وزیر کشور در پاسخ به ایرنا:

سریال سرزمین کهن مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد/ باید رنجش خاطر از قوم بختیاری زدوده شود

تهران - ایرنا - وزیر کشور و عضو شورای نظارت بر صدا وسیما گفت: ادامه پخش سریال سرزمین کهن که موجب رنجش خاطر قوم بختیاری شد مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد و برای این بررسی اگر نیاز به توقف سریال باشد باید این کار صورت بگیرد.

به گزارش خبرنگارسیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه شنبه این مطلب را در نشست خبری و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه پخش سریال سرزمین کهن از سوی صدا و سیما اعتراضات بختیاری ها را به دنبال داشته است شما به عنوان وزیر کشور و نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صدا و سیما چه اقداماتی در این خصوص انجام داده اید؟ عنوان کرد.
وی اظهار داشت: موضوعی که متاسفانه اتفاق افتاده موجب رنجش خاطر قوم بختیاری که از اقوام سلحشور، ایرانیان اصیل و همراه انقلاب، شده است و باید به نوعی جبران شود.
وزیر کشور با بیان اینکه این موضوع باید به گونه ای پیگیری شود که این رنجش از محضر این عزیزان زدوده شود، گفت: رییس سازمان صدا و سیما نامه ای دراین خصوص نوشته و گفته است که این سریال را مورد بازبینی و بررسی لازم قرار می دهد.
رحمانی فضلی افزود: تلاش صدا و سیما این است که ادامه سریال را که به ادعای آنان در جهت تقویت، سلحشوری ها و بیان تاریخ پر از حماسه و غرور برای اقوام است را با سلامت و صحت بیشتری پخش کنند.
وی ادامه داد: با رخ دادن اینگونه اتفاقات در کشور ما باید مواظب باشیم که خدای نکرده دشمنان از آن سوء استفاده نکنند و هزینه هایی برای مردم، کشور و اقوام مختلف پیش نباید؛ مسوولین هم باید دقت کنند که این ملاحظات سرمشق کارشان باشد.
وزیر کشور گفت: به هر حال کشور ما کشوری است که وحدت در کثرت است و اقوام مختلفی از لر، ترک، بلوچ، بختیاری ، ترکمن و عرب در کشورمان وجود دارند که همگی ایران را شکل می دهند.
رحمانی فضلی با بیان اینکه رنجش خاطر هر کدام از اقوام موجب رنجش همه ملت ایران می شود، اظهارامیدواری کرد که این موضوع با توضیحاتی که صدا و سیما خواهد داد مرتفع شود و دلجویی مناسبی از این اقوام به عمل آید.
وی ادامه داد: در پی پخش سریال سرزمین کهن، تجمعاتی در اهواز، اصفهان و دیگر نقاط داشتیم که با صحبتی که استانداران، مسوولان نیروی انتظامی، ائمه جمعه ، روحانیون و بزرگان قوم بختیاری و عشایر عرب داشتند در توجیه افکارعمومی بسیار موثر بود.
وزیر کشور گفت: الحمدالله تمام این تجمعات که امروز بعد از ظهر(شنبه) صورت گرفت با آرامش تمام شده است و ما شاهد درگیری واقدام خشونت آمیزی از طرفین نبودیم البته در برخی از تجمعات افرادی بودند که قصد داشتند استفاده نابجایی کنند اما خود مردم نهایت همکاری را داشتند.
رحمانی فضلی افزود: این موضوع به منزله یک تجمع اعتراض آمیز بوده است که می خواستند پیام خود را به مسوولان برسانند که این پیام دریافت و به نهادهای مربوطه اعلام شده است.
وی با بیان اینکه یکی از تقاضای تجمع کنندگان این بود که از این اقدام عذرخواهی شود که رییس صدا و سیما این عذرخواهی را انجام داده است، اظهار داشت: خواسته دیگر آنان توقف سریال بود تا ادامه سریال مورد بازبینی قرار بگیرد که آقای ضرقامی این قول را دادند.
وزیر کشور گفت: سریال مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد و در صورت نیاز به توقف یکی یا دو هفته ای، این کار باید انجام شود.

** گزارش آتش سوزی خیابان جمهوری تهران
وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سیاسی ایرنا در مورد نتیجه بررسی آتش سوزی در خیابان جمهوری تهران گفت: در این زمینه که رییس جمهوری، بنده را مامور کرده بودند با اقدامات انجام شده در معاونت فنی وزارتخانه گزارش را در موعد دو هفته به محضر دکتر روحانی تقدیم کردیم.
رحمانی فضلی افزود: برای بررسی این موضوع متخصصین امر در حوزه آتش نشانی از پنج استان کشور را دعوت کردیم که بررسی های لازم را انجام دادند.
وی اظهار داشت: همچنین از تمام دستگاه های نظارتی و مسوول از جمله شهرداری گزارش خواستیم و بعد از بررسی مستمر و دقیق جمع بندی های لازم را به رییس جمهوری گزارش دادیم.
وزیر کشور گفت: آتش نشانی در روز اتفاق، به موقع و سریع به محل حادثه رسیده که این جای تشکر دارد چرا که توانسته است حدود 20 نفر را از آن ساختمان نجات دهد اما ضعف هایی در این فعالیت مشاهده شده که از جمله آن بازنشدن نردبان شماره یک بوده که به دلیل اشکال فنی باز نشده است.
رحمانی فضلی اظهار داشت: این اشکال فنی را باید متخصصین امر مورد بررسی قرار دهند و قوه قضاییه نیز می تواند این موضوع را مورد بررسی قرار دهد که حتما ارجاع خواهد شد.
وی ادامه داد: همراه نداشتن یا عدم استفاده از تشک از دیگر موضوع مورد بررسی بود که آتش نشانی توضیح داد که امکان استفاده از تشک در آن شرایط نبوده است.
وزیر کشور گفت: مسئله دیگر تغییر کاربری ساختمان بود چرا که آن ساختمان به فعالیت های تولیدی با تعدادی کارگر تغییر کاربری پیدا کرده که البته آتش نشانی در موقع مناسب تذکرات را به آن ساختمان و مدیر آنجا داده است اما متاسفانه پیگیری های بعدی صورت نگرفته است.
رحمانی فضلی افزود: موضوع دیگر که الان مطرح می شود عدم تلاش در نجات آن خانم از نظر روانی و روحی بوده که صحبت و اقدامات حفاظتی و حراستی که می توانست به وسیله بلندگو صورت بگیرد انجام نشده است.
وی اظهارداشت: از این دو نفر زن کشته شده، یک نفر قبل از رسیدن نیروهای آتش نشانی خود را پرت کرده و نفر دوم که آویزان بوده بر اثر سقوط قرنیزها سقوط کرده است.
وزیر کشور گفت: مسئله دیگر ورود به ساختمان از درب اصلی است که تلاش در این زمینه شده اما نتوانستند ورود جدی داشته باشند و دلیل آن هم مسدود بودن مسیر پلکان بوده است و کالاهای موجود در آنجا مانع رفت و برگشت شده است.
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: در این زمینه شهرداری همکاری خوبی با وزارت کشور داشته و بنده با شهردار و معاونان وی جلسه گذاشتم و موضوع را بررسی کردیم.
وی ادامه داد: ما ضمن اینکه از قشر عزیز، زحمت کش و فعال و فداکار آتش نشانی نهایت تشکر را داریم که در همان عملیات 20 نفر را نجات دادند اما باید دقت های لازم افزایش پیدا کند که ما شاهد اینگونه منظره ها نباشیم.
وزیر کشور گفت: موضوع در دست بررسی است و به طور حتم براساس گزارش های تهیه شده بررسی قضایی نیز خواهد شد و امیدواریم حقی از کسی ضایع نشود و این صحنه ها برای ما عبرت شود تا با برنامه ریزی و مدیریت درست شاهد این اقدامات نباشیم.

** تعیین تکلیف استاندار خراسان رضوی تا پایان هفته جاری
رحمانی فضلی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سیاسی ایرنا مبنی بر اینکه انتصاب استاندار خراسان رضوی چه زمانی نهایی می شود، تاکید کرد: تلاش ما این است که تا پایان هفته این انتصاب صورت بگیرد اما این موضوع قطعی نیست.

**پاکستان باید پاسخگوی گروگان گیری پنج سرباز ایرانی باشد
رحمانی فضلی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه وزارت کشور برای آزادی پنج سرباز گروگان گرفته شده توسط گروهک ترویستی جیش العدل چه اقداماتی انجام داده؟ اظهار داشت: اصل مسئله گروگان گیری پنج نفر از اعضای فداکار و عزیزمان در نیروی انتظامی بود که این برای ما خیلی تلخ است.
وی افزود: دراین زمینه تذکرات لازم به مسوولین منطقه داده شده و جلساتی برای جلوگیری و پیشگیری از رخ دادن این گونه اتفاقات تشکیل و تدابیری نیز اندیشیده شده است.
وزیر کشور گفت: همچنین در حوزه دیپلماتیک وزارت خارجه به سفیر پاکستان تذکرات لازم را داده است و خود ما نیز ملاقات های مرزی نیز داشته ایم که در این ملاقات ها این مباحث را مطرح کرده ایم.
رحمانی فضلی با یادآوری این موضوع که قرار بود گروهی ظرف امروز و فردا به پاکستان بروند و این موضوع را پیگیری کنند، اظهارداشت: اتفاقاتی که در مرز می افتد از این منظر که این عملیات ها در نقطه صفر مرزی است نشان دهنده هوشیاری نیروهای ماست که آن ها توان ورود به داخل کشور را به هیچ وجه ندارند و این نقطه قوت است.
وی با بیان اینکه در بخشی از این اتفاقات، کشور مقابل مسوول است، تصریح کرد: ما پاکستان را به طور کامل در این قضیه مسوول می دانیم که باید پاسخگو باشد.
وزیر کشور گفت: ما نمی توانیم منطقه مرزی پاکستان را حفاظت کنیم البته اگرازما تقاضا کنند ما این کار را حتما خواهیم کرد چون قدرت حفاظت از آن منطقه در هر دو طرف مرز را داریم اما وقتی آنها چنین درخواستی از ما نمی کنند مسوول هستند. طبق پروتکل ها ، تفاهم نامه ها و قوانین بین المللی، هر کس باید منطقه مرزی خود را حفظ کند و این تذکر را در سفر به پاکستان به آن ها خواهیم داد و منتظر جواب مناسب ازجانب آنها هستیم.
رحمانی فضلی اظهارداشت: این برای کشور قدرتمند ایران قابل قبول نیست که عده ای از خاک یک کشور دیگر ورود کنند و نیروهای ما را در شرایطی به گروگان بگیرند و بر اساس آن بخواهند باج گیری کنند که یقینا جمهوری اسلامی ایران زیر بار چنین فشارهایی نخواهد رفت.
وی افزود: توقع ما از دولت و کشور دوست، همسایه و مسلمان پاکستان این است که با این مسایل به شدت برخورد کند و ما هم در برخورد با این موضوع، حتما به آنها کمک خواهیم کرد.
سیام(3)9254**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال