یک مسافر اویغور، مظنون جدید ناپدیدشدن هواپیمای مالزیایی شد

کوالالامپور – ایرنا – پس از شکست عملیات جستجوی بین المللی برای یافتن اثری از هواپیمای ناپدیدشده مالزیایی، پلیس این کشور و اینترپل بررسی وضعیت یکی از مسافرین نژاد اویغور و چینی این هواپیما را در دستور کار قرار دادند.

به گزارش ایرنا، اینترپل و پلیس مالزی بررسی وضعیت شخصی این مسافر پرواز ام.اچ 370 کوالالامپور - پکن را که 153 مسافر چینی را نیز جابجا می کرد در دستور کار قرار داد.
این فرد 35 ساله اویغور دارای مدرک دکترا و از اساتید گروه مهندسی برق و الکترونیک یکی از دانشگاه های ترکیه است و سوء سابقه ای نیز در پرونده خود ندارد.
براساس اطلاعات منتشر شده این فرد علاوه بر آموزش، تجربه پژوهشی در زمینه الکترونیک و ارتباطات دیجیتال دارد و در سال 2004 نیز به عنوان یک محقق در مرکز آموزش و شبیه سازی سوئد فعالیت کرده است.
این ظن در حالی صورت می گیرد که حمله دهم اسفند ماه افراد نقابدار و سیاهپوش با چاقو به یک ایستگاه قطار در شهر کان مینگ در جنوب غربی چین 27 کشته و 143 مجروح برجای گذاشت.
دولت چین ضاربان این حمله را جدایی طلبان اویغور از منطقه سین کیانگ چین معرفی کرد.
چین پنج نفر از ضاربان را در این حادثه از پای درآورد و سه نفر دیگر را چند روز بعد دستگیر کرد.
چین بشدت از رویدادهای تروریستی در سین کیانگ نگران است و آن را به جنبش ترکستان شرقی نسبت می دهد که قصد جداکردن منطقه سین کیانگ از چین را دارد.
فاصله یک هفته ای حمله این افراد به ایستگاه قطار و ناپدید شدن هواپیمای مسافربری مالزیایی با 239 مسافر (شنبه 10 اسفند تا شنبه 17 اسفند) پلیس مالزی و اینترپل را مشکوک به این استاد اویغور سین کیانگی دانشگاه کرده است.
یکی از مقامات پلیس مرکزی مالزی بدون افشای جزییات، آغاز تحقیقات در زمینه این مسافر هواپیما را تایید کرد و گفت که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.
مقامات چین روز گذشته از چگونگی مدیریت بحران ناپدیدشدن این هواپیما، اطلاع رسانی و اطلاعات متناقض ارایه شده توسط مقامات مالزی انتقاد کردند.
منابع مالایی اعلام کرده اند که در پیشینه این فرد اویغور عملیات تروریستی و یا خرابکاری وجود ندارد و تنها به این فرد توجه ویژه ای صورت گرفته است.
آساق**د.م**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال