مقام بیمارستانی

پیوند اعضا از جسد در ایران جهش داشته است

تهران - ایرنا- رئیس بیمارستان سینا گفت: میزان پیوند اعضا از جسد نسبت به پیوند اعضا از فرد زنده جهش خوبی داشته و رشد چشمگیری یافته است.

به گزارش ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر ˈغلامرضا پورمندˈ روز شنبه در کارگاه کشوری فراهم آوری اعضای پیوندی در بیمارستان سینا تهران افزود: با این حال متاسفانه هنوز در مورد پیوند اعضا از جسد چه از نظر بودجه و چه از نظر هماهنگی ها مشکل داریم و در این زمینه تلاش هایی در حال انجام است.
وی با اشاره به فتوای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در ارتباط با اهدای عضو گفت: در سال های اخیر با توجه به این تاییدات در ارتباط با پیوند اعضای مبتلایان به مرگ مغزی اقدامات چشمگیری در ایران صورت گرفته است.
پورمند با یادآوری صرف هزینه های هنگفت برای پیوند اعضا در خارج از کشور در گذشته گفت: متاسفانه زمانی مجبور بودیم برای این که بیمار را با یک اهدا کننده روانه انگلستان کنیم، مبلغی حدود 30 هزار پوند تخصیص دهیم که به طور یقین اگر مجبور بودیم در زمان حاضر این مبلغ را هزینه کنیم، میزان آن حدود سه برابر می شد.
رییس بیمارستان سینا ادامه داد: در آن زمان تصمیماتی گرفته و تبصره هیات امنای ارزی تشکیل و بودجه ای برای این که بیماران کلیوی، قلبی، اعصاب و چشم در ایران درمان شوند در نظر گرفته شد تا دوره های مورد نیاز توسط پزشکان ایرانی در خارج از کشور گذرانده شود.
وی با اشاره به رشد پیوند کلیه در کشور گفت: در سال 2011 میلادی 771 مورد پیوند کلیه گزارش شده و البته پیوند کبد، قلب و ریه نیز داشته ایم و اکنون نیز که پیوند پانکراس در بخش ها یکی پس از دیگری انجام می شود.
پورمند در ادامه به کاربرد اصطلاح kidney trade in Iran (تجارت پیوند کلیه) در ویکی پدیا اشاره کرد و گفت: هرچه زودتر باید این عبارت از پایگاه مزبور پاک شود. خواهش و آرزوی من از همه دست اندرکاران این است که منهای تمام مسائلی که امروز مانند سال های قبل در زمینه پیوند کلیه مطرح می شود، طی چند سال آینده هدفمان این باشد که این عبارت را از ویکی پدیا حذف و ثابت کنیم که در زمینه پیوند کلیه جهشی ایجاد شده است.
وی همچنین در ادامه به شهرت ابن سینا دانشمند برجسته کشور در جهان اشاره کرد و گفت: خیلی ها سعی کردند ابن سینا را به خود منسوب کنند و این باعث خوشحالی است. اخیراً هم یک نفر در ترکیه اختراع خود را به نام ابن سینا نامگذاری کرده است. ما هم خوشحالیم که این بیمارستان به نام ابن سینا که متعلق به همه جهانیان است، نامگذاری شده است.
پورمند افزود: بیش از هزار سال است که مطالب ابن سینا در تمام مکاتب حداقل به شکل مرجع باقی مانده است. ادعا شده که ابن سینا نخستین فرد در طب بوده که مطالب خود را به شکل کتاب های امروز، طبقه بندی و بخش بخش کرده است.
اجتمام(1)**9185**1436

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال