مشکل جامعه زنان، فقط داشتن مسوولیت اجتماعی نیست

تهران – ایرنا – عضو هیات مدیره انجمن تاریخ گفت: مشکل جامعه زنان ایرانی ، فقط داشتن مسوولیت اجتماعی نیست هرچند این موضوع به یکی از دغدغه های اصلی زنان تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «عبدالله ناصری» روز چهارشنبه در حاشیه همایش همایش بین المللی «زن در جهان اسلام یکصد سال اخیر» در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: هم اکنون در کشور، مشکل زنان به حضور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و دیوان سالاری تبدیل شده است، درحالی که باید پیش از این، نوع نگرش موجود در جامعه نسبت به زنان تغییر کند.
وی اضافه کرد: مساله اصلی در جامعه فعلی، تغییر نگرش و نگاه به زن است و نباید مساله زنان به یک مساله عادی و روتین تبدیل شود بلکه زنان باید در جامعه مسوولیت داشته باشند.
عضو هیات مدیره انجمن تاریخ با بیان اینکه داشتن مسوولیت اجتماعی زنان ، یک مساله جزئی است ، گفت: مساله زن در جهان اسلام و رویای مدرنیزه ، داشتن مسوولیت اجتماعی زنان نیست درحالیکه هم اکنون در جامعه ما این مساله یکی از مسائل اساسی زنان تبدیل شده است.
ناصری ، پرداختن به مسوولیت اجتماعی زنان، کوچک کردن زنان برشمرد و افزود: گام اول در راستای رفع مشکلات زنان ، این است که نگرش ها را در خصوص آنان تغییر دهیم.
وی اضافه کرد: آیا مسوولیت اجتماعی و دیوان سالاری زنان، حلال همه مشکلات است و آیا زمانی که گفته ایم از بین 150 سفیر، 50 نفر زن هستند، همه مشکلات زنان حل شده است.
عضو هیات مدیره انجمن تاریخ گفت: مهم ترین دغدغه زنان که ریشه در نوع نگاه به زن دارد باید اهمیت داده شود.
ناصری افزود: نوع نگاه به زن در جهان اسلام تا حدودی تغییر کرده اما در جامعه ما همچنان ، نگاه به زن همان نگاه ظاهری است.
وی ، تبلیغات رسانه ای را در تثبیت این نوع نگرش موثر دانست و ادامه داد: تبلیغات ما مانند تاریخ نگاری ما هنوز مردانه است و این نوع تبلیغات همچنان گفتمان مردانه را ترویج می دهد.
عضو هیات مدیره انجمن تاریخ خاطرنشان کرد: اعلام این خبر که زنان ما به عنوان مثال 55 درصد صندلی دانشگاه ها و مردان 40 درصد صندلی ها را به خود اختصاص داده اند، هنر نیست بلکه هنر واقعی ، تغییر دادن نگاه به زنان است.
**همایش های بین المللی زنان، فرصتی برای پژوهش و مطالعات بیشتر است
عضو هیأت مدیره انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، برگزاری همایش های بین المللی زنان را فرصتی مناسب برای به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیقات و مطالعات جدید عنوان کرد.
فخر السادات محتشمی پور در حاشیه همایش بین المللی زن درجهان اسلام در یکصد سال اخیر گفت: برگزاری این گونه همایش ها موضوعی برای مطالعه غرب نیز هست و در سالهای اخیر و بویژه پس از بهارعربی، غربی ها بیش از هر زمان دیگری درصدد دستیابی به شناخت واقعی از زن مسلمان برآمده اند.
وی اظهار داشت: تصاویر وارونه ای که از این زنان و به طور کلی جهان غرب ارایه می شود دریافتی تکراری از زن را به جهان عرضه کرده است که بر اساس آن افکار عمومی نیز داوری نادرستی داشته اند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از رسالت های این گونه همایش ها و نشست های علمی آن است که بتوان تصویری صحیح از زن مسلمان و دریافتی درست از جایگاه و موقعیت او در کشورهای اسلامی و در سطح جهان ارایه کند.
وی گفت: قطعا باتوجه به سابقه کمتر از یک دهه و نیم فعالیت علمی و فرهنگی انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، همه نتایج مورد نظر از این همایش حاصل نخواهد شد .
محتشمی پوراظهار داشت: انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در سایه این حرکت های بزرگ فرهنگی، آرام آرام به بلوغ فرهنگی و اجتماعی خود نزدیک می شود وهرچه موانع و مشکلات بیشتر شود گامهای بلندتر و محکم تری برای اعتلا و غنای فرهنگی زادبوم خویش برمی دارد.
وی گفت: امید است طی سالهای آینده انجمن زنان پژوهشگر تاریخ با همراهی وهمفکری اساتید ومحققان ، دانشجویان و پژوهشگران بتواند آرزوهای دست نیافته دیگری را درعرصه پژوهش های تاریخ محقق کند.
همچنین منیزه صدری، عضو هیأت علمی سمینار بین الملی زن در جهان اسلام گفت:برگزاری همایش با موضوع زن درجهان اسلام در سطح بین المللی اقدام سترگی است که توسط گروهی اندک با کمترین امکانات و بالاترین کیفیت به شکل دوسالانه برگزار می شود و موضوع های مختلف درخصوص زنان را مورد بررسی قرار می دهد.
وی اظهار داشت: همایش زن در جهان اسلام در صدساله اخیر گرچه از بسیاری زمینه ها به موضوع سمینارهای قبلی نزدیک تر است اما به دلیل نزدیکی به زمان حال دارای ویژگی های خاصی است که در عین جذابیت مشکلات مربوط به خود را داراست.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از این جذابیت ها به تنوع مباحث در تاریخ معاصر مربوط می شود که موضوع زن در حوزه های گوناگون از جمله سینما، پزشکی، تئاتر و صنعت را شامل می شود .
وی گفت: این همایش این امکان را به ما می دهد که باتوجه به نگرش های مختلف و تقاوتهای فردی، اندیشه های زنان را مورد بازنگری قرار دهیم و از طریق آشنایی با افکار زنان مسلمان در کشورهای مختلف با مشکلات وتضادهای ویژه زنانه در جوامع مختلف روبرو شویم.
صدری گفت: این تفکرات خواه شخصی وخواه اجتماعی، دارای این قابلیت است که براندیشه های متفکران مسلمان تأثیرگذار باشد و آنها را نسبت به زنان وتمایلات و احساساتشان آگاه سازد و تحولی در نگرش روحانیون و فقه های جهان اسلام( شیعه و سنتی) نسبت به مسائل زنان ایجادکند.
ششمین همایش «بین المللی زن در جهان اسلام ، یکصد ساله اخیر» صبح امروز (چهارشنبه) با حضور اساتید و صاحبنظران داخلی و خارجی در موزه ملی ایران در تهران برگزار شد.
حدود 10 صاحبنظر از کشورهای خارجی از جمله الجزایر، اتریش، آلمان، عراق و لبنان برای شرکت در این همایش دو روزه به ایران دعوت شده اند.
همچنین بیش از 20 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور متشکل از متخصصان تاریخ و همچنین حوزه های سیاسی، اجتماعی و هنری در این همایش حضور دارند.
اجتمام(4)**9105**م.د **9185 ** 1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال