حاشیه های روز دوم مذاکرات ژنو 3؛

از شعر خوانی «آلن ایر» تا ساعت ها انتظار خبرنگاران

ژنو - روز دوم مذاکرات ایران و 1+5 در هوای بسیار سرد و برفی ژنو سوئیس در حالی آغاز شده که مذاکرات سخت و فشرده طرفین پس از جلب اعتماد دوباره نظر تهران، وارد جزئیات شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به ژنو، دهها خبرنگار رسانه های داخلی و خارجی بیصبرانه منتظر اعلام نتایج مذاکرات و پیگیری روند آن هستند.
«آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران ایرانی حضور می یابد و با زبان شیرین فارسی با آنها صحبت و مزاح می کند. او در زمره مقاماتی است که تمایل چندانی به مصاحبه حضوری با خبرنگاران ایرانی ندارد و ترجیح می دهد بصورت مکتوب مصاحبه کند.
او با فارسی صحبت کردن در حال تمرین و بهبود لهجه خود است و خبرنگاران رسانه های خارجی هنگامی که از کنار او عبور می کنند، به مزاح به او می گویند: آلن! زبان انگلیسی را دیگر فراموش کرده ای.
سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا علاقه عجیبی به اشعار فارسی به ویژه مولانا و سعدی دارد و همراه خود دفترچه ای از اشعار این دو شاعر نامدار و بزرگ ایرانی دارد.
هنگامی که خبرنگاران ایرانی با او درباره نقاط مشترک کار دیپلمات ها و خبرنگاران سخن می گفتند، خبرنگاری به شوخی گفت: آلن! ایرانی ها تو را آخر شیعه می کنند.
آلن ایر هم با خنده با استناد به این شعر مولانا پاسخ داد: عبادت به جز خدمت خلق نیست.
سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا همچنین با مراجعه به صفحه فیس بوک دکتر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، شعری که این مقام ارشد ایرانی مبنی بر «گر هزاران دام باشد در قدم/ چون تو با مایی نباشد هیچ غم »بر روی صفحه خود گذاشته بود، در دفترچه اش یادداشت و با خود زمزمه می کرد.
دکتر ظریف علاوه بر اینکه در شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر صفحه دارد، عضو شبکه اجتماعی یوتیوب نیز شده است که قبل از آغاز مذاکرات ژنو 3 پیامی ویدئویی به چند زبان را بر روی آن گذاشته بود.
دهها خبرنگار رسانه های داخلی و خارجی روند مذاکرات ژنو 3 را پیگیری می کنند و در لابی هتل اینتر کنتیننتال حضور یافته اند.آنها ساعت هاست در انتظار اعلامی خبر رسمی درباره مذاکرات از سوی طرفین هستند.
در طبقات فوقانی هتل محل اقامت هیات های ایران و 1+5، خبرنگاران برای لحظاتی خانم کاترین اشتون مذاکره کننده ارشد گروه 1+5 را دیدند که در حال قدم زدن بود.
به گفته منابع آگاه، مذاکرات بسیار سخت و پیچیده شده است و هیچکس نمی تواند نتیجه آن را قاطعانه پیش بینی کند.
برخی شنیده ها حاکی از آن است که ممکن است مذاکرات تا روز شنبه دوم آذر ماه نیز ادامه یابد.
سیام (5) 1572

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال