بازار داخلی فرش دستباف رونق می گیرد

تهران - ایرنا - مشاور مرکز ملی فرش ایران گفت: با برگزاری چهارمین جشنواره فروش فرش دستباف ایران، بازار داخلی این محصول در ایام پایانی سال رونق می گیرد.

حمید کارگر روز دوشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: 22 بهمن ماه روز گشایش این جشنواره خواهد بود که به مدت یک ماه در 27 استان کشور برگزار می شود و طی آن بیش از یک هزار فروشگاه فرش دستباف با تسهیلات ویژه ای عرضه کننده فرش به هموطنان خواهند بود.
وی ادامه داد: این جشنواره با شعار ˈهر فروشگاه، یک نمایشگاهˈ و با هدف ˈفروشگاه محوریˈ به جای حضور در نمایشگاه های مقطعی پراکندگی جغرافیایی وسیعی از کشور را شامل می شود.
به گفته وی، رونق بخشیدن به بازار داخلی فرش دستباف، در کنار فراهم آوردن بستری برای تبلیغ و ترویج مجدد این هنر - صنعت در اذهان عمومی از اهداف برگزاری این رویداد بوده است.
مشاور مرکز ملی فرش ایران همچنین از برگزاری جشنواره ˈفرش برترˈ و نیز آیین اختتامیه مسابقات طرح و نقش فرش دستباف خبر داد.
کارگر گفت: اسفند ماه سال جاری آیین پایانی مسابقات منطقه ای طراحی و نقاشی فرش دستباف در تهران نیز برگزار می شود و برگزیدگان مرحله منطقه ای این رقابتها با حضور در مرحله نهایی معرفی شده و نمایشگاه آثار برتر نیز در موزه فرش ایران گشایش می یابد.
وی افزود: در جشنواره فرش برتر نیز با انجام داوری میان بهترین دستبافته های ارسالی از سوی مشارکت کنندگان، بر اساس معیارهایی همچون داشتن اصالت، تناسب و توازن طرح و رنگ، استفاده از مواد اولیه مرغوب و داشتن بافت سالم و بی نقص، بهترین فرش ها به نمایش درآمده و ارایه کنندگان این دستبافته ها مورد تقدیر قرار می گیرند.
مشاور مرکز ملی فرش ایران، ایام پایانی سال را روزهایی پر کار برای هنر - صنعت فرش دستباف ایران دانست و برگزاری مرحله کشوری هشتمین المپیاد فرش ایران را هم یکی دیگر از برنامه های مرکز متبوع خود در وجه علمی و دانشگاهی فعالیت ها عنوان کرد.
وی در این خصوص گفت: مرحله استانی این المپیاد در دو مقطع دانش آموزی و دانشجویی در حال انجام است و نیمه اسفند ماه به میزبانی استان یزد، مرحله کشوری این رقابتها در رشته های طراحی، رنگرزی، بافت و مرمت فرش برگزار می شود.
وی توجه همزمان به وجوه مختلف فرهنگی، هنری، اقتصادی و آموزشی در فرش را ضروری دانست و افزود: تنوع برنامه های پیش روی مرکز ملی فرش ایران نشانگر عزم و اراده برای پرداختن به همه این جنبه های متفاوت و متنوع است.
کارگر با اذعان به کاهش صادرات فرش دستباف در دو ساله اخیر، عللی همچون فشارهای ناشی از تحریم ها و برخی رخدادها در کشورهای مقصد صادراتی را قابل توجه دانست و افزود: این مسایل توجیه کننده افت صادرات فرش نیست و ورود هوشمندانه به بازارهای جدید در کنار تبلیغات مناسب در بازارهای سنتی و تازه از ضرورت های بقا در تجارت جهانی فرش دستباف است.
اقتصام(4)**1574**1594

انتهای پیام /*

برچسب ها

صنعت

فرش

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال