بهره برداری آزمایشی از کارخانه سیمان مند دشتی بوشهر آغازشد

بوشهر- ایرنا- به مناسبت دهه مبارک فجر روز یکشنبه در آیینی با حضور استاندار بوشهر و مسؤولان محلی بهره برداری آزمایشی از فاز نخست کارخانه سیمان مند دشتی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل کارخانه سیمان مند دشتی در این آیین گفت: کار احداث فاز نخست کارخانه سیمان مند دشتی 100 درصد به پایان رسیده و از امروز کار تولید سیمان در این فاز به صورت آزمایشی آغاز شد.
آرمان ثنایی افزود: کارخانه سیمان مند دشتی ظرفیت تولید روزانه بیش از سه هزار تن سیمان را دارد که با تلاش کارکنان زحمتکش و پرتلاش ایرانی این کارخانه فاز نخست آن با ظرفیت تولید روزانه یکهزار تن سیمان راه اندازی شده است.
وی اضافه کرد: در فاز نخست همه ماشین آلات و تأسیسات کارخانه ازجمله مرحله آسیاب، تولید وبارگیری سیمان فله ای و پاکتی انجام شده است و همه تلاش ها باید برای تکمیل و راه اندازی فاز دوم که اساسی و مهم است، صورت گیرد.
ثنایی ادامه داد: بیش از 22 میلیون و 500 هزار یورو اعتبار ارزی از طرف بانک ملی ایران برای خرید و حمل ماشین آلات این کارخانه اختصاص یافته و بیش از 500 میلیارد ریال اعتبار نیز که فقط از محل آورده سهامداران کارخانه بوده، برای این طرح سرمایه گذاری شده است.
مدیرعامل کارخانه سیمان مند دشتی اظهار کرد: فاز دوم کارخانه که شامل سنگ شکن و خط تولید کلینکر از محل معدن خود کارخانه است، بیش از 47 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تأمین اعتبار ریالی، حداکثر در مدت 18 ماه آینده این فاز نیز راه اندازی خواهد شد.
ثنایی تأکید کرد: 70 درصد ماشین آلات این کارخانه، داخلی بوده و توسط کارشناسان ایرانی نصب و راه اندازی شده و تنها 30 درصد ماشین آلات خارجی است که آنها هم همگی خریداری و به محل کارخانه حمل شده است.
وی اضافه کرد: تنها مشکل ما دریافت اعتبار ریالی به مبلغ 500 میلیارد ریال است که مصوبه پرداخت آن یک سال است صادر شده اما هنوز این مبلغ پرداخت نشده که موجب کندی کار شده است.
ثنایی افزود: در صورت تأمین اعتبار و بهره برداری از کارخانه سیمان مند دشتی، روزانه بیش از دو هزار و 300 تن سیمان تولید و بیش از 400 نفر به صورت مستقیم و دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی خواهد شد و نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت شهرستان ایفا خواهد کرد.
استاندار بوشهر نیز از تلاش های کارکنان و کارشناسان و مدیران کارخانه سیمان مند دشتی که با وجود همه کمبود ها و مشکلات توانسته اند فاز نخست این کارخانه را به مرحله بهره برداری رسانده و وارد خط تولید کنند، تقدیر کرد.
مصطفی سالاری افزود: کارگروهی را به ریاست معاون برنامه ریزی استانداری و مدیران ذیربط استان و فرمانداری دشتی و مدیرعامل کارخانه سیمان مند دشتی را مأمور پیگیری حل مشکلات اعتباری این کارخانه خواهیم کرد و سعی می شود در کمترین زمان ممکن این مشکل یا از طریق بانک عامل یا صندوق توسعه ملی برطرف شود.
وی اضافه کرد: مشکل جاده دسترسی از خورموج به لاور شرقی به طول 25 کیلومتر که نیاز به تعریض و اصلاح دارد و مشکل گازرسانی و سایر موارد زیست محیطی نیز در اولویت برنامه های کاری قرار می گیرد و سعی می شود تا سال آینده این کارخانه به صورت کامل وارد خط تولید شود. ک/2
7206**539**1504

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال