آلودگی هوای اصفهان به مرحله اضطرار رسید

اصفهان- ایرنا- رییس اداره آزمایشگاههای حفاظت محیط زیست استان اصفهان از اضطراری شدن آلودگی هوای اصفهان تا صبح امروز با میانگین 307 ((AQI) خبر داد.

به گزارش ایرنا، ˈبابک صادقیانˈ روز پنجشنبه در جلسه ستاد هماهنگی هوای پاک اصفهان افزود: از ساعات پایانی روز گذشته میانگین آلودگی هوای اصفهان به 258(AQI) رسید که با افزایش غلظت آلاینده های هوا تا صبح امروز به شرایط اضطرار وارد شده ایم.
وی اظهار کرد: براساس نمودار های کیفیت آلودگی هوا، این شاخص درایستگاه پل وحید به 295(AQI)، در میدان آزادی به 310(AQI)، میدان امام حسین 273(AQI)، پل خواجو301(AQI) و اتوبان خرازی به عنوان آلوده ترین ایستگاه به دلیل حجم ترافیک به عدد 356(AQI) رسیده است.
رییس اداره آزمایشگاههای حفاظت محیط زیست استان اصفهان، همچنین میزان آلودگی هوا در خمینی شهر را 153(AQI)، نجف آباد(AQI)، شاهین شهر(AQI) و مبارکه 63(AQI) عنوان کرد.
صادقیان، بیشترین نگرانی را از بابت افزایش ذرات 5/2 میکرونی در جو اصفهان عنوان کرد و گفت: مصرف سوختهای سنگین فسیلی و مازوت در هوای اصفهان در برخی ایستگاهها تا چهار برابر افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه این ذرات به عنوان یکی از آلاینده های بسیار خطرناک، تاثیر بسیار بدی بر سلامتی و دستگاههای تنفسی بدن انسان دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز در این جلسه گفت: در شرایط اضطرار آلودگی هوا و پدیده وارونگی باید راهکارهای کاهش انتظار آلاینده ها به جد در دستور کار مسوولان قرار گیرد.
منصور شیشه فروش تاکید کرد: باید مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا در مورد دستگاههای مختلف به سرعت و با جدیت اجرا شود.
وی کاهش 50 درصدی ظرفیت تولید دو نیروگاه اصفهان را با نظارت شرکت برق منطقه ای و کنترل برآیند اثرگذاری آن توسط اداره کل حفاظت محیط زیست را از مصوبات مهم و لازم الاجرای این کمیته برشمرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین شهرداری اصفهان را مکلف کرد که از سوزاندن برگ و ضایعات در حاشیه ناژوان در اواخر هفته جلوگیری و از کارهای عمرانی که باعث برخاستن خاک و غبار در هوا می شود نیز خودداری کنند.
وی معاینه فنی خودروها و خروج خودروهای دودزا از ناوگان حمل و نقل عمومی و همچنین توزیع گاز سی ان جی را نیز را از دیگر تکالیف شهرداری عنوان کرد.
شیشه فروش، عدم برگزاری ورزشهای همگانی و اطلاع رسانی در این زمینه را توسط رادیو و سیمای شهر و مکلف کردن راهنمایی و رانندگی برای اجرای طرح زوج و فرد خودروها و جلوگیری از تردد خودروهای تک سرنشین و دودزا را از دیگر مصوبات این کمیته برشمرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز در این جلسه گفت:تعداد روزهای ناسالم هوای اصفهان در هشت ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه در سال قبل 10 درصد افزایش یافته است.
کیومرث کلانتری به صفر رسیدن مصرف گاز در نیروگاههای اصفهان، عدم تعطیلی پنجشنبه ها و وارونگی زودهنگام هوا را از عوامل افزایش ناسالمی هوای اصفهان عنوان کرد.
پ/510/1042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال