هفته فیلم و بزرگداشت «ساموئل خاچیکیان» برپا می شود

تهران - هفته فیلم و بزرگداشت زنده یاد «ساموئل خاچیکیان» با همکاری موسسه موج نو پگاه در سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از موزه هنرهای معاصر تهران، مسوول سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران گفت: پس از برگزاری هفته فیلم و بزرگداشت آثار مسعود کیمیایی، هفته فیلم ساموئل خاچیکیان با نمایش شش فیلم از این کارگردان مطرح سینما با همکاری موسسه موج نو پگاه از چهارم تا 9 آبان ماه از ساعت 16 در سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود. همچنین پس از نمایش هر فیلم جلسه نقد وبررسی با حضور منتقدان، نویسندگان و کارگردان های مطرح سینمای ایران برگزار می شود.
«حیدر رحیمی»، ساموئل خاچیکیان را یکی از تاثیرگزارترین کارگردان ها در صنعت سینمای ایران دانست.
وی افزود: خاچیکیان را می توان به عنوان یکی از پیشگامان سینمای ایران و شاید جزو نخستین کارگردانانی دانست که با دکوپاژ سرصحنه فیلمبرداری می رفت و به عنوان فیلم سازی نوآور تولید فیلم های جنایی را در ایران باب کرد و برخی به وی لقب «هیچکاک ایران» را داده بودند.
رحیمی گفت: خاچیکیان فیلم های بسیاری را در کارنامه خود دارد که می توان به فیلم های «چهارراه حوادث»، «فریاد نیمه شب»، «یک قدم تا مرگ»، «دلهره»، «ضربت»، «خداحافظ تهران»، «انفجار»، «یوزپلنگ»، «شب بیست و نهم» و «شکار» اشاره کرد و می توان گفت، بسیاری از بازیگران نامدار سینمای ایران با بازی در آثار ساموئل خاچیکیان به سینما آمدند و برخی فیلم های وی نیز همچون «ضربت» و «عقاب ها» از آثار پرفروش زمان خود بودند.
ساموئل خاچیکیان 30 مهر سال 1380 در سن 78 سالگی درگذشت.
فراهنگ ** 9173 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال