یک نماینده مجلس شورای اسلامی:

طرح ملی جمع آوری آب باران موجب تسهیل در مدیریت بحران آب می شود

مشهد-ایرنا-عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:اجرای طرح ملی جمع آوری آب باران موجب تسهیل در مدیریت بحران آب و تامین بخشی از نیاز آب کشور می شود.

سید هاشمی بنی هاشمی روز پنجشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح توسط چند تن از نمایندگان مجلس در کمیسیون کشاورزی پیشنهاد شده که تا کنون در کمیسیون های فرعی از جمله انرژی،عمران و صنایع و معادن کلیات آن به تصویب رسیده و برای ادامه بررسی به کمیسیون کشاورزی رفته است.
وی اظهارداشت: با توجه به زمان بررسی مسائل مربوط به این طرح در کمیسیون ها طی پنج تا شش ماه آینده طرح به صحن علنی می آید، تصویب و جهت اجرا ابلاغ می گردد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران آب در کشور گفت: بخش عمده آب باران در کشور ما تبخیر و یا خاک را شسته و در سطح زمین جاری می شود و یا تبدیل به فاضلاب می گردد که با اجرای طرح مذکور می توان قبل از هر چیز آب باران را جمع و مورد استفاده مصرف خانگی و کشاورزی قرار داد.
وی اظهارداشت: بررسی های انجام شده نشان داده است که به طور متوسط با جمع آوری آب باران از پشت بامهای منازل مناطق پرباران می توان حدود 60 درصد از مصرف آب خانگی را تامین کرد.
بنی هاشمی افزود: سازه هایی با استفاده از تجربیات داخلی و خارجی طراحی و تولید شده است که بخش خصوصی و شهرداری ها می توانند با حضور موثر در این عرصه با استفاده از این سازه ها اقدام به جمع آوری آب باران کنند.
وی افزود: آب جمع آوری شده برای مصرف کشاورزی، صنایع و حتی مصرف خانگی نیز قابل استفاده است و همین امر موجب مدیریت مصرف آب و حفظ منابع آبی می گردد.
وی بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر گرفتار بحران آب در بیشتر مناطق کشور هستیم به طوری که میزان آب زیر زمینی در بسیاری از دشتهای کشور با توجه به افزایش جمعیت شهرنشینی و برداشت غیر اصولی افت شدیدی داشته است.
او افزود: همانطور که به طور جد به دنبال بهره مندی از انرژی های نو همچون باد ، خورشید و حتی انرژی هسته ای هستیم باید از انرژی آب هم نهایت بهره را ببریم که معتقدیم اجرای این طرح در شرایط امروز مورد نیاز جدی کشور است و باید در دستور کار جدی دولتمردان قرار گیرد.
وی گفت: تا کنون روی شیوه های بهره مندی از آب باران در کشور کار نشده است و این طرح برای نخستین بار در نوع خود است که اجرای مطلوب آن می تواند بخش مهمی از مشکلات کمبود آب را در کشور رفع نماید.ک/3
7496/659

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال