رهبری ارکستر ملی به استاد فرهاد فخرالدینی ابلاغ شد

شیراز-ایرنا- مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شنبه در نشستی در شیراز ، رهبری ارکستر ملی را به صورت رسمی به استاد فرهاد فخرالدینی ابلاغ کرد و گفت: این ارکستر از امروز آغاز به کار می کند.

به گزارش ایرنا پیروز ارجمند دوشنبه ، پس از اعطای این ابلاغ در جمع خبرنگاران گفت: استاد فخرالدینی مجموعه های موسیقی بزرگی همچون سربداران، بوعلی سینا و امام علی (ع) را در کارنامه هنری خود دارد که در تاریخ موسیقی ایران ماندگار خواهند بود و همین آثار نقش این استاد موسیقی را در عرصه این هنر برجسته و نمایان می کند.
وی افزود: متاسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند سال گذشته از وجود استاد فخرالدینی آن گونه که باید بهره نبرده است.
ارجمند بیان کرد:ارکستر خصوصی مهرنوازان ظرف این چند سال خلا ارکستر ملی را به دوش کشیده است.
مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:هزینه راه اندازی ارکستر ملی از دولت دریافت شده است و این وزارتخانه در دولت یازدهم اهمیت ویژه ای دارد.
ارجمند ، در مورد واکنش دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اقدامات خودسرانه در لغو کنسرت های موسیقی در برخی از مناطق گفت: به غیر از یک مورد لغو کنسرت ˈوحید تاجˈ در شهرستان یزد تاکنون هیچ یک از کنسرت های موسیقی به دلیل حضور نیروهای خودسر از سوی این دفتر لغو نشده است.
این مقام مسوول اظهار کرد: همچنین یک مورد لغو مجوز برای برپایی یادواره حسین خواجه امیری (ایرج) صورت گرفت که دلیل آن جلوگیری از سوء استفاده از جایگاه این هنرمند بود.
ارجمند اضافه کرد:لغو کنسرت ها با شکایت قضایی قابل پیگیری است و در این مورد با تفاهمی که با دستگاه قضایی وجود دارد با این گونه اقدامات برخورد قاطع می شود.
مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:این گونه رفتارها مورد تایید هیچ یک از ارکان نظام نیست و ما هم آمادگی داریم با هر یک از گروه های خودسر که دلواپس امور فرهنگی و هنری کشور هستند وارد مذاکره و مناظره شویم لیکن اجازه چنین حرکاتی را به آنان نمی دهیم.
رهبر ارکستر ملی ایران هم گفت:کنسرت های موسیقی باید اجراشود زیرا با این فعالیت هنری ، چهره های تابناک و خادمان موسیقی ایران فراموش نمی شوند.
فرهاد فخرالدینی در مورد احیای ارکستر ملی ایران بیان داشت: زمانی تحقق این مهم را باور خواهم کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتبار لازم را تامین و پرداخت کرده باشد.
این استاد موسیقی اظهار کرد:وضعیت ارکستر موسیقی ایران نوید بخش است و هنوز نوازندگان ما کار می کنند و مقرر شده است فراخوان داده شود تا کسانی که واجد شرایط هستند در این گروه شرکت و خلا های آن را پر کنند.
وی ، بکار گیری نیروهای جوان،استفاده از چهره های جدید در تمام عرصه ها و برنامه ریزی برای بهره مندی از موسیقیدانان خوب ایران که کنار مانده اند را از اهداف ارکستر موسیقی ملی ایران بیان کرد.
فخرالدینی که رهبر گروه ارکستر مهرنوازان را هم بر عهده دارد افزود:مهرنوازان یک ارکستر کاملا خصوصی است و وابسته به دولت نیست و بیشتر این نوازندگان از ارکستر موسیقی ملی هستند .
این چهره شناخته شده موسیقی ایران در مورد هنر موسیقی در شیراز گفت:شهر زیبای شیراز فضای دلنوازی دارد و هر گوشه ای از آن را مشاهده می کنیم موسیقی و ادبیات از آن جاری است.
فخرالدینی که به همراه شماری از هنرمندان موسیقی سنتی برای اجرای برنامه به شیراز سفر کرده است ، اظهار کرد:در برنامه ای که برای برگزاری در این شهر پیش بینی شده دو آهنگ از کارهای قدیمی را که علی اکبر قربانی آن را آماده کرده است اجرا خواهد شد.
وی گفت: یکی از این آهنگ ها ˈ بهار دلکش ˈ نام دارد که از آثار ماندگار درویش خان است و سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی آن را اجرا می کند .
فخرالدینی ادامه داد : همچنین در این برنامه هنری ، توکلی آهنگ ساز دو اثر را آماده اجرا کرده است که یکی از این دو متعلق به جواد لشکری، موسیقیدان 92 ساله ایران است و پیش از این در برج میلاد تهران، اجرا شده است.
خواننده نامی موسیقی سنتی ایران هم دراین نشست گفت:موسیقی یک مقوله سلیقه ای است و تمام مردم را نمی توانیم وادار به گوش دادن به موسیقی سنتی کنیم .
سالار عقیلی بیان کرد:موسیقی پاپ به دلیل روان بودن اشعارش تمام اقشار جامعه آن را درک می کنند لیکن موسیقی سنتی از ایام گذشته مخاطب خاص داشته و برای افراد خاص بوده است.
وی در مورد برنامه های هنری که قرار است به مناسبت فرارسیدن عید فرخنده مبعث در باغ عفیف آباد شیراز اجرا کند گفت:این هجدهمین کنسرتی است که در شیراز اجرا می کنم، و تا کنون در هیچ جای ایران، این تعداد کنسرت اجرا نکرده ام.
عقیلی ادامه داد:هفت سال قبل به همراه استاد فخرالدینی در باغ عفیف آباد شیراز برنامه اجرا کردیم که در هرنوبت اجرا حدود هفت هزار نفر برای تماشای برنامه حضور داشتند و این استقبال بی سابقه بود.
وی به برنامه ای که قرار است شبانگاه یکشنبه در شیراز اجرا کند اشاره کرد و گفت: یکی از کارهایی که امشب اجرا خواهم کرد ˈسلام شیرازˈ نام دارد که شعر آن از استاد شهریار و تنظیم آن از علی اکبر قربانی است.ک/2
7374/ 667 /679

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال