امام جمعه اهل سنت آق قلا: ترکمن ها ارادت خاصی نسبت به اهل بیت دارند

گرگان - امام جمعه اهل سنت شهرستان آق قلا در استان گلستان گفت: ترکمن ها ارادت خاصی به پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت (ع) دارند و در ماه محرم به شیوه خاص خود عزاداری می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آخوند ˈعبدالحی میرزاعلیˈ روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار یازدهمین اجلاس بین المللی پیر غلامان حسینی (ع) در گرگان افزود: ترکمن ها سینه زنی، زنجیرزنی و گریه کردن ندارند اما به شیوه خاص خود در ماه محرم برای امام حسین (ع) عزاداری می کنند.
به گفته وی، ختم قرآن، روزه های نافله، دادن صدقه و گفتن ذکر، بخشی از عزاداری های ترکمن ها در ماه محرم است.
وی تصریح کرد: در روایات اهل سنت آمده است اگر کسی در روز عاشورا چهار رکعت نماز بخواند پروردگار گناهان 50 سال گذشته او را می آمرزد.
وی ادامه داد: ترکمن ها اعتقاد راسخ به قیام امام حسین (ع) داشته و آن را علیه ظلم، نجات ستمدیدگان، اصلاح امت جدش و احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر می دانند.
میرزاعلی با اشاره به اهمیت مسئله امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر گروهی از مسلمانان نسبت به این دو مقوله مهم اقدام نکنند در برابر دستورات الهی کوتاهی کرده اند.
امام جمعه اهل سنت آق قلا افزود: امام حسین (ع) برای احیای فریضه الهی قیام کرد و مقام معظم رهبری بر این مسئله که جامعه اسلامی به دلیل امر به معروف و نهی از منکر زنده است، تأکید دارند.
وی اظهار کرد: مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن در اشعار خود به مدح و ستایش پیامبر گرامی اسلام و خاندان وی پرداخته است.
وی یادآور شد: پیرغلامان، روشن کننده و نگهدارنده چراغ راه انبیا و اولیای الهی هستند.
امام جمعه اهل سنت آق قلا افزود: پیرغلامان انسان های وارسته و شایسته ای هستند که نقش بی بدیلی در زنده نگه داشتن شعائر الهی در طول تاریخ داشته اند.
میرزاعلی با اشاره به این که باید در فرهنگ عاشورا تأمل و تفکر کنیم، تصریح کرد: هر کس امام حسین (ع) را دوست داشته باشد حق تعالی نیز وی را دوست دارد.
602/7467/508

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال