نقش فرمانده از اولویت های مهم در مسیرتعالی معنوی نیروهای مسلح است

تهران- ایرنا- معاون امور راهبردی و اشراف فرماندهی معظم کل قوا گفت: صداقت در گفتار و عمل، ایجاد باور و بصیرت و نقش فرماندهان از اولویت های مهم در مسیر رشد و تعالی معنوی کارکنان نیروهای مسلح است.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی، سردار سرلشگر پاسدار« مصطفی ایزدی» امروز چهارشنبه در دیدار با برخی اعضای کمیته های علمی و تبلیغات و اطلاع رسانی نخستین همایش تعالی معنوی کارکنان نیروهای مسلح این مطلب را بیان کرد.
سرلشکر ایزدی با اشاره به واژه «معنویت» که به مفهوم حرکت در یک فضای توحیدی است، گفت: برخلاف ایدئولوژی ها و مکاتب غربی همچون مارکسیسم و اومانیسم که مسیر و مقصد تعالی انسان ها صرفا مادی و دنیا گرایانه است، در مکتب اسلام، تعالی معنوی مبتنی بر بینشی است که معتقد به حاکمیت توحید در جهان بوده و تاثیر همه چیز را برمبنای اراده الهی ارزیابی می کند.
وی افزود: بر این اساس در این دیدگاه معنویت یعنی حرکت بر مدار توحید و اتصال به خداوند سبحان و طی طریق برمبنای آموزه هایی که پیامبر اکرم (ص) و خاندان مطهر ایشان به ما آموخته اند.
سرلشکر ایزدی درادامه با اشاره به تعبیر فرمانده معظم کل قوا که فرمودند « نیروهای مسلح در دنیا برای حفظ قدرت و برتری جویی ساخته شده اند؛ اما نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هدفشان الهی و ضد قدرت طلبی است»، گفت: افتخار ما این است که پیرو مکتب نورانی اسلام و راه امام حسین (ع) هستیم که فرمود« من مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح می دهم».
سرلشگر ایزدی با اشاره به کلمه «شجره طیبه» که در آیه 24 سوره ابراهیم (ع) آمده است گفت: منظور از شجره طیبه پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) هستند و جامعه و سازمانی که بخواهد رشد و تعالی معنوی داشته باشد باید تنها در این مسیر حرکت نماید.
وی در ادامه به کلام نورانی امام راحل (ره) که فرمودند «انقلاب ما انقلاب ارزشهاست» استناد کرد و گفت: راهبرد نیروهای مسلح برای تحقق اهداف تعالی معنوی باید نگاهی ارزش مدارانه و مبتنی بر ارزش های دینی و الهی باشد و با این نگاه است که شخصیت های بزرگی مثل مالک اشتر و یاران و اصحاب امام حسین (ع) و در زمان ما شهیدان بابایی ها، باکری ها، صیاد شیرازی ها، بروجردی ها و...تربیت یافته و به تعالی معنوی رسیدند.
معاون امور راهبردی و اشراف فرماندهی معظم کل قوا با بیان این که در مسیر رسیدن به تعالی معنوی در نیروهای مسلح، رسالت فرماندهی و عقیدتی - سیاسی بسیار حساس و سنگین است؛ تصریح کرد: برای دستیابی به تعالی معنوی در نیروهای مسلح ابتدا باید تمام جهت گیری ها، مدیریت ها، نظام سازی ها و فرهنگ سازمانی مبتنی بر نگاه نبوی و بینش معنوی باشد، همان نگاهی که حضرت امام (ره) نیز به انسان و جامعه داشتند؛ یعنی تاکید بر معنویت، ایمان، صدق وصفای باطنی.
سرلشگر ایزدی افزود: در دوران دفاع مقدس که یکی از بهترین الگوهای تعالی معنوی است، می بینیم انسانهایی حاضر شدند که شاید سن کمی داشتند اما دارای روحیه ای معنوی و بینش الهی بودند و به تاسی از امام راحل (ره) که فرمودند « احساس کنید خدمتگزارید؛ چرا که انبیاء چنین احساسی داشتند»؛ فرماندهان ما نیز چنین بینشی داشتند.
وی خاطرنشان کرد:امروز نیز برای تعالی معنوی در نیروهای مسلح باید صداقت، بصیرت و رشد و تعالی معنوی را در بین کارکنان و سازمان نهادینه کنیم چرا که اگر صدق و معنویت باشد پیروزی هم حاصل خواهد شد.
معاون امور راهبردی و اشراف فرماندهی معظم کل قوا با ذکر خاطره ای از عملیات فتح مهران گفت: در این عملیات ما نه نیروی کافی و نه امکانات و تجهیزات کافی داشتیم و فکر نمی کردیم بتوانیم مهران را آزاد نماییم، اما به واسطه صدق و ایمان بالایی که فرماندهان و رزمندگان داشتند، نه تنها مهران بلکه دوبرابر وسعت آن منطقه را آزاد ساختیم و این ممکن نبود مگر به واسطه عنایات الهی و صدق و ایمان راسخ رزمندگان اسلام لذا توجه به معنویت باید به عنوان یک اصل اساسی در نیروهای مسلح مدنظر قرار گیرد.
سرلشگر ایزدی در ادامه محورهایی از جمله صداقت، بصیرت، انگیزه صحیح، نقش فرماندهان، گفتمان سازی، فرهنگ سازی، ایجاد فضای معنوی و انقلابی، الگوسازی با بهره گیری از اسطوره ها، شخصیت ها و فرماندهان دفاع مقدس را از جمله محورها و مباحثی دانست که باید به عنوان اولویت ها در راستای تعالی معنوی کارکنان نیروهای مسلح با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.
اجتمام**1478

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال