آیت الله جنتی: شورای نگهبان قانون را رعایت می کند و بدان پایبند است

مشهد - ایرنا - دبیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان با نظر رهبر معظم انقلاب کار و قانون را رعایت می کند و بدان پایبند است.

آیت الله ˈاحمد جنتیˈ روز یکشنبه در ˈهمایش اعضای کاروانهای راهیان نور دفاتر نظارت شورای نگهبان در شهرستانهای خراسان رضویˈ در مشهد با اشاره به انتخابات سال آتی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی افزود: بر روی مسائل انتخابات کار کنید زیرا هم اکنون در کشور 400 هزار ناظر شورای نگهبان داریم که هر یک خود خانواده، دوستان و آشنایان گسترده ای دارند و می توانند اثرگذاری قابل توجهی در جهت بصیرت افزایی و روشنگری داشته باشند.
وی گفت: شورای نگهبان سنگر نفوذناپذیری است که باقوت و قدرت کار می کند و رهبر معظم انقلاب را به عنوان نعمت بزرگ کشور در کنار خود دارد که دارای بالاترین بصیرت هستند.
دبیر شورای نگهبان در ادامه اظهار داشت: امروز عده ای که سنگر اول را فتح کرده اند در پی تصرف مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هستند.
وی افزود: انتخابات خبرگان رهبری به ستون و اساس انقلاب مربوط می شود و الان عده ای در حال طراحی هستند تا مجلس خبرگان رهبری و بعد شورای اسلامی را تصرف کنند و مقاصد فاسد خود را از این طریق دنبال نمایند.
او گفت : اینان پول دارند و برخی از آنان هم در مراکز قدرت هستند اما این قدرت را مردم به آنان دادند و پولشان هم مال مردم است.
وی اظهار داشت: آنها نقشه های خطرناکی می کشند لذا مقابله با این بصیرت می خواهد که از جمله آنها تقویت بصیرت در میان اعضای شورای نگهبان و ناظرین است.
آیت الله جنتی گفت : در این میان مجلس خبرگان رهبری اهمیت ویژه ای دارد که اهمیت آن با مجلس شورای اسلامی قابل قیاس نیست زیرا این مجلس پایه است.
وی افزود: الان آنان می خواهند مجلس خبرگان رهبری را تصرف کنند زیرا تنها نهادی است که می تواند درباره رهبری تصمیم بگیرد.
او ادامه داد: همین مجلس که رهبر را تعیین می کند اگر در طول تاریخ خود دریابد رهبری که تعیین کرده است شرایط لازم را از دست داده می تواند وی را عزل کند.
دبیر شورای نگهبان گفت: این مجموعه می تواند قدرت رهبری را هم محدود کند و امروز اینان قصدشان از در اختیار گرفتن این مجلس همین است.
وی افزود: اینها چیزهایی نیست که از آن غفلت کنیم لذا همه و بیش از آن ناظران ما باید با هوشیاری کامل نسبت به این موضوع توجه داشته باشند.
او گفت: این مسوولیتی که مردم به عهده شورای نگهبان گذاشته اند و الزامات آن باید به درستی درک و شناخته شود.
آیت الله جنتی در ادامه با اشاره به افرادی که مساله تقلب را در انتخابات قبلی ریاست جمهوری مطرح کردند نیز اظهارداشت: آنان آبروی خود را بردند، عده ای هم کارشان به زندان کشیده و با عده ای هم مسامحه شد.
وی افزود: با اینکه این افراد مستحق اعدام بودند اما با آنان مسامحه شد زیرا اعدام به مصلحت تشخیص داده نشد و با آنان ملاحظه گردید.
او گفت: ادعای تقلب از سوی برخی افراد که انتظار نبود مطرح شد و بعد از آن هم عده ای که جوان بودند و دلم به حال آنان می سوزد فریب خوردند و به خیابانها ریخته و وضع مملکت را در بدترین شرایط دوران انقلاب حتی بدتر از دوران جنگ قرار دادند.
دبیر شورای نگهبان افزود: بالاخره بعد از آن فهمیدند که این ادعاها دروغ بود ضمن آنکه در زمان طرح این ادعاها اعلام کردیم هر جا که ادعای تقلب دارند آدرس بدهند تا رسیدگی و پاسخ داده شود اما گوش نکردند.
وی گفت: صفا ، صمیمت و صداقت ناظران ما در آنجا مشخص کرد که تقلب و تخلفی نبوده و انتخابات در کمال صحت برگزار شد همانطور که انتخابات اخیر در کمال صحت برگزار شد.
او ادامه داد: در واقع این انتخابات به نفع آقایان تمام شد و کلی تعریف و تمجید کردند حال آنکه این انتخابات به همان شیوه قبلی برگزار شد اما تفاوت در آن بود که اینجا به نفع آنان بود و آن انتخابات به ضررشان تمام شد.
وی افزود: اگر این دفعه هم به ضررشان بود همان حرفها را تکرار می کردند.
آیت الله جنتی در ادامه این نشست همچنین اظهارداشت: فرهنگ اسلامی و ولایی که پایه آن خداپرستی و دینداری می باشد زیربنای حل همه مشکلات است.
وی با اشاره به نامگذاری امسال و اهمیت فرهنگ گفت: شناخت نبوت، آخرت و معارف الهی و اولیاء اسلام، اخلاق و رفتار اسلامی همه از شاخه های این فرهنگ عظیم است.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: مشکل جهان امروز و جنایات، قتلها و اعمال تروریستی که بشر را از هستی ساقط کرده ناشی از ضعف فرهنگی است.
وی گفت: امروز زیربنای فرهنگ تخریب و اعتقاد به خدا و آخرت، اخلاق و حتی قانون تضعیف شده و در نتیجه آن پایبندی به پیمانهای بین المللی وجود ندارد و به همین سبب هر روز مصیبت تازه ای بر بشر وارد می شود.
او وضعیت آفریقا، سوریه، بحرین، قتل عام افراد بیگناه، پایمال شدن ارزشها و تخریب مساجد و حسینیه ها را نتیجه از بین رفتن و تضعیف فرهنگ دانست.
وی افزود: اگر بنا باشد در نظام جمهوری اسلامی یک حرکت اصلاحی جدی شروع گردد باید از این نقطه آغاز شود و بصیرتی عمیق در مردم نسبت به ارزشها ایجاد گردد.
آیت الله جنتی گفت: نهادهای بین المللی از قبیل یونیسف در راستای اهداف خود بر روی کودکان کار می کنند و ما در این زمینه در غفلت مطلق به سر می بریم.
وی با بیان اینکه مهدهای کودک بسیار حساس و مهم هستند افزود: مسوولان و والدین باید مراقبت و حساسیت داشته باشند که کودکان ما تحت آموزشهای درست قرار گیرند تا افرادی صالح و شایسته تربیت شده و وارد جامعه شوند.
او با تاکید بر اینکه اساس اسلام فهم فرهنگ است اظهار داشت: همه ما مخاطب تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این حوزه هستیم اما در این میان مسوولان فرهنگی، حوزه ها، دانشگاهها و مدارس در اولویت هستند.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: فرهنگ اسلامی به انسان می آموزد که در مقابل خداوند و همه اقدامات و عملکردهای خود و جامعه مسوول است و همه امور حساب و کتاب دارد لذا کودکان ما باید با این فرهنگ رشد یابند.
وی گفت: نتیجه بی توجهی به فرهنگ اسلامی و تخریب آن این است که بانکها با شیوه ربا وارد عمل شده و به افراد کم بضاعت وامهایی داده شود که ناچار شوند همه چیز خود را بدهند تا این وامها را برگردانند.
آیت الله جنتی با بیان اینکه ربا در بانکها شایع شده است افزود: این چه فرهنگی است که بطور رسمی 25 تا 35 درصد رباخواری می کنند که خود باعث تعطیلی تولید می شود و در مقابل ˈفرهنگ اسلامی قرض الحسنهˈ که برای وقت نیاز و پاسخگویی به نیازمندان است منتفی و کنار گذاشته می شود.
وی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی بدون اصلاح فرهنگ ممکن نیست.
دبیر شورای نگهبان آشنایی و انس با قرآن و مفاهیم قرآنی را اولویت نخست دانست و افزود: قرآن که برای همه شئون زندگی انسان برنامه و راهکار دارد باعث بصیرت بخشی و بینایی انسان می شود پس چرا باید قرآن کریم با این مفاهیم ارزشمند مهجور مانده و فراموش شود.
وی اظهار داشت: انتظار است اعضاء هیاتهای نظارت در این زمینه فعالتر از سایرین و پیشرو باشند و نخست خود به اصول و ارزشهایی چون امانتداری، صداقت، عدالت و راستگویی آراسته شوند و بعد به دیگران بپردازند تا تاثیر سخن چند برابر شود.
وی تاکید کرد: هر چه می توانید با فرهنگ قرآنی آشنا شوید و آن را عاشقانه بخوانید تا نور آن به قلبتان بتابد.
او از اعضای هیاتهای نظارت و ناظران شورای نگهبان خواست مباحث قرآنی را به مردم عرضه کنند بطوری که مسائل سیاسی هم در کنار آن باشد اما محور و مبنای کار تفسیر، تدبر و انس با قرآن قرار گیرد.
دبیر شورای نگهبان همچنین در پاسخ به برخی پرسشهای حاضران در زمینه رباخواری و عملکرد بانکها گفت: مساله بانکها از مسائل مهم کشور است و در آن اختلاف نظرهایی وجود دارد و برخی مراجع هم به این امر تصریح کرده اند که آنچه وجود دارد رباخواری است و کلاه شرعی می گذارند.
آیت الله جنتی افزود: خوشبختانه من شخصا احتیاجی به گرفتن وام از بانکها نداشته ام و به دیگران هم توصیه می کنم به جز بانکها از جای دیگری که وام قرض الحسنه می دهند وام بگیرند.
وی گفت: تا می توانید از بانک وام نگیرید و پول خود را در بانک نگذارید و به افراد امن و کاسب بسپارید تا با آن تولید کنند.
آیت الله جنتی در پاسخ به پرسشی در زمینه عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای نیز گفت: این موضوع ربطی به من و شما ندارد چون ما نقشی در آن نداریم و رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستورات لازم را به تیم مذاکره کننده داده اند و خط قرمزها را مشخص کرده و در بخشی هم آنان را آزاد گذاشته اند تا هر تصمیمی که درست می دانند بگیرند.ک/2
2713/664

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال