اختصاصی/قشقاوی اعلام کرد:

وزارت خارجه متولی کمیته بازگشت ایرانیان/ 95 درصد ایرانیان مقیم خارج برای رفت و آمد مشکلی ندارند

تهران - ایرنا - معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه متولی اصلی کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور است، گفت: تقریبا 95 درصد ایرانیان خارج از کشور برای رفت و آمد هیچ مشکلی ندارند.

«حسن قشقاوی» در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی در مورد تشکیل کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور افزود: در کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور مجموعه ای از چند سازمان و نهاد فعالیت می کنند اما به دلیل این که در خارج از کشور سفارت خانه ها یا سرکنسولی ها امور ایرانیان را پیگیری می کنند، متولی اصلی این کمیته وزارت امور خارجه است.
وی ادامه داد: به صورت تقریبی، 95 درصد ایرانیان خارج از کشور هیچ مشکلی ندارند اما برخی از گروههای اپوزسیون و رادیوهای بیگانه در طول سالیان سال، ترسی بی معنا، بی پایه و فضایی کاذب ایجاد کرده اند.
وی با بیان اینکه 95 درصد ایرانیان خارج از کشور که مشکلی ندارند، می توانند به کشور رفت و آمد داشته باشند، اضافه کرد: سرزمین مادری، ملک هیچ گروهی نیست و هرکس حق دارد به ایران بیاید و به خانواده اش سر بزند.
قشقاوی تصریح کرد: در این زمینه اگر فردی هم تردید دارد که دارای مشکل است، چنانچه از ما سوال کند، استعلام می کنیم و واقعیت ها را می گوییم که در این زمینه نیز برخی از جریاناتی که دوست ندارند رابطه ایرانیان خارج نشین با کشور محکم شود، آن را تفسیر کرده اند.
معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه اظهار داشت: گفته ایم چنانچه به صورت اختیاری فردی می خواهد وضعیت خود را بداند، می تواند از طریق آدرس پست الکترونیکی (ایمیل) اعلام شده موضوع را سوال کند.
وی تاکید کرد: این مساله، مساله پیچیده ای نیست و ما چندین بار گفته ایم که اراده دولت تدبیرو امید بر این است که تلاش شود همه هموطنان به سرزمین مادری بازگردند و یا رفت و آمد داشته باشند.
قشقاوی افزود: اگر احیانا درصدی تردید دارند ما راه حل آن را گفته ایم و بناببر این هیچ موضوع مبهمی وجود ندارد؛ نه نیاز به تفسیر و تحلیل و یا خبرهای اضافه است چون همه چیز روشن است و همواره گفته ایم که ایران ملک ایرانیان است و همه حق دارند بیایند و برگردند.
معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه اظهار داشت: برای کسانی هم که مشکل قضایی دارند، همانطور که در داخل اگر کسی مشکل قضایی داشته باشد پیگیری می شود، هیچ تفاوتی در این زمینه میان ایرانیان داخل و خارج از کشور وجود ندارد.
وی با بیان اینکه هر کس که مشکل قضایی دارد باید پیگیری شود، تصریح کرد: در مورد کسانی که مشکل قضایی دارند ممکن است بسیاری از اتهامات، پایه و اساس نداشته باشد که باید بیایند و رفع اتهام شود و آنها هم که مشکل قضایی ندارند، نباید بی جهت بترسند و تبیلغات سوء مانع رفت و آمد هموطنان به سرزمین مادریشان شود.
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش ایرنا که گفته شده، تدابیری برای انجام سربازی ایرانیان خارج از کشور در مقرهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اندیشیده شده است، گفت: اقدامات کلی در این زمینه انجام شده است اما جزئیات آن در زمان بهتری اعلام خواهد شد.
سیام (4) 9189**9157**9173**1572

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال