پیکر زنده یاد بیوک جدی کار نخستین لژیونر فوتبال ایران تشییع شد

تهران - ایرنا - پیکر زنده یاد بیوک جدی کار، بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال و نخستین لژیونر فوتبال کشورمان صبح امروز (جمعه) در ورزشگاه شیرودی تشییع شد.

به گزارش ایرنا، در آیین تشییع پیکر جدی کار که با حضور جمعی از پیشکسوتان و اهالی فوتبال برگزار شد چهره هایی از جمله جواد زرینچه، علی جباری، مهدی کشاورز، مهدی حاج محمد، عباس کردنوری، جواد قراب، حسن اعلم و علی فتح الله زاده حضور یافتند.
مجلس ختم زنده یاد بیوک جدی کار از ساعت 18 تا 19:30 روز یکشنبه اول دی ماه در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.
به دنبال درگذشت بیوک جدی کار، سپ بلاتر رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در نامه ای به علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران مراتب تاثر و ناراحتی خود را اعلام کرد.
در نامه ژوف سپ بلاتر رییس سوییسی فیفا آمده است: مایلم عمیق ترین مراتب تاسف و تاثر خود را از شنیدن درگذشت بیوک جدی کار، اسطوره فوتبال ایران که به چپ طلایی معروف بود، ابراز کنم. عدم حضورش نزد ما دردناک خواهد بود اما وقتی بدانیم مهاجمی خارق العاده بود و به عنوان اولین بازیکن ایرانی توانست از باشگاهی در کشورش به تیمی خارجی برای بازی برود، تا حدی غم نبودش را التیام می بخشد.
در ادامه این نامه آمده است: به عنوان عضو جامعه فوتبال جهان از شما تشکر می کنم که بتوانید عمیق ترین مراتب تاسف و همدردی مرا به خانواده او، دوستان، وابستگان همچنین خانواده فوتبال ایران اعلام کنید.
بیوک جدی کار متولد ۱۳۰۸ در تبریز بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران بود و با توجه به اینکه اکثر گل های خود را با پای چپ زده بود به «چپ طلایی» معروف بود.
جدی کار که نخستین لژیونر تاریخ فوتبال ایران است در طول دوران بازیگری اش ۱۴۳ گل در رده باشگاهی و ملی به ثمر رسانده است.
زنده یاد جدی کار در ابتدا دروازه بان بود، اما با توجه به توانایی وی در استفاده از پای چپ، به توصیه علی دانایی فرد، به خط حمله منتقل شد. وی در سال ۱۹۵۷، با تیم ویکتوریا ۸۹ برلین قرارداد سه ساله بست تا اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران باشد.
با این حال، پس از ۹ ماه به ایران بازگشت و به تیم استقلال تهران پیوست.
جدی کار در سن ۱۷ سالگی به تیم ملی ایران دعوت شد و نخستین بازی وی در تیم ملی فوتبال ایران مقابل تیم ملی افغانستان بود که نخستین بازی رسمی تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ محسوب می شود.
بیوک جدی کار روز سه شنبه 26 آذر ماه در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت.
ورزشی(2)**7537**1584**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال