تاکید کرد.
ملاقات با وزیر امور زنان کشورهای تونس، جمهوری آذربایجان، مالزی، مالی و نیجریه ، وزیر امور ارمنیان خارج از کشور ارمنستان، ˈملامبو نگکوگا ˈ معاون دبیر کل و مدیر اجرایی نهاد سازمان ملل از دیگر برنامه های مولاوردی در این سفر بود.

** ملاقات با فعالان سازمان های غیر دولتی
مولاوردی در ادامه با اشاره به دیدار های خود با فعالان سازمان های غیردولتی و نهادهای مدنی، اجتماعی و سیاسی گفت: از جمله این فعالان، خانم ˈفرانسوا هوستالیهˈ وزیر و نماینده اسبق فرانسه و خانم ˈپاتریشیا لالوندˈ محقق موسسه تحقیقاتی پیش بینی و امنیتی در اروپا هستند.

** مصاحبه با شبکه های تلویزیونی فرانسه
معاون رییس جمهوری با اشاره به مصاحبه های خود با روزنامه و رادیو و تلویزیون فرانسه اضافه کرد: شبکه جهانی العالم، تلویزیون فرانس 24، رادیو فرانسه، روزنامه لوموند، دو ژورنال دیمانش از جمله این گفت وگوهاست.
وی با بیان اینکه در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با موضوع ˈامام خمینی احیا گر هویت زن مسلمانˈ در بیت الزهرا (س) پاریس سخنرانی کرده است، افزود: در این مراسم ایرانیان مقیم و مسلمانان شیعه مقیم در فرانسه حضور داشتند.
دیدار با اعضای و خانواده های دیپلماتهای مقیم ، مدرسه ایرانی و ارگان های دولتی ایرانی در فرانسه و بازدید از دفتر یونسکو در پاریس از دیگر برنامه های معاون رییس جمهوری در سفر به فرانسه بود.
مولاوردی گفت: هر چند برگزاری این مجمع در ذیل برنامه های سازمان ملل نیست اما این موضوع از اهمیت این مجمع جهانی نمی کاهد.
به گفته وی، در اجلاس مقام زن که اخیرا در نیویورک برگزار شد، تعدا وزرا به 30 نفر نمی رسید اما در این مجمع بیش از 40 وزیر، معاون رییس جمهور و نخست وزیر حضور داشتند.
معاون رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد که برگزاری این مجمع به توان افزایی اقتصادی زنان منجر شود.
مصاحبه از پروین اروجی
اجتمام**1880**1436

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال