راه اندازی صندوق ارزی بخش انرژی در سال آینده

تهران - ایرنا - مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت از راه اندازی صندوق ارزی برای بخش انرژی کشور در سال آینده خبر داد و گفت: کار گروهی برای تدوین بسته پیشنهادی این صندوق تشکیل شده و این بسته تا پایان سال جاری به سازمان بورس واوراق بهادار ارسال می شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، علی قاسمی در نشستی خبری با بیان آن که، تمایل به سرمایه گذاری ارزی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید افزایش یافته است، افزود: این در حالی است که در سال های گذشته ارز برای سرمایه گذاران همانند کالا بود.
وی با اشاره به تأمین مالی فاز 12 پارس جنوبی از طریق ˈصندوق انرژی 3ˈ با مبلغ یک میلیارد یورو، اظهار داشت: هر چند این صندوق تا کنون عرضه اختصاصی داشته است، اما برای عمومی سازی آن برنامه هایی در دست اجرا است.
به گفته وی، برای عمومی سازی این صندوق باید از بانک مرکزی و سازمان بورس واوراق بهادار مجوز دریافت شود.
قاسمی تاکید کرد: هر چند آیین نامه صندوق های ارزی در سال 89 تدوین و ابلاغ شده است، اما به دلیل تلاطم در بازار ارز تا کنون عملی نشده و با توجه به پیش بینی ثبات نرخ ارز در سال آینده می توان این صندوق ها را راه اندازی کرد.
وی اظهار داشت: این تامین سرمایه راه اندازی صندوق های ارزی برای حوزه معدن و پتروشیمی را در دستور کار خود قرار داده است، البته تا کنون 400 میلیون یورو تعهد پذیره نویسی اوراق مشارکت ارزی توسط این شرکت انجام شده است.
قاسمی از شرکت های هلدینگ خلیج فارس، ذوب آهن اصفهان، بانک ملت، پالایش نفت شیراز، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی پارس، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی مبین، پتروشیمی نوری، پتروشیمی فجر، پتروشیمی خوزستان، پتروشیمی اروند، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی آریاساسول، کیسون، فولاد هرمزگان و سدید جهان صنعت به عنوان شرکت هایی نام برد که از سوی این شرکت تامین سرمایه ارزش گذاری شده اند.
وی ادامه داد: همچنین این شرکت مشاور عرضه در افزایش سرمایه بانک ملت(سه مرحله) و شرکت های ملی صنایع مس ایران، ایران ارقام، صنایع پمپ سازی ایران(دو مرحله)، بهسازان ملت، آهن و فولاد میلاد، آپادانا سرام، بیمه ما، ارزش آفرینان اطلس وغیره را بر عهده داشت.
قاسمی از این شرکت با سرمایه 200 میلیارد تومان به عنوان بزرگترین شرکت تامین مالی در کشور یاد کرد و خاطر نشان کرد: این شرکت در شش ماهه نخست امسال موفق شد تا با سرمایه 115 میلیارد تومانی، سود 101 میلیارد تومانی را محقق کند و این در حالی است که سرمایه 200 میلیارد تومانی شرکت تا پایان سال ثبت می شود.

** تامین مالی سالانه بیش از 5 هزار میلیارد دلار در جهان توسط شرکت های تامین سرمایه
قاسمی از کسب و کار تامین مالی به عنوان یکی از پیچیده ترین و مهمترین فعالیت های تجارت مالی در دنیا ذکر کرد و گفت: در دنیا شرکت های تامین سرمایه بزرگی وجود دارد و سالانه بیش از 5 هزار میلیارد دلار توسط این شرکت ها تامین مالی می شود.

** سهم تامین مالی بازارسرمایه از 11 به 14 درصد رسید
قاسمی با ضروری برشمردن اصلاح سیستم بانک محوری در اقتصاد کشور گفت: به رغم اقدامات خوبی که طی سال های گذشته در توسعه بازار سرمایه صورت گرفته است هنوز هم اقتصاد کشور بانک محور می باشد.
به گفته وی، طبق پیش بینی های صورت گرفته در برنامه پنجم توسعه، سهم بخش بانکی در تأمین مالی طرح ها طی برنامه معادل 47 درصد کل تأمین مالی در نظر گرفته شده است، سهم بازار سرمایه نیز در تأمین مالی طرح ها 16 درصد برآورد شده است. با این حال آمارها نشان می دهند که به رغم کاهش سهم سیستم بانکی در تأمین منابع مالی طی برنامه پنجم، همچنان بخش عمده تأمین مالی در سال های اخیر بر دوش نظام بانکی قرار داشته است، به طوری که این سهم در سال های 89، 90 و 91 به ترتیب به 86، 79 و 74 درصد بوده است. از طرفی علی رغم توسعه بازار سرمایه سهم این بخش طی سالهای فوق الذکر صرفاٌ از 11 به 14 درصد رسیده است.
وی ادامه داد: با توجه به این که سیستم بانکی به تنهایی توان پاسخگویی به نیاز فزاینده کشور به تأمین منابع رشد و توسعه را دارا نمی باشد، لذا نوآوری در تأمین مالی و کسب و کار سیستم بانکی تنها راه نجات سیستم بانکی برای افزایش سقف تسهیلات دهی و جوابگویی به نیاز تأمین مالی حوزه های مختلف صنعت کشور است.
مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت اظهار داشت: در این راستا پیشنهاد می شود جهت هم افزایی بین دو بازار پول و سرمایه در اقدامی ضربتی از طریق عملیاتی نمودن نوآوری های مالی از جمله بهادار سازی که مدل کسب و کار سیستم بانکی را از مدل اعطا(نگهداری به مدل اعطا) انتقال متحول می نماید در دستور کار قرار گیرد و از این طریق ضمن ارتقاء انسجام هر چه بیشتر بین سیستم پولی و مالی کشور، جریان منابع به سمت بخش واقعی اقتصاد تسریع شود.
مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت گفت: این شرکت با برخورداری از سود خالص یک هزار و 14 میلیارد و 666 میلیون ریالی در پایان شهریور ماه 92، عملکرد مناسبی داشته است.
قاسمی گفت: این شرکت در تأمین مالی از طریق انتشار اوراق با درآمد ثابت موفق شد تا 49780 میلیارد ریال تامین مالی برای شرکت های نفت فلات قاره، نفت و گاز پارس جنوبی، نفت مناطق مرکزی، وزارت راه و شهرسازی، توسعه منابع آب و نیروی ایران، آب و فاضلاب خوزستان، هواپیمایی ماهان و غیره انجام دهد.
وی که از تعهد پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده ناشی از افزایش سرمایه به عنوان دیگر فعالیت های این شرکت در بازار سرمایه نام می برد، افزود: این شرکت فعال در صنعت تامین سرمایه تعهد پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده شرکت ملی صنایع مس ایران از 369ر17 به 35 هزار میلیارد ریال و شرکت بیمه ما از 400 به یک هزار میلیارد ریال را بر عهده داشته است.
به گفته مدیر عامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت، تعهد پذیره نویسی 100 درصد از سهام شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد بر عهده تامین سرمایه بانک ملت بود.
قاسمی در مورد فعالیت صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت در بازار سرمایه، به اقدام شرکت تامین سرمایه بانک ملت در تاسیس سه صندوق آتیه ملت، اندوخته ملت و ملت ایران زمین به عنوان صندوق های سرمایه گذاری بادرآمد ثابت (از نوع بزرگ) اشاره کرد.
به گفته وی؛ بازدهی سالانه شدن سه ماهه منتهی به پایان آذرماه برای صندوق آتیه ملت 78 درصد، اندوخته ملت 64 درصد و ملت ایران زمین 56 درصد بوده است. که در رتبه بندی بازدهی fixed incomeها، آتیه ملت رتبه اول را کسب کرده است.
وی با اشاره به راه اندازی بورس ایده گفت:صندوق سرمایه گذاری کارآفرینی ملت برای تأمین مالی حوزه کارآفرینی با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف و گروه مالی ملت راه اندازی شده است.
قاسمی با اشاره به راه اندازی صندوق های پروژه ای در حوزه پتروشیمی افزود: کمیته ای در حال تدوین اساسنامه مد نظر سازمان بورس است.
وی همچنین در پایان به اخذ مجوز راه اندازی صندوق قابل معامله ETF سهام و شاخصی توسط شرکت اشاره کرد و از طراحی و انتشار اوراق مبتنی بر جریانات نقدی آتی پروژه یا صکوک پروژه محور در آینده ای نزدیک خبر داد.
اقتصام(3)**9141/1594

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال