داوود نصیری پیشکسوت ورزش ایران درگذشت

تهران - ایرنا - «داوود نصیری» پیشکسوت ارزنده وزنه برداری و نخستین داور تاریخ ورزش ایران در مسابقه های قهرمانی جهان، امروز (چهارشنبه) در بیمارستان دی و در سن 92 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

به گزارش ایرنا از فدراسیون وزنه برداری، «داوود نصیری» یکی از موسسان سازمان تربیت بدنی و تفریحات سالم بود و در سابقه ورزشی او دبیرکل کمیته ملی المپیک، معاون سازمان تربیت بدنی، عضو تیم فوتبال بانک ملی، قهرمان شنای کشور و مربیگری و داوری در رشته های وزنه برداری، واترپلو، نجات غریق، شمشیربازی و فوتبال دیده می شود.
66 سال پیش زمانی که هیچ تیم ورزشی از ایران برای حضور در مسابقات به خارج از کشور اعزام نشده بود، تیم ملی وزنه برداری ایران در سال 1326 (1947 میلادی) متشکل از محمود نامجو، جعفر سلماسی، اسدالله مهینی، ناصر میرقوامی و سیدرسول رییسی که همگی دعوت حق را لبیک گفته اند، به صورت میهمان و برای کسب تجربه عازم شهر هلسینکی پایتخت فنلاند شد تا در مسابقه های وزنه برداری قهرمانی اروپا شرکت کند که مربیگری آن تیم برعهده «داوود نصیری» بود که او هم امروز (چهارشنبه) به دیدار حق شتافت.
دو سال بعد، نصیری به عنوان نخستین داور وزنه برداری ایران موفق به کسب گواهینامه بین المللی داوری از فدراسیون بین المللی وزنه برداری شد. او پس از اخذ این مدرک به عنوان داور همراه تیم ملی وزنه برداری ایران به مسابقات قهرمانی سال
1949 جهان که در شهر لاهه هلند برگزار شد اعزام گردید و به عنوان نخستین داور تاریخ ورزش ایران در مسابقه های جهانی قضاوت کرد.
از این استاد ورزش ایران 54 جلد کتاب در مورد رشته های مختلف ورزشی به چاپ رسیده است. پیکر مرحوم «داوود نصیری» روز شنبه هفته آینده از مقابل ورزشگاه شهید شیرودی تهران تشییع خواهد شد.
ورزشی (1). ** 3783 ** 1589

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال