پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی رادیو

تهران-ایرنا- مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی رادیو (13 فوریه - 24بهمن ماه) طی پیامی رادیو را از ملزومات ساختن جوامع فراگیر دانش بنیاد و ترویج احترام و تفاهم میان مردم عنوان کرد.

به گزارش روز دوشنبه کمیسیون ملی یونسکو در ایران در پیام ایرینا بوکووا، آمده است:در روز جهانی رادیو ما رسانه ای را گرامی می داریم که همواره برای زنان و مردان درسراسر جهان اولین انتخاب است.
رادیو کمک می کند تا صدای گروه های محروم و در حاشیه مانده به گوش همه برسد، رادیو به آموزش بی سوادان کمک می کند و در هنگام بروز بلایای طبیعی به حفظ جان ها کمک می کند.
به عنوان نیرومحرکه ای برای آزادی بیان و تکثرگرایی، رادیو از ملزومات ساختن جوامع فراگیر دانش بنیاد و ترویج احترام و تفاهم میان مردم است.
از مهم ترین فواید رادیو ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است. از مجریان پیشرو در اوایل قرن بیستم گرفته تا آنانی که امروز از مناطق جنگی گزارش تهیه می کنند، زنان همواره نقش کلیدی در رشد رادیو داشته اند.
به عنوان شهروندانی که در نقش خبرنگار،گزارشگر،تهیه کننده، متخصص و تصمیم گیران کلیدی فعالیت می کنند، زنان در همه سطوحِ صنعت خبرگزاری حضوری فعال دارند و برای تبادل آزادی اطلاعات، عقاید و اندیشه ها از طریق امواج رادیو تلاش می کنند.
در ادامه این پیام آمده است: اما هنوز هم کارهای زیادی مانده که باید انجام دهیم. کمتر از یک چهارم داستان های رادیویی در مورد زنان است و این در حالی است که کمتر از یک سوم پست های بالای مدیریتی و راهبری در فضای رسانه به زنان اختصاص یافته است. بدون شنیدن صدای بیش از نیمی از جمعیت جهان، چگونه می توانیم از همه داستان مطلع شویم؟
یونسکو تلاش می کند و متعهد شده است تا توازن را حفظ کند و تکثرگرایی و آزادی بیان را در رادیو ترویج کند. زنان باید از جایگاهی مساوی با مردان در تولید خبر، تصمیم گیری و ساختارهای مالکیت رسانه ای بهره مند باشند.
به همین دلیل است که یونسکو در تلاش است تا در سراسر جهان رادیو را به عنوان رسانه ای مستقل و متکثر برای زنان و مردان توسعه بخشد و با توجه ویژه به مخاطراتی که زنان خبرنگار را تهدید می کند، فضایی ایمن تر برای فعالیت خبرنگاران ایجاد کند؛ در این خصوص می توان به ایجاد شبکه ای با عنوان ائتلاف جهانی رسانه و جنسیت در سال 2013 - یونسکو اشاره کرد.
مدیرکل یونسکو اعلام کرد: رادیو قادر است هر پیامی را در هر زمانی به هر مکانی منتقل کند. ضروری است تا این توان را به نفع همه به طور کامل مهارکنیم. به این واسطه، من امروز از همه مجریان و خبرگزاری ها از ایستگاه های رادیویی محلی گرفته تا خروجی های بین المللی می خواهم تا برای ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و مردان در رادیو و از طریق رادیو تلاش کنند. این است پیام یونسکو در روز جهانی رادیو.
فراهنگ(1)**9187**1588

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال