مشاور ارشد ریاست جمهوری:

همکاری ایران با شرکت های بین المللی نفتی ادامه می یابد

تهران - ایرنا - مشاور ارشد ریاست جمهوری با اشاره به تحولات سیاست خارجی کشور در ماه های اخیر گفت: با توجه به توانمندی بالای شرکت های ایرانی، همکاری صنعت نفت با شرکت های بین المللی نفتی باید در سطح عالی تری نسبت به گذشته ادامه یابد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، اکبر ترکان اظهار داشت: هم اکنون پیمانکاران و سازندگان ایرانی به حدی از بلوغ و توانمندی رسیده اند که اجرای پروژه های بزرگ همچون، توسعه فازهای پارس جنوبی به آسانی توسط آنها قابل اجرا است.
وی با اشاره به اینکه، هم اکنون فضای جدیدی برای ایران در سطح بین المللی در حال شکل گیری است، تصریح کرد: با امضا موافقت نامه ژنو بستر جدیدی برای گسترش همکاری های صنعت نفت با شرکت های خارجی فراهم شده است.
ترکان با تاکید بر افزایش توانمندی شرکت های پیمانکار و سازندگان داخلی در دو دهه گذشته، افزود: در سال ١٣٧٨ که در شرکت پتروپارس مشغول فعالیت بودم در فازهای یک، ٢ و ٣ شرکت های ایرانی در حال یادگیری فرآیند توسعه بودند و رفته رفته این شرکت ها در فاز ٤ و ٥ با در اختیار گرفتن سهم ٤٠ درصدی از این پروژه نقش زیادی در ساخت آن ایفا کردند.

** حضور فعال شرکت های ایرانی در پارس جنوبی
مشاور ارشد ریاست جمهوری به لیدر قرار گرفتن شرکت های ایرانی در توسعه فاز ٦، ٧ و ٨ اشاره و تصریح کرد: در این پروژه، شرکت بزرگ نفتی مانند، استات اویل را پیمانکاران ایرانی هدایت می کردند و امروز شاهد آن هستیم که شرکت های پیمانکار ایرانی به مرحله ای از بلوغ کامل رسیده اند که به راحتی فاز های جدید پارس جنوبی را به تنهایی توسعه می دهند.
وی یادآور شد: تقاضای همکاری صنعت نفت ایران از شرکت های خارجی برای حضور در پروژه های نفتی و گاز به معنای بازگشت روبه عقب نیست، چون شرکت های پیمانکار و سازنده ایرانی مانند ١٥ سال پیش نیستند.
ترکان گفت: هم اکنون که صنعت نفت در شرایط تحریم به سر می برد به خوبی شاهد تبلور توانمندی شرکت های ایرانی در پارس جنوبی هستیم.
هم اکنون توسعه فازهای جدید پارس جنوبی از سوی پیمانکاران ایرانی همچون ایزوایکو، صف، صدرا، تاسیسات دریایی، پتروپارس و غیره در حال انجام است.
اقتصام(1)**2022**1594

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال