وزارت خارجه:

حکم مصادره اموال بنیاد علوی فاقد وجاهت قانونی است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دعوای حقوقی 6 ساله علیه ˈبنیاد خیریه علویˈ و حکم اخیر مصادره اموال متعلق به آن توسط دادگاهی در نیویورک را فاقد اعتبار و وجاهت قانونی دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه شامگاه جمعه مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، مرضیه افخم اعلام کرد:
حکم اخیر صادر شده در خصوص مصادره اموال متعلق به این بنیاد از هر جهت مغایر واقعیات، فاقد اعتبار و وجاهت قانونی و حتی نقض تعهدات آمریکا برای تضمین آزادی مذهب شهروندانش محسوب می شود.
وی تاکید کرد: بر خلاف ادعاهای بی پایه و اساس دادستان و تصمیم کاملا سیاسی و تبلیغاتی دادگاه، بنیاد علوی نیویورک یک موسسه مستقل خیریه در آمریکا است که هیچ ارتباطی با ایران ندارد.
مرضیه افخم اضافه کرد: علاوه بر اینکه این بنیاد هیچ ارتباطی با ایران ندارد، ادعای دادستان و تصمیم دادگاه علیه ایران هم فاقد هرگونه مبنا و مستند حقوقی است. بنابر این ادعاهای مربوط به دخالت ایران در تروریسم تکراری و قدیمی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین یادآور شد: ایران خود قربانی تروریسم بوده و اتهامات واهی مبنی بر دست داشتن ایران در اقدامات تروریستی، ساختگی و بی ارزش است؛ حتی در مواردی دادگاه های آمریکایی، با زیر پاگذاشتن مسلمات حقوق بین الملل، دولت ایران را به واقعه 11 سپتامبر و گروه القاعده مرتبط دانسته اند که نه تنها مضحک است بلکه نشان دهنده بی توجهی کامل دادگاه های آمریکایی به ابتدایی ترین موازین آیین دادرسی و واقعیات بدیهی است که کم سوادترین افراد نیز بر آن واقفند.
وی همچنین اظهار داشت: صدور حکم بر اساس تبلیغات سیاسی علیه ایران آن هم با مصادره اموال یک موسسه مستقل خیریه که هیچ ارتباطی با ایران ندارد، اعتبار نظام قضایی آمریکا را زیر سوال می برد.
افخم خاطر نشان کرد: با توجه به ماهیت این پرونده ها که صرفا برای ایجاد فشار طراحی شده اند و اهداف سیاسی را تعقیب می کنند، اعتبار محاکم قضایی آمریکا به بازی گرفته شده است. ضمن آنکه اینگونه احکام سیاسی قضایی تازگی ندارد.
وی به مصوبه دوره چهارم مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که در عمل متقابل به مصوبه کنگره معروف به اصلاحیه فلاتو و اقدامات خصمانه دادگاه های آمریکایی علیه ایران، به اتباع ایرانی نیز اجازه داد علیه جنایات آمریکا در دادگاه های ایران اقامه دعوی کنند.
افخم اضافه کرد: دعاوی ایرانیان علیه آمریکا از این تفاوت اساسی برخوردار است که بر پایه جنایات واقعی آمریکا و نه ادعاهای بی اساس و غیر مستند استوار گردیده است.
به گفته منابع آگاه، بر اساس اطلاعات رسانه ها، چند بار در 30 سال گذشته علیه بنیاد علوی نیویورک و سایر مراکز مشابه ادعاهای مشابهی مطرح شده و در مورد اخیر هم در سال 1387 اتهامات و دعوی حقوقی اخیر علیه بنیاد علوی نیویورک مجددا مطرح شد و با استفاده از فضاسازی رسانه ای و تبلیغاتی به پیش رفت و حکم اولیه در شهریور ماه سال 92 صادر شد.
در موارد قبلی هم بعضا ادعاها و احکام مشابهی صادر شده ولی در مرحله تجدیدنظر مردود شناخته شدند.
بنیاد علوی نیویورک طبق قوانین آمریکا به امور خیریه، مذهبی و تشویق زبان فارسی می پردازد و تصمیم دادگاه در مصادره اموال و حتی مساجد و مراکز فرهنگی وابسته به این بنیاد به بهانه های واهی محروم کردن جمع کثیری از مسلمانان آمریکا از حقوق قانونی خود بر اساس موازین بین المللی حقوق بشر و حقوق داخلی آمریکا است.
**شبد** 1528** 1597

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال