میرتاج الدینی: کارت زرد مجلس به علی جنتی قانونی نیست

تهران-ایرنا - مشاور رییس سازمان صدا و سیما در امور مجلس معتقد است: کارت زرد روز گذشته نمایندگان مجلس به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منطبق با قانون آیین نامه داخلی مجلس نیست.

محمدرضا میرتاج الدینی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: با درنظر گرفتن ماده 210 آیین نامه داخلی مجلس، وزیر ارشاد در واقع کارت زرد نگرفته است و هیات رییسه مجلس باید آن را اصلاح کنند.
نمایندگان مجلس روز گذشته با 105 رای موافق، 97 رای مخالف و 18 رای ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در جلسه اعلام کردند که پاسخ های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوال حمید رسایی قانع کننده نیست.
میرتاج الدینی که در مجلس هفتم عضو هیات رییسه بود، یادآور شد: در ماده 210 آیین نامه داخلی مجلس تصریح شده است ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻗﺎﻧﻊ ﻧﺸﺪﻥ نماینده سوال کننده از اظهارات وزیر ﺭییسﺟﻠﺴﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﺠﻠﺲ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ وارد بودن سوال ﺍﺧﺬ ﻣیکﻨﺪ.
وی ادامه داد: ﺩﺭﺻﻮﺭﺗی کﻪ ﺍکﺜﺮ ﻧﻤﺎیﻨﺪﮔﺎﻥ ﺣﺎﺿﺮ، ﻧﻈﺮ ﺑﻪ ﻭﺍﺭﺩ ﺑﻮﺩﻥ ﺳﺆﺍﻝ ﻧﻤﺎیﻨﺪﻩ یﺎ ﻧﻤﺎیﻨﺪﮔﺎﻥ ﺑﺪﻫﻨﺪ، ﺭییسﻣﺠﻠﺲ ﻣﻮﻇﻒ ﺍﺳﺖ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺭییس ﺟﻤﻬﻮﺭی ﺟﻬﺖ ﺭﺳیﺪﮔی ﺍﺭﺟﺎﻉ کند.
معاون پارلمانی رییس دولت دهم افزود: اگر قرار است رای گیری به این شکل انجام شود، پس آیین نامه داخلی مجلس باید اصلاح شود و اگر نمی خواهند آیین نامه را اصلاح کنند باید شیوه رای گیری را تغییر دهند.
میرتاج الدینی یادآور شد: گاهی اوقات در رسیدگی به سوال وزیر، آرای موافقان بیشتر از آرای مخالفان می شود ولی باز هم اعلام می شود که نمایندگان از پاسخ وزیر قانع نشدند.
وی ادامه داد: در حالی که این سوال نماینده است که باید رای نصف بعلاوه یک را کسب کند نه پاسخ وزیر.
وی افزود: بر این اساس رای موافق با سوال نماینده 105 بود واین رقم کمتر از نصف رای موافقان بعلاوه یک نمایندگان حاضر است، بنابراین کارت زردی به وزیر ارشاد تعلق نمی گیرد.
معاون پارلمانی رییس دولت دهم تاکید کرد بنده کاری به محتوا و ماهیت بحث ها ندارم اما به لحاظ حقوقی و براساس این ماده آیین نامه داخلی مجلس، کارت زردمجلس برای علی جنتی وارد نیست و شیوه کنونی رای گیری در مجلس به ضرر وزیران است.
سیام ** 1723**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال