روسیه: اتحادیه اروپا در تفسیر قانون اساسی اوکراین دوگانه رفتار می کند

مسکو - ایرنا - ˈولادیمیر چیژوفˈ نماینده روسیه در اتحادیه اروپا با انتقاد از مواضع سران این اتحادیه در مساله اوکراین اعلام کرد: اتحادیه اروپا در تفسیر قانون اساسی اوکراین دوگانه رفتار می کند.

به گزارش ایرنا، چیژوف روز جمعه در جمع خبرنگاران در باره نتایج اجلاس فوق العاده سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص مساله اوکراین گفت: عجیب به نظر می رسد که اتحادیه اروپا با بیان اینکه همه پرسی برنامه ریزی شده در ˈکریمهˈ با قانون اساسی اوکراین مغایرت دارد، به تفسیر قانون اساسی این کشور می پردازد.
وی افزود: در مورد همه پرسی ها به همه توصیه می کنم با احتیاط رفتار کنند، زیرا که اعلام مستقیم رای مردم است.
مقام روس اضافه کرد: تا زمان برگزاری همه پرسی کریمه 10 روز مانده است و باید منتظر نتیجه آن باشیم.
چیژوف گفت: اگر واقعا اتحادیه اروپا مواظب مطابقت رویدادهای اوکراین با قانون اساسی این کشور بود، بدون هیچ زحمتی مشاهده می کرد که در قانون اساسی سال 2004 و 2010 اوکراین همانند قانون اساسی بسیاری از کشورهای دیگر ماده ای در باره شرایط تغییر رییس جمهوری وجود داشت.
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا یادآوری کرد: معمولا سه مورد تغییر رییس جمهوری وجود دارد. اول اینکه رییس جمهوری فوت می کند، دوم استعفای رییس جمهوری است و مورد سوم استیضاح و برکناری وی است.
وی گفت: اما در مورد ˈویکتور یانوکوویچˈ هیچ یک از این سه مورد رخ نداد، به همین دلیل این ادعا را که رژیم کنونی حاکم بر ˈکی یفˈ مشروع است، با چشم پوشی نسبت به این ماده قانون اساسی می توان مطرح کرد.
چیژوف در مورد نتایج اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا اظهار داشت: نتایج این اجلاس قابل پیش بینی بود و تصمیم های گرفته شده در اجلاس وزیران خارجه تایید شد.
وی افزود: آنها مذاکرات با روسیه در مورد اعمال نظام بدون روادید برای سفر اتباع روس و کشورهای اروپایی، گفت و گوها در باره موافقت نامه جدید همکاری میان روسیه و اتحادیه اروپا و تدارکات اجلاس ˈگروه هشت کشور صنعتیˈ در تابستان آینده در ˈسوچیˈ را متوقف کردند.
اروپام/2242**۵۱۸**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال