نخبگان مهارتی پتانسیل قوی در راه ارتقا تولید و صنعت کشور

تهران بزرگ - چهاردهمین مسابقه های ملی مهارت در حالی به کار خود پایان داد که نخبگان مهارتی بسیاری را به عرصه تولید و صنعت کشور معرفی کرد؛ نخبگانی که از پتانسل قوی در راه ارتقا تولید و صنعت کشورمان برخوردار هستند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یک روز پس از برگزاری اختتامیه چهاردهمین دوره از مسابقه های ملی مهارت، در شرایطی که نخبگان مهارتی هنوز از حال و هوای این مسابقه ها خارج نشده اند، مراسم تجلیل از آنان برگزار شد و طعم شیرین کسب مدال و دیپلم افتخار را با دریافت جوایز خود چشیدند.
نخبگان جوان مهارتی استان تهران در این دوره از مسابقه ها توانستند با کسب چهار مدال طلا، سه مدال نقره، یک مدال برنز و هفت دیپلم افتخار، از رتبه پنجم به جایگاه دوم برسند.
تیم نخبگان جوان مهارتی استان تهران از 40 رشته حاضر در مسابقه ها توانستند در رشته های جواهرسازی، ساخت و تولید، فناوری اتومبیل، تبرید و تهویه چهار مدل طلا و در رشته های فرز cnc، طراحی مهندسی مکانیک و راهکارهای نرم افزاری برای تجارت، سه مدال نقره و یک مدال برنز نیز در رشته فضای سبز کسب کنند.
این جوانان همچنین توانستند دیپلم افتخار رشته های آشپزی، آجرچینی، کاشیکاری، جوشکاری، طراحی وب، لوله کشی و گرمایشی وطراحی مد در رشته خیاطی را به دست آورند.
مسابقه های مهارت هرساله در مرحله های شهرستانی، استانی و ملی برگزار می شود و فرصت مناسبی برای شناسایی نخبه ها و بهره مندی از دانش آنان و به کار گیری پتانسیل و نیروی جوان و توانمند در راه ارتقا تولید و صنعت کشور است.
ˈامید شاطر زادهˈ که برنده مدال طلای رشته جواهر سازی سال 90 و 92 است به خبرنگار ایرنا گفت: رشته جواهر سازی از بازار کار مناسبی برخوردار است و جوانان با پشتکار و کوشش می توانند در راه توانمند سازی خود و در نهایت جامعه قدم موثری بردارند.
شاطر زاده افزود: در مسابقه های جهانی نیز با حمایت های بخش خصوصی و حمایت های دولتی برای کشور مدال کسب می کنیم.
ˈعطا قادرˈ نیز که با همکاری دو نفر از دوستانش توانسته است مدال طلای رشته تولید و ساخت را کسب کند اظهار کرد: دو نفر در این گروه رشته مکانیک هستند و من فعالیت های الکترونیک گروه را برعهده داشتم.
وی گفت: توانستیم در این دوره از مسابقه ها پروژه ارائه شده را به طور کامل ساخته و ارائه کنیم.
قادر، رشته ساخت و تولید را مادر صنعت دانست و تاکید کرد: همه صنایع می توانند از این رشته استفاده کنند، و با حمایت های خود، نخبگان مهارتی را وارد صنعت کشور کرده و از ایده های جدید و مناسب آنان برای ارتقای سطح صنعت و تولید کشور بهره گیرند.
وی گفت: مسوولان فنی و حرفه ای، مسوولان علمی و دانشگاهی کشور می توانند حلقه ارتباطی بین نخبگان و صنعت باشند و زمینه های لازم برای حضور نخبگان در صنعت را فراهم کنند.
ˈآنوش صیاد نژادˈ کارشناس تکنولوژی نرم افزار نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، نا آشنا بودن جامعه با مسابقه های ملی مهارت را یکی از مشکلات برگزاری این رقابت ها عنوان کرد.
وی گفت: دانشگاه ها، هنرستان ها و اصناف باید با این مسابقه ها آشنایی کاملی داشته باشند تا علاوه بر معرفی افراد توانمند به مسابقه های ملی مهارت، بتوانند از تجربه و مهارت شرکت کنندگان در حرفه و صنعت خود برخوردار شوند.
صیاد نژاد با اشاره به ویژگی های این دوره از مسابقه ها گفت: آرامش، در این دوره از مسابقه ها با تدبیرهای انجام شده افزایش یافته بود و شرکت کنندگان در فضایی آرام و دور از تبعیض در این رقابت ها حضور یافتند، همچنین تمرکز مسابقه ها در یک استان و جلوگیری از پراکندگی حوزه های مسابقه ها نیز بر کیفیت آن افزوده بود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران نیز در آیین تجلیل از نخبگان مهارتی گفت: این افراد باید با حفظ روحیه خود برای حضور در مسابقه های مهارتی 2015 برزیل آماده شوند.
وی، اعتبارت بخش دولتی را برای اعزام تعداد بیشتری از نخبگان به مسابقه های بین المللی محدود دانست و گفت: با حمایت واحدهای صنعتی می توانیم برای دوره های بعدی نخبگان بیشتری را اعزام کنیم.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با واحد های تولیدی، خدماتی و صنعتی کشور تاکید کرد: افرادی که در مسابقه های ملی مهارت توانستند مدال یا دیپلم افتخار کسب کنند، بدون آزمون در این واحدها استخدام شده و در حقیقت نخبگان استان تهران جذب بازار کار می شوند.
خانپور افزود: نخبگان مهارتی کشور دارای انگیزه و دانش مناسبی برای حضور در مسابقه های بین المللی و کسب افتخارات ملی هستند و می توانند مدال های رنگارنگی را برای کشورمان کسب کنند.
وی کسب مدال در رشته های فنی و تخصصی و ارائه کارهای تیمی هماهنگ و منسجم را از ویژگی های این دوره از مسابقه ها برشمرد و گفت: سالانه 340 هزار نفر در این استان سنجش مهارت می شوند.
به گفته خانپور 12 هزار آموزشگاه درکشور فعال هستند که از این تعداد چهار هزار آموزشگاه معادل یک سوم آموزشگاه های بخش خصوصی در تهران قرار دارد.
وی با اشاره به حمایت هایی که قرار است از نخبگان شود، یادآور شد: بنیاد ملی نخبگان آیین نامه پشتیبانی از برگزیدگان مسابقه ملی مهارت را مصوب کرده که انجام خدمت سربازی رتبه های اول تا سوم به عنوان کارشناس مربی و کمک مربی در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و برخورداری از تسهیلات و کمک های بلاعوض بر اساس طرح های ارائه شده، از جمله مزایای این مصوبه است.
وی گفت: بر اساس این مصوبه این افراد در اولویت استخدامی قرار گرفته و کمک هزینه عمره مفرده نیز به آنان اعطا می شود.
آیین تجلیل از نخبگان مهارتی امروز (یکشنبه) در سالن اجتماعات اداره کل فنی و حرفه ای استان تهران با حضور مدیر کل، مربیان و استادان فنی و حرفه ای و نخبگان مهارتی برگزار شد و قرار است این افراد به مسابقه های جهانی مهارت که در سال 2015 در کشور برزیل برگزار می شود، اعزام شوند.
تهرام/7244/591

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال