حجت الاسلام یونسی درجمع انجمن منداییان اهواز؛

منداییان یک موزه زنده از فرهنگ ایران زمین هستند

اهواز- ایرنا- دستیار ارشد رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در جمع اعضای انجمن صابئین مندایی اهواز گفت: شما منداییان یک موزه زنده از فرهنگ ایران زمین هستید.

حجت الاسلام علی یونسی روز دوشنبه در دیدار اعضای انجمن منداییان و بزرگان دینی این اقلیت در اهواز که در محل استانداری خوزستان برگزار شد، افزود: وقتی قانون اساسی جمهوری اسلامی تصویب می شد، شما و دین تان شناخته شده نبود.
وی افزود: هم اکنون بویژه پس از آنکه مقام معظم رهبری شما را پذیرفتند، کار آسان شده است.
یونسی ادامه داد: می توان با مدد قوانین عادی نیز مشکلات شما را برطرف کرد.
سالم چهیلی رییس انجمن منداییان اهواز در این دیدار گفت: ما در کمال آرامش، صلح و صفا با مردم خوزستان زندگی می کنیم؛ همه مردم از نظراجتماعی به ما احترام می گذارند اما این برای ما کافی نیست.
وی افزود: دین ما به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته نشده است و مردمان ما به همین خاطر احساس رنج می کنند.
رییس انجمن منداییان اهواز افزود: ما منداییان به نظام جمهوری اسلامی ایران عشق می ورزیم؛ چنانچه در طول انقلاب شهید، معلول و مفقود الاثر تقدیم نظام کرده ایم.
چهیلی افزود: در زمان تصویب قانون اساسی شهید دکتر بهشتی به ما قول داد که اسم صابئین را در متمم قانون اساسی ذکر و این موضوع را برای ما حل کنند اما متأسفانه ایشان قبل از تنظیم متمم قانون اساسی شهید شدند.
وی، برگزار نشدن جلسات انجمن منداییان از سال 62 تاکنون، استخدام نشدن صابئین مندایی در دوایر دولتی و فراموشی زبان مندایی را از مشکلات این اقلیت عنوان کرد.
یکی از اعضای انجمن منداییان اهواز نیز در این دیدار از دستیار ارشد رییس جمهوری خواست برای احیای زبان مندایی مساعدت کند.
وی گفت: زبان مندایی یکی از میراث مهم ایران زمین است و نباید اجازه داد تا از بین برود. ما جزو اقلیت این مملکت هستیم اما از حقوق اقلیت ها برخوردار نیستم.
منداییان پیروان حضرت یحیای تعمید دهنده و یکی از اقلیت های مذهبی ایران، عراق و سوریه به شمار می روند. منداییان با نام صابئین نیز شناخته می شوند و آنان را با فرقهٔ مغتسله پیوند داده اند. در حالی که این مکاتب نحله هایی مستقل، اما مربوط به هم به شمار می روند. مغتسله، فرقه ای مستقل بودند که اساسی ترین آیین شان غسل تعمید بود. اما منداییان همان گونه که گفته شد، پیروِ حضرت یحیی بودند که تعمیددهندهٔ حضرت مسیح بود.
کیش مندایی در شمار مکتب های گنوسی است.
642**1504

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال