همایش تخصصی روابط بین ایران و هند در عصر معاصر برگزار شد

دهلی نو- همایش تخصصی روابط بین ایران و هند در عصر معاصر به مدت دو روز در حیدرآباد مرکز ایالت آندراپرادش در جنوب هند برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این همایش با همکاری مرکز مطالعات اقیانوس هند دانشگاه عثمانیا و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد و با حضور متخصصان ایرانی و هندی برگزار شد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران روز جمعه درحاشیه این همایش در گفت وگو با ایرنا افزود: دراین همایش 52 مقاله از سوی محققان و اندیشمندان ایرانی و هندی و دانشگاههای ایالت های مختلف هند ارائه شد.
حسن نوریان افزود: همکاری بین ایران و هند در زمینه انرژی، روابط تمدنی و فرهنگی بین ایران و هند در عصر جهانی شدن، فرصت های اقتصادی و تجاری ایران و هند و بررسی چالش های پیش رو، اهمیت ژئواستراتژیک بندر چابهار در توسعه مناسبات بین این دو کشور در حوزه امنیتی و اقتصادی از جمله موضوعات مهمی بود که در طول این همایش مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفتند.
وی گفت: دراین همایش از ایران هادی سلیمان پور رییس مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه و میر محمود موسوی سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در دهلی نوحضور یافتند.
سرکنسول جمهوریاسلامی ایران درهند گفت : قرار است که این همایش سال آینده در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه در تهران با موضوع ارزش های مشترک فرهنگی و تمدنی ایران و هند تشکیل شود.
ایالت آندرا پرادش با 80 میلیون نفر جمعیت به مرکزیت حیدرآباد از ایالات جنوبی و پنجمین ایالت بزرگ هند است.
بر اساس آمار رسمی، 15 درصد و بر اساس آمار غیر رسمی بیش از 30 درصد جمعیت 80 میلیونی این ایالت را مسلمانان تشکیل می دهند.
این ایالت به جهات مختلف سیاسی، فرهنگی، تاریخی، علمی و اقتصادی از مناطق مهم هند و یکی از قطب های اقتصادی، سیاسی در جنوب این کشور است.
سابقه 500 ساله حضور ایرانیان در این منطقه، عامل مهمی در ایجاد تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جنوب هند شده به طوری که امروزه هیچ مورخ و باستان شناسی نمی تواند بدون در نظر گرفتن نقش ایرانیان و پادشاهان مسلمان و شیعه مذهب ایرانی در این منطقه تصویر کامل و درستی از وضعیت گذشته و حال منطقه ارائه کند.
اثرات این حضور تاریخی را می توان در معماری، زبان، فرهنگ، هنر و دیگر ابعاد زندگی مردم جنوب هند به خوبی مشاهده کرد.
آساق**2164 ** 589**1586

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال