غار ˈمکری قرانˈ بوکان در آستانه تخریب قرار گرفته است

بوکان، مهاباد - ایرنا - مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: غار طبیعی زیبا و مشهور ˈمکری قرانˈ این شهرستان با آغاز دوباره عملیات استخراج سنگ از معدن اطراف این اثر در آستانه تخریب قرار گرفته است.

شورش محمدپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این معدن به مدت 17 روز به دستور اداره میراث فرهنگی این شهرستان به حال تعطیل درآمده بود ولی مدیرعامل شرکتی که در این محل فعالیت دارد مجوز برداشت دوباره را از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان دریافت کرده و مجددا مشغول بکار شده است.
وی ادامه داد: مسوولان میراث فرهنگی استان از مدیرعامل این شرکت تعهد دریافت کرده اند که در صورت رسیدن به غار و احتمال تخریب در آن فعالیتشان تعطیل می شود.
محمدپور گفت: با آغاز دوباره عملیات استخراج سنگ مرمریت از معدن اطراف این غار، اثری از دهنه ورودی آن باقی نمانده و با سنگ های معدنی کاملا پوشانده شده و حتی قسمتی از سقف غار نیز تخریب شده است.
تشکل ها و دوستداران حفاظت محیط زیست بوکان نیز در طی روزهای اخیر نگرانی و اعتراض خود را از تخریب این اثر طبیعی در این شهرستان اعلام کرده اند.
غار مکری قران بوکان در حوالی روستای خراسانه و در مسیر بوکان به مهاباد در 25 کیلومتری این شهرستان واقع شده است.
7510/584/581/ 1645

تصویر ارسال می شود

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال