آمادگی سازمان منابع طبیعی برای ایجاد بوستان های هلال احمر

تهران - ایرنا - معاون دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، آبخیزداری و منابع طبیعی، از آمادگی این سازمان برای ایجاد بوستان های هلال احمر در نقاط مختلف کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا از هلال احمر، «مجید لقمان پور» در دیدار با معاون دانشجویی و جوانان و معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر گفت: یکی از بحث های مهم در منابع طبیعی، موضوع مشارکت و استفاده از ظرفیت جوامع انسانی برای ارتقا فرهنگ منابع طبیعی است که در همین راستا، سازمان جنگل ها، دفتری را با عنوان دفتر ترویج و مشارکت های مردمی ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه ارتقا فرهنگ عمومی موجب حفاظت بیشتر از عرصه های منابع طبیعی و جنگل ها می شود، افزود: با سازمان ها و نهادهایی مانند هلال احمر، بسیج و آموزش و پرورش که بیشتر با مردم ارتباط دارند، تفاهمنامه هایی را امضا کرده ایم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت این سازمان ها، فرهنگ منابع طبیعی را ارتقا دهیم.
لقمان پور ادامه داد: 15 تا 21 اسفند ماه به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و روز سوم این هفته به دستگاه های همکار سازمان جنگل ها اختصاص دارد که قصد داریم مقدمات لازم برای ارتقا فرهنگ منابع طبیعی در این روز را با استفاده از ظرفیت هلال احمر فراهم کنیم.
معاون دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، آبخیزداری و منابع طبیعی افزود: همچنین این آمادگی را داریم تا زمین هایی را برای درختکاری در استان های مختلف کشور در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دهیم و حتی مدیریت آنها را نیز به هلال احمر واگذار کنیم.
وی منابع طبیعی را سرمایه ملی خواند و گفت: حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی باید به مردم واگذار شود اما متاسفانه در کشور ما نگاه به منابع طبیعی، انتفاعی است.
لقمان پور خاطر نشان کرد: با توجه به این مساله از سایر دستگاه ها از جمله هلال احمر برای ارتقا فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی طلب استمداد کنیم و این آمادگی را داریم تمامی پیشنهادات هلال احمر برای ارتقای فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی در بین مردم را عملی کنیم.
معاون دفتر ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل میانگین آگاهی مردم در ارتباط با منابع طبیعی در سطح جهان را 25 درصد خواند و گفت: این در حالیست که میانگین آگاهی مردم ما از منابع طبیعی 12 درصد است و قرار است میانگین آگاهی جهانی تا سال 2018 به 30 درصد افزایش یابد.
معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز بر اهمیت بحث پیشگیری در همه امور تاکید کرد و افزود: بطور قطع در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و جنگل های کشور هم باید مساله پیشگیری و ارتقا فرهنگ حفاظت از این منابع بر سایر روش ها مقدم باشد.
«امیر لَله گانی» توضیح داد: سازمان جوانان هلال احمر با توجه به نوع ترکیب اعضای خود این آمادگی را دارد در راستای ارتقای فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی در سطح اعضای خود و جامعه اقدام کند.
وی گفت: خوشبختانه سازمان جوانان هلال احمر از لحاظ تشکیلاتی، ساختار خوبی دارد و اکنون 350 شعبه و کانون های مختلف شامل کانون طلاب، روستایی، جوانان، دانشجویی و … در سراسر کشور فعالیت می کنند که می توانند ظرفیت خوبی برای توسعه همکاری ها با سازمان جنگل ها و منابع طبیعی باشند.
معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر از آمادگی این سازمان برای هر نوع همکاری با سازمان جنگل و منابع طبیعی به منظور ارتقا فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی در بین آحاد مردم جامعه خبر داد.
بر اساس این گزارش، معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر نیز در ادامه این جلسه گفت: متاسفانه تا کنون به طرح های درختکاری فقط به عنوان نمادین نگاه شده است در حالیکه این گونه طرح ها باید از حالت نمادین خارج و در طول سال ادامه و تدوام داشته باشد.
«سعید بابایی» افزود: باید یک چشم انداز برای پروژه های درختکاری وجود داشته باشد و افرادی که نهال می کارند بعد از سال ها بتوانند ثمره کار خود را ببینند.
وی تصریح کرد، هر چند تفاهمنامه قبلی سازمان جنگل ها و منابع طبیعی با جمعیت هلال احمر عملا مسکوت مانده اما مشارکت در برنامه هایی مانند روز درختکاری از برنامه های اصلی کانون های غنچه های هلال احمر است.
براساس این گزارش، در ادامه این جلسه با پیشنهاد معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر مقرر شد، کارگروهی متشکل از کارشناسان دو سازمان تشکیل و ضمن بازنگری در تفاهمنامه قبلی، متن پیشنهادی برای امضای تفاهمنامه جدید تنظیم شود تا به امضای طرفین در سطوح بالاتر برسد.
اجتمام(1) ** 7029 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال